Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Te ćwiczenia uwolnią cię od bólu pleców. Wystarczy paręnaście minut
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 29.02.2024 14:00

Te ćwiczenia uwolnią cię od bólu pleców. Wystarczy paręnaście minut

Ból pleców
Fot. CanvaPro

Każdego z nas czasem dotyka ta przypadłość. Ból pleców w odcinku lędźwiowym to szczególnie uprzykrzające życie schorzenie. Zwykle pierwsza myśl przy bólu pleców to: „Wezmę tabletkę i przejdzie”, ale istnieją znacznie lepsze rozwiązania. Dzięki tym ćwiczeniom zapomnicie o dolegliwościach już po parunastu minutach.

Te ćwiczenia są lepsze od tabletki

Jeśli zmagacie się z przewlekłym bólem pleców, wiecie, że tabletki działają tylko przez chwilę, po czym ból powraca ze zdwojoną siłą. Długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych nie jest poza tym najlepszym pomysłem na walkę z dolegliwością.

Znacznie lepiej jest skupić się na źródle problemu, zamiast doraźnie łagodzić dyskomfort za pomocą farmaceutyków. Co więcej, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup nie wymagają żadnej specjalnej sprawności fizycznej. Mają one za zadanie (w zależności od potrzeby) rozluźnić spięte mięśnie, zmobilizować ich nieaktywne struktury do pracy, czy nieco je wzmocnić.

Pamiętajcie jednak, że jeśli dolegliwości bólowe towarzyszą wam przez dłuższy czas, przed przystąpieniem do ćwiczeń na kręgosłup, zaleca się konsultacje z lekarzem. W przypadku zwyrodnień stawów część ćwiczeń może tylko pogłębić problem.

Ból pleców 2.png
Fot. Canva
Jak schudnąć po 50-tce? Te produkty Ci w tym pomogą Jak utrzymać wagę po 50-tce? Zastosuj i zapomnij o „boczkach"

Jakie ćwiczenia stosować na ból pleców?

Jednymi z najlepszych ćwiczeń na ból pleców w odcinku lędźwiowym, są ćwiczenia mobilizujące. Ich celem jest uelastycznienie dolnego odcinka pleców i przygotowania ich do ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Jeśli czujecie spięcie w okolicach lędźwi, po wykonaniu kilku z zaproponowanych ruchów, odczujecie znaczną ulgę.

Pierwszą propozycją jest położenie się na plecach ze zgiętymi kolanami, złączonymi kolanami i stopami przysuniętymi do pośladków. Ręce powinny spoczywać odsunięte od tułowia. Teraz robiąc wdech, waszym zadaniem jest podnieść odcinek krzyżowy do góry (na ile zdołacie), a robiąc wydech, należy odpuścić go tak, aby gość ogonowa znów miała styczność z podłożem. Powtórzcie to ćwiczenie około 10 razy.

Inną propozycją jest położenie się na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia i prostymi, ale nie przeprostowanymi nogami. Teraz przyciągnijcie prawe biodro w kierunku prawego ramienia, a następnie zróbcie to z lewym biodrem. W czasie ćwiczenia nogi powinny cały czas być ułożone równolegle. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

ZOBACZ TAKŻE: Depresja u seniorów. Czy jesteś na nią skazany?

Te ćwiczenia wzmocnią twoje plecy

Najczęstszym miejscem, w którym odczuwamy ból pleców, jest wspomniany powyżej odcinek lędźwiowy. Aby go wzmocnić, zastosujcie poniższe ćwiczenia.

Połóżcie cię na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i rękami skrzyżowanymi na klatce piersiowej. Teraz naciskajcie na podłogę krzyżem i piętami, jednocześnie unosząc barki i głowę w górę, tak jakbyście chcieli dotknąć nimi piersi. Powtórzcie ruch 5-10 razy.

Inną propozycję jest położenie się na plecach ze skrzyżowanymi przedramionami pod głowę. Nogi powinny być wyprostowane. Teraz unieście miednicę, starając się przycisnąć lędźwie do podłogi. Napnijcie mocno pośladki i unieście obręcz barkową. Powtórzcie ten schemat 5 razy.

Całość sesji ćwiczeniowej nie powinna zająć wam więcej niż kilkanaście minut. Wykonywanie ich regularnie uwolni was od przewlekłego bólu pleców. Podejmujecie wyzwanie?

Ból pleców 3.png
Fot. CanvaPro