Sposób na puszyste naleśniki. Tak w PRL-u robiły je nasze babcie
Jeżeli bardziej od naleśników cienkich lubisz te grubsze i puszyste, ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Wystarczy jedna drobna podczas przyrządzania ciasta. To szybkie i lubiane przez wszystkich danie stanie się jeszcze bardziej apetyczne. Nic dziwnego, bo właśnie tak robiły je nasze babcie.
Puszyste naleśniki według przepisu babci
Podczas gdy popularność zdobywają cieniutkie naleśniki francuskie , wiele osób wciąż woli tradycyjną "polską" wersję naleśników. Taką, jaką jadło się w dzieciństwie. To naleśniki grubsze, bardziej puszyste i sycące . Jak przyrządzić je w ten sposób?
Ciasto naleśnikowe robi się bardziej puszyste m.in. dzięki dodaniu do niego wody gazowanej, ale to nie wszystko. Nasze babcie stosowały inną prostą sztuczkę. Przepis na puszyste naleśniki znaleźliśmy w książce kucharskiej wydanej jeszcze w PRL-u.
Naleśniki z pianą. Zawsze wychodzą puszyste
Na czym polegał babciny sekret puszystych naleśników, którymi rozpieszczały wnuczków? Należy przyrządzić je z pianą z białek .
Podajemy składniki , ale prawdziwa sztuczka pojawia się podczas przyrządzania ciasta.
- 2 jaja
- 20 dag mąki
- 1/4 l mleka
- 1/4 l wody
- sól
- skórka od słoniny do natłuszczenia patelni
W oryginalnym przepisie widnieje zwykła woda, ale można zastąpić ją wodą gazowaną . Zamiast mleka można z powodzeniem użyć maślanki . Podobnie z tłuszczem. Słonina sprawdzi się w przypadku naleśników na słono, ale można zastąpić ją innym tłuszczem, jeżeli planujemy wersję wegetariańską lub słodką.
Puszyste naleśniki z pianą z przepisu babci. Przygotowanie
Gdy wszystkie składniki mamy gotowe, czas zabrać się za przygotowanie. By naleśniki wyszły bardziej puszyste, trzeba przygotować ciasto nieco inaczej niż zwykle .
- Rozdzielamy żółtka od białek.
- Trzepaczką mieszamy żółtka z mlekiem, wodą i częścią mąki. Mieszamy, aż ciasto będzie miało konsystencję śmietany.
- Ubijamy pianę z białek.
- Dodajemy pianę do ciasta, lekko mieszamy, dodajemy resztę mąki oraz soli.
- Mocno nagrzewamy patelnię, dodając do niej wybrany tłuszcz.
- Smażymy rozprowadzając ciasto równomiernie po całej patelni.
Gotowe!
Uważajmy jedynie przy rozprowadzaniu ciasta na patelni - może to wymagać nieco wprawy. Dzięki pianie z białek ciasto naleśnikowe jest bowiem nieco bardziej zbite i mniej płynne niż przy tradycyjnych naleśnikach.