Silver.Lelum.pl Pielęgnacja i uroda Skórka od ogórka zamiast kremu. Nawilża cerę i zmniejsza zmarszczki
fot. Canva/ diamant24

Skórka od ogórka zamiast kremu. Nawilża cerę i zmniejsza zmarszczki

16 maja 2024

Zielony, podłużny ogórek to warzywo, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest nieodłącznym towarzyszem sałatek, przystawek i dań obiadowych. Wciąż jednak niewiele osób wie, że oprócz walorów smakowych i bogactwa składników odżywczych ogórek znajduje zastosowanie w... pielęgnacji. Jak go używać i jakich efektów można się spodziewać?

Ogórek w pielęgnacji skóry. Jak działa na cerę?

Ogórek to niezwykle cenne warzywo , które można dostać w każdym polskim markecie czy też na lokalnych ryneczkach. W 96% składa się z wody, dzięki czemu jest niskokaloryczny i idealny dla osób na diecie. Wśród skłądników odżywczych, które można w nim znaleźć wyróżniamy witaminę C, K, witaminy z grupy B, a także potas, magnez, krzem, fosfor, miedź i mangan.

Ogórki, oprócz zastosowania w kuchni znajdują swoje miejsce także w kosmetyce. Zwłaszcza, że sam odczyn pH w tym warzywie jest dokładnie taki sam jak odczyn pH skóry. Dzięki wysokiej zawartości wody ogórek idealnie nawilża skórę, a za sprawą witaminy C zwalcza wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia. Przy regularnym stosowaniu ogórka na twarz stanie się ona promienna i jędrna, a widoczne na niej zmarszczki wyraźnie się zmniejszą.

Ta roślina ujędrnia skórę jak najlepsze ćwiczenia! Zerwij liście i zrób ekstrakt
Jak wybrać dobry krem z filtrem? Na to zwróć uwagę w drogerii

Maseczka z ogórka, którą możesz zrobić w domu

Ogórka w celach pielęgnacyjnych można stosować na różne sposoby. Możesz obrać skórkę i pocierać nią twarz, możesz położyć sobie plastry ogórka na twarzy i oczach, ale najwygodniejszym sposobem ogórkowej pielęgnacji będzie zrobienie maseczki, która łatwo i szybko rozprowadzi się po ciele . Jak ją wykonać?

Aby przygotować maseczkę z ogórka, która wygładzi i poprawi jędrność skóry zetrzyj na tarce warzywo, a z powstałej masy wyciśnij sok. Następnie połącz go z ubitym na sztywno białkiem jaja, a otrzymany kosmetyk rozprowadź równomiernie po twarzy. Po upływie ok. 20 minut spłucz całość letnią wodą.

W zależności od potrzeb do wyciśniętego soku z ogórka możesz dodać olej rycynowy (na rozjaśnienie przebarwień), cytrynę i jogurt naturalny (dla cery normalnej) lub płatki owsiane i jogurt naturalny (dla cery trądzikowej).

Maseczka ogórkowa

fot. Canva/OksanaKiian

Czytaj też: Kosmetyki, których nie lubi słońce. Nie stosuj tego w pogodne dni! Może grozić poparzeniem .

Ogórek nie tylko na twarz, ale i na włosy

Dobroczynne działanie ogórków dotyczy nie tylko cery, ale także włosów. Możesz przygotować ogórkową wcierkę, która stosowana regularnie sprawi, że włosy będą oczyszczone, świeże i bardziej nawilżone. Kosmetyk świetnie wzmacnia też cebulki włosów.

Przygotowanie wcierki jest banalnie proste, podobnie zresztą jak maseczki. Wystarczy pół szklanki soku z ogórków pomieszać z łyżeczką oleju lub oliwy z oliwek. Taką mieszankę można przelać np. do buteleczki ze spryskiwaczem i pokropić nią włosy.

Ogórek zielony
fot. Canva/ showcake
Jakby ktoś odkręcił prysznic: w drogeriach znajdziesz kosmetyki chłodzące
Maść z apteki otula skórę jak kocyk. Niecałe 10 złotych, a starcza na długo
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Pawłowska

Ukończyłam studia dziennikarskie na Uniwersytecie Szczecińskim. Z mediami związania jest prawie 15 lat, w swojej karierze miałam do czynienia zarówno z pracą radiowca, dziennikarza jak i reportera online. Przeszłam kursy z zakresu SEO oraz prowadzenia social mediów.

Prywatnie jestem mamą na cały etat. Moją pasją jest jazda konna, której poświęcam każdą wolną chwilę.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy