Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Syn twierdzi, że to uzależnienie. Nie rozumie mojego hobby
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 26.02.2024 14:36

Syn twierdzi, że to uzależnienie. Nie rozumie mojego hobby

Uzależnienie
Fot. CanvaPro

Tematyka uzależnień to bardzo złożona kwestia. Mogą one dotknąć każdego, niezależnie od wieku, czy płci. Historia 73-latki obrazuje jednak, że czasem sami nie wiemy, kiedy przekroczyliśmy cienką granicę między hobby a uzależnieniem. Tylko czy od „tego” też można się uzależnić?

„Jesteś uzależniona!” – usłyszała

„Jesteś uzależniona!” – usłyszała pewnego razu 73-letnia Pani Bogumiła z ust swojego syna. „Takim tonem do matki?” – pomyślała. Wiedziała, że coś jednak jest na rzeczy.

Żeby jednak zrozumieć reakcję jej syna, należy cofnąć się do początków hobby pani Bogumiły. Jej „problem” zaczął się stosunkowo niewinnie. Kobieta chciała nauczyć się korzystania z komputera i innych technologicznych dobrodziejstw tego świata.

Szybko opanowała obsługę komputera i przyszedł czas na… konsolę. Pierwszy model otrzymała od swojego syna, który podarował jej swoje stare urządzenie, ciesząc się na myśl o zakupie nowego sprzętu. Nie wiedział, że tym samym przyczynia się do pogłębienia uzależnienia swojej mamy.

Uzależnienie 2.png
Fot. CanvaPro
Miłość po 50-tce. Tak powiesz „kocham” bez użycia słów Zapłaciła 4 tys. zł za poród. Dla mojej babci to było jak sen

To wymknęło się jej spod kontroli

73-latka w mig pojęła zasadę działania urządzenia. Mało tego, kilka miesięcy później sama kupiła sobie nową konsolę, gdyż poprzednia nie wytrzymała intensywnego użytkowania. Jak wspomina pani Bogumiła o swoich początkach:

Syn kupił sobie lepszy sprzęt, więc dał mi swój stary. Pokazał, jak go obsługiwać. Wjechał mi na ambicję. Dodatkowo powiedział mi, że to jest dobre na reumatyzm. Spróbowałam i przepadłam – deklaruje kobieta.

Szybko okazało się, że forma relaksu stało się czymś, co zawładnęło umysłem kobiety. 73-latka dosłownie przepadła w grach video. Jak mówi o swoim uzależnieniu:

Zwykle umawiamy się z chłopakami na tak zwane ustawki na godzinę 19 lub 20. To młodzi ludzie, więc oni muszą wrócić z pracy, coś zjeść, odpocząć. Gramy tak długo, na ile starczy nam sił. Zazwyczaj około pięciu lub sześciu godzin – twierdzi i dodaje – Kiedyś zeszło nam osiem godzin. Gralibyśmy dłużej, ale serwer już padł.

ZOBACZ TAKŻE: Gabriela Kownacka walczyła do końca. „Miała klasę. Była piękna”

Pani Bogumiła o swoim uzależnieniu

Moje ulubione gry to wszystkie z serii „Assassin's Creed", „Uncharted", „Wiedźmin Dziki Gon" oraz „GTA 5" – wymienia. – Lubię gry, w których się zabija, ale jako gracz zawsze jestem tym bohaterem, który walczy ze złem – podaje 73-latka.

Jak twierdzi, z grami video związana jest już od 15 lat, a swoją pierwszą konsolę zakupiła już w 2009 roku. Mimo to kobieta ani myśli o zerwaniu ze swoim uzależnieniem. Dodaje:

O czym ja mam rozmawiać z 60- lub 70-latkami? Kobiety w tym wieku tylko narzekają na swoje choroby albo komentują wygląd nowego proboszcza. Mnie to nie obchodzi. Mam własny świat, w którym doskonale się odnajduję – mówi z przekąsem.

Uzależnienie 3.png
Fot. CanvaPro

„Silver gaming” w opinii ekspertów

Okazuje się, że Pani Bogumiła nie jest w swoim hobby odosobniona. Jak podaje dr Damian Gałuszka, socjolog z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie:

Czasem trudno sobie wyobrazić, że są seniorki, które wolą spotkać się przy konsoli niż na wspólnej kawie i plotkach czy oglądaniu telewizji – podaje na łamach Wirtualnej Polski.

Badacz twierdzi, że seniorzy doceniają w rozgrywkach możliwość spędzenia czasu z ciekawymi osobami, kulturę graczy, w której wszyscy są na „Ty” oraz samą rozgrywkę.

Ekspert dodaje jednak, że dla wielu seniorów gry video stały się niezdrowym uzależnieniem, które pomaga im walczyć z samotnością lub niepełnosprawnościami i stanowi niejako ucieczkę od problemów codziennego życia.