Silver.Lelum.pl > Córka

Córka

Córka – kim jest? Podstawowe informacje

Córka w najprostszym tego słowa rozumieniu to żeński potomek dwójki rodziców – mężczyzny i kobiety. Jest to jedna z fundamentalnych relacji rodzinnych, określająca pokrewieństwo pierwszego stopnia z wyżej wymienionymi rodzicami.

Z punktu widzenia rodziny córka niekoniecznie musi być biologicznym potomkiem danej pary – może to być również przez nią przysposobiona na mocy prawa adopcyjnego obowiązującego w danym kraju.

Rola córki – zarówno córki biologicznej, jak i adopcyjnej – nie ustaje wraz z osiągnięciem przez nią pełnoletności i w sensie obiektywnym nie można się jej wyrzec ani utracić w żadnym momencie życia. Jest to rola przyrodzona i niezmienna (oczywiście w podobny sposób możemy definiować syna).

Jakie imię dla córki wybrać? Czym się kierować?

Młode pary spodziewające się dziecka płci żeńskiej zwykle poświęcają sporo czasu na to, by wybrać dla swojej córki odpowiednie imię. Istnieje wiele kryteriów, którymi mogą kierować się w tej materii. 

Najczęściej będziemy mieli do czynienia po prostu z wewnętrznym poczuciem estetyki obojga rodziców – w innych przypadkach dziecko może otrzymać imię na cześć jednego z przodków, bądź innych osób (w tym bohaterów książek czy filmów), które w jakiejś mierze są dla rodziców ważne. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że imię nie może być obraźliwe, niemożliwe do wymówienia czy w jakikolwiek narażać dziecko na szwank w przyszłości.

Niektórzy z rodziców podczas wyboru imienia dla córki kierują się tzw. „imiennikami”, szerzej znanymi jako Księga Imion. Tego rodzaju spisy starają się nie tylko obnażać etymologię danego miana, ale również przypisywać osobom je noszącym określone cechy charakteru, co jest w sposób oczywisty sprzeczne z naukowym postrzeganiem tego zagadnienia.

Jednym z ostatnich kryteriów w kwestii wyboru imienia dla córki jest jego powszechność. Wielu rodziców nie chce, aby ich córka miała popularne imię – inni wręcz przeciwnie. Niezależnie jednak od motywów, warto znać najpopularniejsze imiona dla dziewczynek. W ubiegłym roku w pierwszej piątce znalazły się kolejno: Zofia, Zuzanna, Laura, Hanna i Maja.

Jak dbać o córkę?

Zasadniczo dbanie o dziecko nie jest szczególnie mocno zależne od jego płci – o córkę należy dbać w taki sam sposób w jaki dbalibyśmy o syna, przynajmniej w kwestii pryncypiów. Chodzi o kwestie tak prozaiczne, jak zapewnienie dziecku zdrowej diety, właściwej higieny snu i innych warunków, w ramach których dziecko może się rozwijać i edukować.

Nade wszystko jednak ważne jest, aby córce poświęcać czas już od jej najmłodszych lat, na każdym kroku okazując jej wsparcie, szacunek, zrozumienie i po prostu miłość.

Pokaż więcej

Andrzej Grabowski
11.04.2024 11:22 Andrzej Grabowski zaskoczył nowym wizerunkiem. Tłumaczy, skąd ta zmiana

Andrzej Grabowski widziany był niedawno na premierze spektaklu w warszawskim Teatrze Komedia. Wspierał tam swoją córkę, która pojawiła się na scenie. Aktor, który zasłynął rolą w serialu “Świat według Kiepskich”, zaskoczył swoim wyglądem. Skąd decyzja o takiej zmianie?

policja, kamienica
01.11.2023 22:01 Dziennikarka TVP zginęła z rąk własnej córki. Mrożące kulisy zbrodni, w TEN sposób próbowała ukryć ciało

Danuta Orzechowska pracowała w Telewizji Polskiej na stanowisku montażystki, jednak miała ambicje, by zrobić w stacji karierę. Pewnego dnia bez żadnego uprzedzenia nie przyszła do pracy, co wzbudziło niepokój wśród jej znajomych. Okazało się, że zginęła z rąk własnej córki, która w okrutny sposób potraktowała jej szczątki. Kulisy morderstwa dziennikarki TVP przyprawiają o dreszcze. 

