Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Stwórz ogród dopasowany do Ciebie. Każdy Silvers na to zasługuje
Julia Bogucka
Julia Bogucka 25.02.2024 17:41

Stwórz ogród dopasowany do Ciebie. Każdy Silvers na to zasługuje

Ogród
Fot. CanvaPro

Posiadanie własnego ogrodu to wielka radość. W ten sposób możemy zapewnić sobie pyszne i zdrowe warzywa, a nasz dom będzie pachniał kolorowymi i pięknymi kwiatami. Jest to też świetna forma relaksu na emeryturze. Jednak ze względu na ograniczenia, które mogą rozwinąć się z wiekiem, warto przemyśleć plan uprawy, aby zbytnio się nie przemęczyć. Skorzystajcie z tych wskazówek.

Dlaczego warto prowadzić ogród?

Ogrodnictwo to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest również formą aktywności fizycznej, która ma świetny wpływ na nasze organizmy. Co więcej, udowodniono, że kontakt z naturą działa kojąco na nasz układ nerwowy i pomaga w odstresowaniu się. Jeśli nie wiecie, czym zająć się podczas swojej emerytury, to może być rozwiązanie waszego problemu.

Do innych zalet prowadzenia ogrodu należy posiadanie własnych, ekologicznych warzyw. Warto wybrać te z nich, które najczęściej spożywamy i są proste w uprawie. Posiadanie rabat pełnych pięknych, świeżych kwiatów poprawi nasz nastrój i pozwoli na to, aby nasz dom zawsze był zastawiony kolorowymi bukietami

Ogród 2.jpg
Fot. CanvaPro
Wygląda, jak Malediwy, a to Polska. Idealny plan na wycieczkę w każdym wieku Emerytura to koniec życia? Nic podobnego. “To najlepsze, co mnie spotkało"

Ogród marzeń dla seniora — najczęstsze przeszkody

Jednak jak to bywa z wiekiem, coraz trudniej jest nam zajmować się dużą powierzchnią uprawną. Im jesteśmy starsi, tym częściej doskwierają nam problemy ze stawami i kośćmi. Również nasza wytrzymałość może nie być taka sama, jak wtedy, gdy byliśmy młodsi. Dlatego warto przeanalizować, jakie elementy prowadzenia ogrodu nie będą nam sprawiać zbyt dużych problemów.

Warto rozważyć zmniejszenie gęstości zasadzonych roślin, aby zminimalizować konieczność schylania się i długiego krążenia po uprawie. Ważnym elementem jest też odpowiednie przygotowywanie się do wyjścia do ogrodu, co obejmuje używanie kremu z filtrem i noszenie odpowiedniego nakrycia głowy. Należy również spożywać wiele płynów i dbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo.

ZOBACZ TAKŻE: Idealne miejsce na majówkę istnieje. Tutaj na pewno odpoczniesz

To będzie idealny ogród

Ze względu na to, że to uprawa warzyw i owoców bywa najbardziej pracochłonna, warto ograniczyć tę część ogrodu do niezbędnego minimum. Wybierzcie tylko wasze ulubione rośliny. Postawcie na dużą liczbę rabat kwietnych, co niesie za sobą wiele zalet. Po pierwsze, sprawi, że będzie trzeba kosić mniejszą powierzchnię trawnika, a po drugie, kwiaty często są wyjątkowo łatwe w uprawie. Ustawcie wygodne leżaki i krzesła, najlepiej takie posiadające miękkie obicie, co zwiększy wasz komfort płynący z przebywania pośród roślinności.

Przydatne będzie zasadzenie atrakcyjnie wyglądających krzewów, nad którymi nie trzeba się dużo napracować. Zajmą one dodatkową powierzchnię trawnika i będą pięknie kwitnąć. Jeśli pozwala wam na to budżet, zainwestujcie w dobre oświetlenie w przestrzeni waszego ogrodu. Zapewni to dobrą widoczność nawet po zmroku, co zminimalizuje szanse na wypadek.

Ogród 3.jpg
Fot. CanvaPro
Tagi: zdrowie ogród