Przyprawa, którą każdy ma w kuchni, może być fałszywką
To przyprawa, która ma wielu amatorów w Polsce i na świecie. Przyprawia się nią mięso, zupy, świetnie pasuje do makaronów i dań kuchni włoskiej. Ma też liczne właściwości lecznicze. Niestety, jak się okazuje, polscy konsumenci często dostają zafałszowany produkt. W saszetkach z popularną przyprawą można znaleźć zupełnie coś innego.
Eksperci zbadali oregano. Zdrowotne zioło jest fałszowane
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zbadała, co tak naprawdę znajduje się w oregano - przyprawie uwielbianej w kuchni nie tylko za smak i aromat, ale także za właściwości lecznicze. W jego składzie znajdziemy bowiem:
- związki fenolowe,
- mikroelementy,
- wielonasycone kwasy tłuszczowe,
- olejki eteryczne: karwakrol i tymol.
To wszystko sprawia, że oregano ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, reguluje pracę nerek, pomaga regulować pracę jelit i skutecznie oczyszcza drogi oddechowe.
Jak się jednak okazuje, kupując oregano w sklepie spożywczym nie zawsze dostaniemy pełnowartościowy produkt.
Ten sam chłopiec grał w "Misiu" i "Zmiennikach". To nie jest przypadkowy aktor Dodaj do swojego kremu na zmarszczki. Efekt jak po luksusowych kosmetykachW oregano znaleźli liście innych roślin
Badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane - czytamy w komunikacie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Wiele doniesień medialnych opublikowanych w ostatnim czasie informuje o fałszowaniu oregano takimi surowcami roślinnymi, jak np. liść mirtu, liść oliwki, liść laurowy, liść czystka, liść leszczyny, liść majeranku, liść sumaka, cząber czy tymianek.
Potwierdziły to badania przeprowadzone przez naukowczynie w Polsce. Jak czytamy w artykule Agnieszkę Aftyki i Eweliny Korulczyk z Laboratorium IJHARS w Lublinie, nadal istnieje problem z autentycznością tej przyprawy na rynku.
Oregano fałszowane liśćmi oliwek w Polsce
Jak czytamy w komunikacie, sfałszowanych było nawet 98% zbadanych paczek produktu. Podróbki oregano pochodziły najczęściej z Turcji i Egiptu. Do podrabiania oregano najczęściej używano liści oliwki.
Czy da się odróżnić fałszowane oregano od prawdziwego? Prawdziwe oregano ma gorzki smak i ziołowo-korzenny zapach. Podejrzenia powinna wzbudzić też niska cena. Dlatego powinniśmy unikać tanich przypraw od nieznanych producentów.