Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Tak sprawdzisz, czy masz słabe krążenie. Nie lekceważ tych objawów
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 07.03.2024 10:06

Tak sprawdzisz, czy masz słabe krążenie. Nie lekceważ tych objawów

dłonie seniorów, stetoskop
Fot. Canva/sasirin pamai's Images, Canva/ Juan Moyano

Nie od dziś wiadomo, że razem z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na wiele niebezpiecznych chorób. By im zapobiec, należy zadbać o zdrowy styl życia oraz regularne badania. Dobrym pomysłem będzie zwrócenie szczególnej uwagi na sygnały, które wysyła nam nasz organizm. Okazuje się, że wiele problemów zdrowotnych, takich jak np. słabe krążenie krwi, można wychwycić we wczesanym stadium. Jeśli zmagasz się z którymś z poniższych objawów, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza!

Jak sprawdzić, czy ma się problemy słabym z krążeniem?

Osoby w podeszłym wieku bardzo często zmagają się z dolegliwościami, które dotykają krążenie krwi oraz choroby z nim związane. Seniorzy powinni zwracać na ten czynnik szczególną uwagę, ponieważ w przyszłości może stać się źródłem wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Niestety objawy nie zawsze bywają jednoznaczne, dlatego ze wszelkimi wątpliwościami warto udać się na zapas do lekarza.

Seniorzy nie powinni lekceważyć problemów z krążeniem, gdyż są one bezpośrednio związane z pracą serca. W podeszłym wieku cały układ krążenia staje się coraz słabszy i bardziej zawodny, dlatego po zobaczeniu u siebie symptomów, które zwiastują pogorszenie jego pracy, trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty. O jakich oznakach dokładnie jest mowa? Profesor Alun H. Davies, specjalista chirurgii naczyniowej z Kliniki Chirurgii i Onkologii przy Imperial College London, podaje 6 sygnałów, które wysyła nam nasz organizm, a których nie powinniśmy ignorować.

Zaskakujące właściwości soku z brzozy. Wzmacnia odporność i nie tylko Tych produktów nie przynoś bliskim do szpitala. Sprawią tylko kłopot

Oznaki słabego krążenia. Nie lekceważ ich!

Prof. Davies wskazuje 6 oznak słabego krążenia, których lepiej nie lekceważyć. Choć każda z nich wydaje się brzmieć błaho i niegroźnie, w rzeczywistości może być ważnym sygnałem, które wysyła nam nasz organizm. Pierwszym jest brak włosków na nogach. Choć wiele kobiet marzy, by mieć naturalne gładkie, niewymagające depilacji nogi, w rzeczywistości może być to sygnał, że do mieszków włosowych nie dociera wystarczająca ilość zawartych we krwi tlenu i witamin. Kolejnym symptomem są ranki, które się nie goją. Jeszcze innym, bardziej powszechnym, zimne stopy i dłonie oraz mrowienie kończyn.

Czwartą oznaką słabego krążenia jest nienaturalnie błyszcząca i napięta skóra, która może świadczyć, że nie dociera do niej odpowiednia ilość krwi. Kolejnym symptomem mogą być natomiast problemy trawienne, takie jak ból brzucha, biegunka, a nawet krew w kale. Ostatnim istotnym punktem, który zamyka listę prof. Daviesa, są kłopoty z pamięcią oraz zaburzenia równowagi — może być to sygnał, że przez słabe krążenie do mózgu nie dociera wystarczająca ilość krwi.

ZOBACZ TEŻ: Dokładnie tyle trzeba jeść, by długo żyć

Jak poprawić krążenie krwi?

Sposobem na poprawę krążenia krwi jest przepisana przez lekarza kuracja farmakologiczna, z którą w parze powinien iść wysiłek fizyczny. Nie bez przyczyny mówi się, że “ruch to zdrowie”. Regularne ćwiczenia mają zbawienny wpływ na cały organizm, pobudzają do pracy mięśnie oraz organy, w tym również serce, które jest odpowiedzialne za krążenie krwi.

Choć w podeszłym wieku nieraz ciężko jest zmotywować się do regularnej aktywności fizycznej, ma ona nieoceniony wpływ na zdrowie. Warto codziennie zapewnić sobie trening np. na basenie, czy choćby jazdę na rowerze. Dobrze sprawdzą się również intensywne spacery, a nawet rehabilitacyjne ćwiczenia siłowe. Kolejnym ważnym punktem na drodze do lepszego samopoczucia jest zbilansowana dieta. Powinna być ona jak najbardziej zróżnicowana, bogata w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze.

Pamiętaj! Osoby z problemami z krążeniem powinny kategorycznie znajdować się pod stałą opieką lekarza oraz przyjmować przepisane im leki.

Projekt bez nazwy (26).png
Jak poprawić krążenie krwi? Fot. Canva/Prostock-Studio
Projekt bez nazwy (27).png
Jak poprawić krążenie krwi? Fot. Canva/cnort