Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Połóż na kanapkę z serem. Chrupiący dodatek uwolni zdrowotną moc
Sara Karmańska
Sara Karmańska 21.05.2024 13:53

Połóż na kanapkę z serem. Chrupiący dodatek uwolni zdrowotną moc

Cykoria
Fot. Canva/Rawpixel Ltd, Getty Images Pro

Cykoria jest bardzo wartościowym warzywem, a mimo to nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. Wystarczy jednak połączyć ją z innym składnikiem, by uzyskać smaczną kompozycję, która na dodatek działa zbawiennie na kości.

Cykoria: niedoceniana skarbnica witamin

Cykoria korzystnie wpływa na układ pokarmowy, pobudzając apetyt i pozytywnie wpływając na pracę wątroby. Dodatkową zaletą jest mała kaloryczność, co sprawia, że nie jest ona obciążająca dla organizmu i nadaje się na składnik niemal każdej diety. 

Warzywo zachowuje najwięcej cennych składników, gdy jest spożywane na surowo – na przykład jako składnik kanapek, sałatek czy surówek. 

Kupując cykorię sklepie, warto zwrócić uwagę na jej kolor

para jedząca kanapki
Fot. Canva/Jupiterimages, Photo Images

Świeża cykoria charakteryzuje się jasnozieloną barwą i ściśle przylegającymi do siebie liśćmi. Przebarwienia, brązowe plamki i mocno zielony kolor liści mogą wskazywać, że okaz nie jest już pierwszej świeżości i lepiej odłożyć go z powrotem na sklepową półkę. 

Zbierz je w lesie i zrób syrop. Skarby na odporność i trawienie Najlepsza ryba, a Polacy prawie jej nie znają. Jest najzdrowsza i tania

Właściwości zdrowotne cykorii

Cykoria jest warzywem bogatym w cenne dla zdrowia składniki. Wśród nich można wymienić między innymi magnez, mangan, żelazo, potas, fosfor, sód, cynk, karoten, kwas foliowy oraz witaminy B1, B2 i C. Poza tym w tym warzywie znajdziemy również laktucynę i laktukopikrynę

W cykorii znajdziemy także inuliny, które zwiększają biodostępność wapnia w organizmie, co umożliwia jego lepsze wykorzystanie.  

Cykoria ponadto zwiększa możliwości organizmu w zakresie tworzenia czerwonych krwinek, a także poprawia pracę nerek. To warzywo idealne dla osób zmagających się z wysokim poziomem cholesterolu lub cukrzycą. Trzeba jednak uważać, by z nim nie przesadzać z powodu pobudzania apetytu, a także dużej ilości witaminy C, która w nadmiarze może doprowadzić do bólów brzucha, nudności i zgagi. 

ZOBACZ TEŻ: Jak rozpoznać polskie truskawki? Nie daj się nabrać

Cykoria z serem tajną bronią kości

Cykoria będzie świetnie pasować do orzechów, sosu winegret, owoców, wędlin i sera. Przed spożyciem trzeba ją dokładnie opłukać w zimnej wodzie, wyciąć gorzki głąbik i pozbyć się wierzchnich liści. Cykorię można również poddać obróbce termicznej, ale wówczas najlepiej jej nie kroić. 

Zbawienne działanie dla kości ma jednak w połączeniu z popularnym składnikiem kanapek. Wystarczy połączyć cykorię z żółtym serem, by wzmocnić kości. Dzięki zawartości witaminy D przyczynia się bowiem do lepszego przyswajania wapnia

rodzina przygotowuje posiłek
Fot. Canva/shironosov, Getty Images