Skutki picia coli na bolący brzuch. Tak żołądek reaguje na napój
Tę nietypową radę słyszy się w Polsce bardzo często. Jeżeli boli cię brzuch, napij się coli. Popularny słodki napój gazowany ma działać kojąco na dolegliwości żołądkowe. Ale dlaczego właściwie cola ma pomagać na bóle brzucha? I czy rzeczywiście działa? Sprawdzili to eksperci.
Cola pomaga w bólach brzucha. Skąd wziął się ten pomysł?
Dietetycy i lekarze wręcz nalegają, by pić mniej słodkich napojów gazowanych. Powodów jest wiele, by wymienić tylko rosnące ryzyko nadwagi, cukrzycy czy nadciśnienia. Skąd zatem wziął się pomysł, by pić colę, gdy boli nas brzuch?
Od dziecka pamiętam, że słyszałem taką radę (…) Nawet od babci. Mama dawała mi butelkę coca-coli na szkolne wycieczki, na wypadek gdyby zrobiło mi się niedobrze (…) Nie pamiętam, czy to pomagało, bo dobrze znosiłem podróże, ale tę colę zapamiętałem bardzo dobrze - pisze w komentarzu nasz czytelnik.
Tę radę, którą każdy musiał usłyszeć przynajmniej raz, postanowili przeanalizować eksperci.
Tak cola "działa" na ból brzucha. Eksperci zabrali głos
Temat dogłębnie zbadały ekspertki Demagoga, organizacji zajmującej się analizami dezinformacji w mediach. Okazało się, że w świecie naukowym brakuje badań, które jednoznacznie potwierdzałyby teorię o dobroczynnym działaniu coli na dolegliwości żołądkowe.
Co więcej, ogromna zawartość cukru i kofeiny oraz wysoka kwasowość coli może wręcz pogorszyć objawy.
O tym, że cola może przy bólach brzucha wręcz zaszkodzić, wspomina również pediatrka Alicja Jaczewska na łamach serwisu MamaGinekolog.pl:
Czy cola pomaga na ból brzucha? Cola, ze względu na swój skład, jest płynem hiperosmolarnym. Co to znaczy? Że będzie ściągać wodę tam, gdzie się znajduje, czyli do przewodu pokarmowego, więc paradoksalnie picie coli może nasilać odwodnienie i wzmagać biegunkę - tłumaczy Alicja Jaczewska.
Ekspertka odradza więc picie coli jako remedium na ból brzucha. Zamiast tego zaleca picie wody, najlepiej delikatnie schłodzonej i małymi łykami .
Lepsze od coli. Sprawdzone sposoby na bóle brzucha
Jeżeli w przypadku bólu brzucha chcemy pomóc sobie domowymi metodami, niech będą to domowe metody zalecane przez lekarzy .
W serwisie pacjenta wydawanym przez Ministerstwo Zdrowia możemy znaleźć kilka rad, jak pozbyć się drobnych dolegliwości żołądkowych.
Przy zatruciu pokarmowym:
- jeśli możesz, zwymiotuj to, co zjadłeś
- pozwól, by organizm pozbył się tego, co zalega w jelitach, ale jeśli biegunka się przedłuża, weź leki na jej powstrzymanie
- jeśli masz gazy, napij się zaparzonego kopru włoskiego, pomasuj brzuch okrężnym ruchem w prawo
- pij często, ale powoli i małymi łykami, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu
- weź lekarstwa, w tym węgiel aktywny (wiąże toksyczne substancje i je wydala)
- stosuj lekkostrawną dietę – ugotowany ryż lub kleik, ugotowana marchewka czy ziemniaki, ugotowane mięso z kurczaka oraz suche pieczywo, sucharki lub biszkopty. Ponieważ zazwyczaj organizm traci przy zatruciu potas, sód oraz glukozę, możesz dodać trochę soli, łyżeczkę miodu. Dobrym źródłem potasu są ziemniaki.
W przypadku przedłużających się lub bardzo dotkliwych bólów brzucha należy niezwłocznie i bez wyjątku skonsultować się z lekarzem.