Te grzyby znajdziesz nawet w grudniu. Doskonałe do duszenia i smażenia
Czy listopad to ostatnie chwile na grzybobranie? Niekoniecznie. Zimowy spacer po lesie można połączyć także z wypatrywaniem smacznych grzybów. Jeden gatunek jest dobrze odporny na łagodne zimy, z jakimi ostatnio mamy do czynienia. Trzeba go wypatrywać zwłaszcza w pobliżu drzew i pniaków. Można przyrządzić z niego sos, usmażyć lub zamarynować.
Boczniak ostrygowaty: zbierzesz go także podczas zimy
Boczniak ostrygowaty to jadalny grzyb, którego w lasach można spotkać nawet zimą. Jego inne nazwy to bedłka ostrygowata, bocznotrzonowiec ostrygokształtny i przyuszek ostrygowaty.
Grzyby te pojawiają się dopiero późną jesienią, a gdy zima jest łagodna, również i zimą. Jest dość wytrzymały na mróz, ale potrzebuje dużo światła. Występuje najczęściej na żywych i obumierających drzewach liściastych oraz na martwych pniakach. “Lubi” buki, wierzby, topole i brzozy.
Warto poszukać tego boczniaka, bo nie dość, że grzybobranie może umilić zimowy spacer po lesie, to grzyb ten jest smaczny oraz zdrowy.
Boczniak ostrygowaty: zdrowy grzyb, którego można znaleźć w grudniu
Wiele osób uznaje boczniaka ostrygowatego za grzyba leczniczego. Ma działać korzystnie na zdrowie, bo zawiera pleuran - substancję o działaniu wzmacniającym odporność. Wesprze więc organizm zwłaszcza zimą, w okresie chorób sezonowych.
Jak wynika z opisu w atlasie grzybów, boczniak ostrygowaty dostarcza organizmowi łatwo przyswajalnego białka, kwasu foliowego, aminokwasów, witamin z grupy B i soli mineralnych. W grzybach tych wykryto także obecność lowastatyny obniżającej poziom cholesterolu we krwi.
Jak rozpoznać boczniaka ostrygowatego?
Jak podają Lasy Państwowe, grzyby te występują gromadnie, dachówkowato, ułożone są na podobieństwo kolonii ostryg. Stąd właśnie wzięła się ich nazwa.
Kapelusz ma kolor popielaty, szaroniebieskawy lub szarobrązowy. Jego kształt jest muszlowaty, łopatowaty, o średnicy do 20 cm. Powierzchnia kapelusza jest gładka. Blaszki są białawe lub szarawe, gęste, przy trzonie zbiegające. Trzon jest krótki (do 5 cm), boczny, białawy, pełny. Często trzony skupienia owocników są na dole zrośnięte - czytamy w Encyklopedii Leśnej.
Miąższ tego boczniaka jest biały, soczysty, u starszych okazów łykowaty. Ma łagodny, lekko kwaskowaty smak i zapach. Jest to smaczny i wartościowy gatunek, nadający się m.in. do duszenia, smażenia i marynowania.