Dariusz Gnatowski
04.04.2023 14:28 Dariusz Gnatowski miał piękną córkę. Julia ma 28 lat i jest prześliczną kopią ojca

Choć niektórym może się wydawać, że Dariusz Gnatowski zmarł niedawno, nie ma go już z nami od ponad 2 lat. Mężczyzna pozostawił w żałobie nie tylko swoją żonę, ale i córkę, która dziś jest już dojrzałą i piękną kobietą. Jak wygląda? Czym się zajmuje?Wiele dzieci znanych aktorów wykorzystuje otwartą dzięki rodzicom furtkę i również gra w filmach czy serialach. Julia się na to nie zdecydowała.

Martyna Wojciechowska
31.12.2022 18:06 Martyna Wojciechowska pokazała zdjęcie z córką. Fani aż zbledli. „O rany, to Marysia?”

Martyna Wojciechowska nieraz podkreślała, jak istotne jest dla niej macierzyństwo. Stara się wychować córkę jak najlepiej, mając z nią jednocześnie niemal koleżeńską relację. Ostatnio pojechała z Marysią na wycieczkę za granicę, czym pochwaliła się w mediach społecznościowych. To jednak nie samo miejsce, do którego się wybrały, zainteresowało fanów. Ci zwrócili głównie uwagę na to, jak bardzo wyrosła Marysia, pociecha podróżniczki.

Anna Przybylska
02.09.2022 22:49 Córka Anny Przybylskiej podzieliła się niepublikowanym wcześniej zdjęciem. Pokazała Anię, jakiej nie widzieliśmy

Oliwia Bieniuk bardzo dba o to, by pamięć o jej mamie nie przeminęła. Influencerka niedawno promowała film opowiadający historię Anny Przybylskiej, a teraz opublikowała w sieci archiwalne zdjęcie, na którym są razem. Córka aktorki jest na nim jeszcze malutkim dzieckiem. Niewykluczone, że wraz ze zbliżającą się premierą filmu o Przybylskiej, Oliwia będzie publikowała coraz więcej tego typu wspominek. Te z pewnością poruszają fanów aktorki, którzy również za nią tęsknią.

Agata Mróz
07.04.2022 12:08 Kim jest córka Agaty Mróz? Wiemy, czym zajmuje się Liliana, niesamowite jak wygląda

Agata Mróz zmarła w 2008 roku, dwa miesiące po urodzeniu córki Liliany. Liliana ma już 14 lat – jak teraz wygląda i czym się zajmuje? Okazało się, że postanowiła pójść w ślady mamy. Słynna polska siatkarka zachorowała w 2007 roku na mielodysplazję szpiku, zwaną stanem przedbiałaczkowym. Choroba niestety rozwijała się szybko. Śmierć wywołała jednak posocznica i wstrząs septyczny.

Ewa Bem
15.10.2021 18:59 Ewa Bem po śmierci córki zniknęła z życia publicznego. Gwiazda ma za sobą trudne chwile

Ewa Bem nazywana jest pierwszą damą polskiego jazzu. Niestety kobieta przeżyła też straszną tragedię, po której usunęła się z życia publicznego. Dopiero niedawno opowiedziała w szczerym wywiadzie, jak czuła się po stracie córki. Bem współpracowała z największymi artystami polskiej sceny muzycznej. W 2008 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dostawała niezliczone nagrody na festiwalach muzycznych. Niestety, cztery lata temu przeżyła potworną tragedię – straciła dziecko. Córka Ewy Bem, Pamela Bem-Niedziałek, umarła na glejaka mózgu. Po tym wydarzeniu artystka wycofała się z życia publicznego. Dopiero w rozmowie z „Twoim Stylem” wyznała, co działo się z nią w ostatnich latach

