Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Skąd zakaz krojenia ciepłego pieczywa w Biedronce? Sklep na tym traci
Sara Karmańska
Sara Karmańska 25.05.2024 08:58

Skąd zakaz krojenia ciepłego pieczywa w Biedronce? Sklep na tym traci

Pieczywo w Biedronce
Fot. Silver.Lelum.pl

Nie każdy ma w domu krajalnicę, więc duże sieci sklepów już dawno zainstalowały je w swoich działach z pieczywem. Biedronka i Lidl zabraniają jednak krojenia ciepłego chleba. Dlaczego? Skąd się wziął i co ma na celu taki zakaz?

Świeże pieczywo o każdej porze dnia

W wielu dyskontach, takich jak Lidl czy Biedronka, można kupić świeże pieczywo właściwie o każdej porze dnia. Sklepy udostępniają swoim klientom stoiska z krajalnicą. W kilku prostych ruchach otrzymujemy pokrojony bochenek, w którym każda kromka ma taką sama grubość

Na maszynach znajdują się jednak ostrzeżenia, by nie kroić gorącego pieczywa. Skąd taki zakaz i dlaczego nie powinniśmy tego robić?

stoisko z pieczywem.jpg
Fot. Canva/Farhad Ibrahimzade, Pexels
Polacy nie doceniają tej kaszy. Daje tyle jodu, co spacer nad morzem To najzdrowszy ser, a Polacy wolą inne. Lepszy od zwykłego twarogu

Dlaczego nie wolno kroić ciepłego pieczywa?

Ciepłe chleby trudno pokroić w krajalnicy. Wszystko przez to, że ich miąższ jest jeszcze wilgotny i nie zdążył dokładnie odparować. Przez to ostrza sklepowej krajalnicy nie dają sobie rady z krojeniem. Miąższ przykleja się do ostrzy. Zamiast idealnych kromek możemy otrzymać rozszarpany bochenek, z którego zostanie niewiele poza samą skórką.

Aby tego uniknąć, warto poczekać, aż bochenek nieco ostygnie lub sięgnąć po taki, który wyszedł z pieca podczas poprzedniego wypieku. Niestety nie wszyscy chcą się stosować do tego ograniczenia i mimo ostrzeżeń kroją gorący jeszcze bochenek, narażając go tym samym na stratę. 

Tak pokrojony chleb z reguły nie nadaje się już na kanapki, bo często zostaje z niego sama skórka. Mało kto decyduje się wtedy na zakup, więc bochenek się marnuje. Dlatego Biedronka i Lidl wprowadziły zakaz krojenia ciepłego pieczywa.

ZOBACZ TEŻ: Jak rozpoznać polskie truskawki? Nie daj się nabrać

To nie wina chleba, a krajalnic w Biedronkach?

Jak wskazują też piekarze, na taki efekt końcowy może mieć wpływ nie tylko sama temperatura chleba, ale również stan techniczny krajalnicy. Taki sam efekt mogą bowiem dawać słabo naostrzone noże.

Piekarze zwracają także uwagę, że przyczyną niszczenia chleba przez sklepowe krajalnice może być również specyficzne ciasto, z którego jest wypiekany chleb w popularnych dyskontach

Znajduje się w nim bowiem wiele składników, które mają za zadanie utrzymać jak najdłuższą świeżość pieczywa. W dodatku cały proces formowania pieczywa przebiega maszynowo. 

nakładanie pieczywa.jpg
Fot. Canva/Sandor, Imágenes de Sandor Mejias Brito