Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Ryba zdrowa jak łosoś. Ze sklepów znika błyskawicznie
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 24.06.2024 11:42

Ryba zdrowa jak łosoś. Ze sklepów znika błyskawicznie

Ostrobok
Fot. Canva/Gyro

Dietetycy twierdzą, że powinniśmy ją jeść przynajmniej raz w tygodniu, a smakosze chwalą za pyszny, delikatny smak. Ostrobok to morska ryba bogata w cenne dla zdrowia witaminy i składniki mineralne. Problem może być tylko z zakupem. Gdy tylko w sklepach pojawią się świeże ostroboki, znikają z lodówek błyskawicznie. Wiadomo, skąd popularność tej niewielkiej ryby.

Ostrobok: delikatny przysmak prosto z morza

Kucharze i smakosze cenią ostroboka za niezwykle miękkie mięso. Ma bardzo delikatny smak: jest subtelnie słony z delikatną nutą słodyczy. Dzięki temu nadaje się do wielu potraw, w tym sałatek. Sprawdzi się zarówno na patelni, na grillu, w piekarniku czy na parze.

Ostrobok jest bogaty w cenne witaminy i składniki mineralne. Znajdziemy w nim:

  • witaminy z grupy B,
  • potas,
  • żelazo
  • jod,
  • fosfor,
  • selen,
  • kwasy tłuszczowe z grupy omega-3.

Ostrobok zawiera bardzo mało szkodliwych metali ciężkich, w przeciwieństwie do większych ryb, takich jak tuńczyk. Dietetycy polecają ostroboka jeszcze z jednego powodu. Okazuje się, że dorównuje tak popularnym rybom jak łosoś, śledź czy makrela.

Projekt bez nazwy - 2024-06-24T113846.532.jpg
Fot. Canva/Gyro
Najlepszy jogurt, a Polacy rzadko go kupują. Zdrowszy od naturalnego Uważaj w Bieszczadach. Turyści dostali 1000 zł mandatu za zrobienie zdjęcia

Rola ostroboka w diecie. Eksperci tłumaczą, jak często go jeść

Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego przedstawił zalecenia dotyczące spożywania ryb. Przeciętna dorosła osoba powinna jeść ryby 2 razy w tygodniu, w tym co najmniej raz tłuste ryby morskie. Tutaj ostrobok znakomicie sprawdzi się jako taki dodatek do zdrowej diety.

Ostrobok zalicza się bowiem właśnie do ryb tłustych. Zawiera od 7 do 15 proc. tłuszczu, co plasuje go wśród tak znanych ryb jak łosoś, makrela, śledź czy sardynka.

Projekt bez nazwy - 2024-06-24T114043.524.jpg
Fot. Canca/Mambio

Co daje nam jedzenie tłustych ryb - takich jak ostroboki? Gatunki te są bardzo bogate w kwasy omega-3, co przekłada się na zmniejszanie ryzyka nadciśnienia, choroby wieńcowej, udarów, ograniczenie poziomu złego cholesterolu, a także na obniżenie ryzyka chorób takich jak nowotwory, Alzheimer czy demencja.

Ostrobok: ile kosztuje i gdzie kupić?

W popularnych sieciach takich jak Lidl czy Biedronka świeże ostroboki pojawiają się niezwykle rzadko, a jeżeli już trafią na półki, to znikają błyskawicznie.

Orientacyjna cena według sklepów rybnych to 119 – 129 zł za kilogram. Jeden ostrobok waży od 200 do 500 gramów.

O wiele łatwiej znaleźć ostroboki już po obróbce: popularne są ostroboki w oliwie (od 11 zł za puszkę) oraz suszone (ok. 7-8 zł za paczkę). Zdarzają się też ostroboki wędzone jak makrela (od 19 do 25 zł za tuszę).