Maciej Dowbor
29.09.2021 00:22 Dowbor jechał z córką. Bus wymusił pierwszeństwo, jest nagranie

Maciej Dowbor przeżył chwile prawdziwej grozy. On i jego córka mogli zginąć przez nieodpowiedzialnego kierowcę busa, który znienacka wymusił pierwszeństwo. Wszystko widać na nagraniu, naprawdę niewiele brakowało. Dowbor jechał z córką swoim osobowym BMW przez Warszawę. Kiedy przejeżdżał przez skrzyżowanie alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego, o mały włos, a doszłoby do wypadku. Całe zajście nagrał pewien motocyklista, który przesłał nagranie dziennikarzowi, a ten z kolei podzielił się nim na swoim Instagramie, opowiadając całą historię.

06.09.2021 23:36 Halejcio nadała córeczce oryginalne imię. Pokazała fanom jej pokój

Klaudia Halejcio ma córkę! Aktorka urodziła 2 czerwca 2021 roku. Na swoim profilu na Instagramie wrzuca sporo zabawnych filmików i uroczych zdjęć codziennego życia z jej partnerem i dzieckiem. Jakie imię dla dziewczynki wybrała gwiazda? Odpowiedź was zaskoczy. Klaudia Halejcio to polska aktorka telewizyjna i filmowa, znana z takich produkcji jak Złotopolscy, Pierwsza miłość, Rezydencja, Przepis na życie i Hotel 52. Pojawiła się też w filmach Popiełuszko. Wolność jest w nas i Historia Roja. Polska publiczność może ją też kojarzyć z programów Taniec z gwiazdami, Remont w prezencie i Dance Dance Dance. Prywatnie jest partnerką biznesmena Oskara Wojciechowskiego i od niedawna: dumną mamą.

25.08.2021 22:05 Filip Łobodziński opowiedział o traumie po śmierci córki

Filip Łobodziński to znany polski dziennikarz, tłumacz i aktor. W wywiadzie opowiedział, jak zmagał się z żałobą po śmierci córki i jak wytrzymał w okresie pandemii koronawirusa. Jego słowa wzruszają do głębi. Filipa Łobodzińskiego nie trzeba przedstawiać. Ten utalentowany aktor, muzyk, tłumacz i publicysta jest znany wszystkim Polakom. Mało kto wie jednak, że kilka lat temu przeżył ogromną tragedię. Dziennikarz w rozmowie dla magazynu „Viva!” opowiedział, jak trudne były dla niego lata po utracie młodszej córki. Maria Łobodzińska zmarła na glejaka w wieku 21 lat.

19.08.2021 18:38 Najstarsza córka Beaty Kozidrak wyjawiła, że była nękana w szkole

Beata Kozidrak i jej córki – Kasia Pietras i Agata Pietras – wystąpiły ostatnio w programie Joanny Koroniewskiej i Macieja Dowbora. Podczas rozmowy na „Domówce” opowiedziały o trudnościach, jakie miały w szkole jako małe dziewczynki. Beata Kozidrak to jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek. Karierę rozpoczęła w 1978 roku, a jej popularność nie gaśnie do dzisiaj. Sława ma jednak swoją cenę – tym boleśniejszą, jeśli muszą ją zapłacić dzieci. Wiele dzieci celebrytów i gwiazd ponosiło konsekwencje popularności swoich znanych rodziców. Jak się okazuje, pech ten spotkał także córki Beaty Kozidrak. W rozmowie z Joanną Koroniewską i Maciejem Dowborem – teraz już dorosłe, odnoszące sukcesy kobiety – opowiedziały, co spotkało je w szkole podstawowej. Szczególnie smutna jest historia Katarzyny Pietras.

