Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Pyszne wiosenne ciasto ma jedną wadę. "To udręka dla nerek"
Sara Karmańska
Sara Karmańska 30.04.2024 10:09

Pyszne wiosenne ciasto ma jedną wadę. "To udręka dla nerek"

Ciasto z rabarbarem
Fot. Canva/joseantona, Getty Images

Rabarbar dla wielu osób jest smakiem dzieciństwa. Sezon na to niedoceniane warzywo trwa od maja do czerwca. W tym czasie można skusić się na przykład na kompot albo ciasto z rabarbarem. Ważne jednak, by nie przesadzić z ilością rabarbaru w wiosennej diecie.

Rabarbar – zdrowy czy wręcz przeciwnie?

Rabarbar bywa demonizowany ze względu na znajdujące się w nim szczawiany. To związki, które mogą odkładać się w nerkach i pęcherzu powodując kamicę nerkową. Większość z nich jest jednak zlokalizowana w liściach, które nie są spożywane. Dodatkowo poddanie warzywa obróbce termicznej pozwala na zneutralizowanie części szkodliwej substancji.

I choć w łodygach, które najczęściej są składnikiem diety, nie znajduje się aż tyle szczawianów, co w liściach, to rzeczywiście z rabarbarem nie można przesadzić

Spożywany w nadmiarze może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Rabarbar ze względu na swój kwaśny i cierpki smak spożywany jest często w towarzystwie sporej ilości cukru, który nie jest korzystny dla zdrowia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu uraczyć się kawałkiem ciasta z rabarbarem, kompotem, syropem, naleśnikami, musem, konfiturą czy koktajlem z rabarbaru. Wszystko w granicach rozsądku.

rabarbar.jpg
Fot. canva/nobtis, Getty Images
Polacy unikają go jak ognia, we Francji to hit. Cenny składnik zdrowej diety Niedoceniany przysmak z PRL. Na jelita działa jak balsam

Rabarbar: dużo cennych witamin na wiosnę

Mimo tego, że rabarbar bywa wyzwaniem dla nerek, ma też wiele cennych składników odżywczych. Warzywo zawiera witaminy A, C, K i E, a także liczne składniki odżywcze takie jak wapń, potas, błonnik i kwas foliowy. Sam w sobie jest także niskokaloryczny i zawiera sporo przeciwutleniaczy

W 100 gramach rabarbaru znajduje się aż 26% dziennego zapotrzebowania na witaminę K. Umiarkowane spożywania rabarbaru może również obniżyć poziom złego cholesterolu.

ZOBACZ TEŻ: Wypij to przed posiłkiem i schudnij szybciej! Wystarczy jedna szklanka

Kto powinien uważać na rabarbar w diecie?

Rabarbar nie dla wszystkich jest wskazanym składnikiem diety. Powinny go unikać osoby cierpiące na problemy ze stawami, osteoporozę czy kamienie nerkowe, ponieważ może u nich dojść do wypłukiwania żelaza, magnezu oraz wapnia. 

Na warzywo powinni uważać także mężczyźni z niskim poziomem testosteronu, ze względu na zawartość dużej ilości fitoestrogenów. Ich podaż może dodatkowo zaburzyć ich gospodarkę hormonalną. 

Inną grupą osób, która powinna unikać tego warzywa, są osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego. Może powodować bóle brzucha i wzdęcia.

ciasto rabarbarowe.jpg
Fot. Canva/A_Lein, Getty Images
pieczenie ciasta 1.jpg
Fot. Canva/joseantona, Getty Images