córka
10.08.2021 20:45 Córka Przybylskiej odsłoniła ciało. Wszyscy zobaczyli tatuaż, który jest hołdem dla Anny

Oliwia Bieniuk odsłoniła ciało podczas zdjęć do filmu znanego YouTubera, Reżysera Życia. Przy okazji mogliśmy zobaczyć znajdujący się na jej żebrach tatuaż, który jest hołdem dla jej świętej pamięci mamy. Córka Anny Przybylskiej wykazała się ogromnym sercem. W powstającym filmie Oliwia Bieniuk zagra m.in. obok Wiktorii Gąsiewskiej. Produkcja zapowiada się naprawdę obiecująco.

dziewczynka
02.08.2021 12:33 Nie żyje córeczka zagranicznego muzyka. Lauren miała 4 lata

Nie żyje córka amerykańskiego muzyka. Jak podaje dailymail.co.uk, doniesienia o śmierci dziewczynki pojawiły się już miesiąc teamu, jednak dopiero teraz matka 4-latki zabrała w tej sprawie głos, publikując poruszający post za pośrednictwem Instagrama. Fetty Wap to amerykański raper, cieszący się sławą na całym świecie. Matka jego 4-letniej córki opublikowała przejmujący komunikat, informując o śmierci ich dziecka. Nie podała jednak dokładnej daty odejścia dziewczynki.

kobiety
28.06.2021 16:29 Jedna z kobiet ma 45 lat. Ludzie nie potrafią wskazać, która jest matką, a która córką

Internauci nie są w stanie wskazać, która z kobiet to córka, a która to matka. Okazuje się, że mama ma 45 lat, a wygląda na 20. Zdjęcie podbija TikToka. Zgadlibyście, która z kobiet to córka?

Marta Kaczyńska
22.06.2021 00:39 Córka Marty Kaczyńskiej potwierdziła smutne wieści. Musiała pożegnać przyjaciela: „Właśnie przed chwilą do nowego domu wyruszył Kamelot”

Córka Marty Kaczyńskiej, Martyna Dubieniecka zamieściła na Instagramie chwytający za serce wpis. W ich rodzinie zapanował wielki smutek. Zdecydowali się na sprzedaż 17-letniego konia Kamelota, który zdaniem tabloidów ze względu na swój wiek nie dawał rady w wymagających zawodach. To bardzo trudna chwila dla córki i wnuczki Marty i Lecha Kaczyńskich, gdyż przez wiele lat zwierzak był ich oddanym przyjacielem. Mimo młodego wieku Martyna Dubieniecka bardzo aktywnie prowadzi swoje media społecznościowe, w których przeważają zdjęcia koni. Kamelot był ich częstym bohaterem.

Michał Wiśniewski
19.06.2021 21:55 Pierwsza żona Wiśniewskiego pokazała córkę. Wyrosła na piękną nastolatkę

Pierwsza żona Michała Wiśniewskiego pochwaliła się córką. Nel ma już 13 lat i zachwyca swoją urodą. Widzicie podobieństwo do mamy? Naszym zdaniem to wykapana Magda. Magda Femme była pierwszą żoną Michała Wiśniewskiego i wokalistką zespołu „Ich Troje”. Para jednak rozstała się po 6 latach związku i zakończyła współpracę zawodową. Muzyka jednak nigdy nie zniknęła z życia Magdy Femme, co więcej jej córka również poczuła miłość do śpiewu.

Michał Wiśniewski
07.06.2021 22:49 Co się stało córce Wiśniewskiego? Muzyk właśnie przekazał smutną wiadomość o stanie jej zdrowia

Michał Wiśniewski opublikował na swoim profilu zdjęcie Fabienne i swojego najmłodszego synka Falco Amadeusa. Przy okazji podzielił się smutną informacją – okazało się, że Fabka została kontuzjowana po koncercie w Płocku. Michał Wiśniewski doczekał się sporej gromadki dzieciaków. Teraz poinformował o tym, że jego najstarsza córka doznała kontuzji. Nie wiadomo jednak, co dokładnie się stało.

07.06.2021 00:01 Córka Adama Małysza pokazała zdjęcie z wesela, nie można oderwać od niej wzroku: „W końcu się weselimy”

Córka Adama Małysza opublikowała zdjęcie z wesela, na którym pozuje najprawdopodobniej wraz ze swoim ukochanym. Karolina Małych wyglądała wręcz zjawiskowo. Córka Adama Małysza nieczęsto chwali się zdjęciami ze swojego życia prywatnego. Na jej profilu publikacje pojawiają się z dużym odstępem czasu. Tym razem jednak zrobiła wyjątek i pokazała zdjęcie z wesela, zachwycając swoich obserwatorów.

BENEDYKT XVI
31.05.2021 18:49 Koszmarne wieści sprzed chwili. Nie żyje Barbara Sałacka, córka Ewy Sałackiej wzruszającymi słowami pożegnała babcię

Media w całej Polsce obiegły właśnie tragiczne wieści. Nie żyje Barbara Sałacka. Wnuczka artystki pożegnała ją w niezwykle wzruszający sposób. Barbara Sałacka była reżyserką, realizatorką telewizyjną, a także stworzyła wiele znakomitych spektakli. Co więcej, była mamą znanej aktorki, a dokładniej Ewy Sałackiej, która niestety zmarła w 2006 roku na skutek wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu osy. Śmierć córki sprawiła, że Barbara Sałacka bardzo zbliżyła się do swojej wnuczki, która najpierw musiała się uporać z odejściem mamy, a teraz babci, która była dla niej przez lata najlepszą przyjaciółką.

Sylwia Grzeszczak z córką
30.05.2021 20:10 Sylwia Grzeszczak pierwszy raz pokazała córkę. Wszyscy porównują ją do mamy

Sylwia Grzeszczak zaskoczyła swoich fanów. Na profilu instagramowym piosenkarki pojawiło się nagranie, na którym widać jej córkę. Internauci nie kryją swojego zachwytu w komentarzach. Sylwia Grzeszczak w przeciwieństwie do innych gwiazd raczej stroni od pokazywania swojego prywatnego życia w internecie. Wchodząc na profil instagramowy piosenkarki nie znajdziemy tam zbyt wielu zdjęć, a te, które opublikowano, najczęściej pochodzą z sesji zdjęciowych, lub programów telewizyjnych. Co więcej, Sylwia Grzeszczak do tej pory ani razu nie pokazała twarzy swojej córeczki, która obecnie ma 5 lat. Co prawda w przypadku nagrania, które ostatnio opublikowała piosenkarka, również nie widzimy twarzy małej Bogny, ale można usłyszeć jej głos.

Michał Wiśniewski
26.05.2021 16:45 Córka Michała Wiśniewskiego była wyśmiewana. Nie od razu powiedziała rodzicom

Córka Michała Wiśniewskiego mierzyła się z hejtem. Jej rodzice długo o niczym nie wiedzieli. Teraz opowiedziała o trudnych chwilach w wywiadzie z Plejadą. Córka Michała Wiśniewskiego i Mandaryny nie miała łatwego dzieciństwa. Życie w blasku sławy rodziców bywa bardzo krzywdzące. Rówieśnicy długo nie chcieli jej zaakceptować.

Mandaryna
23.05.2021 00:45 Mandaryna opublikowała zdjęcie najstarszej córki. Fanów aż zatkało: „Michał w wersji kobiecej”

Mandaryna opublikowała na swoim profilu zdjęcie ukochanej córki. Fabienne Wiśniewska w tym roku skończy 18 lat. Wyrosła na piękną kobietę, a zdaniem fanów jest bardzo podobna do swojego taty – Michała Wiśniewskiego. Mandaryna pochwaliła się na swoim profilu najnowszym zdjęciem córki. Fabienne w profesjonalnym makijażu prezentuje się zniewalająco. Internauci obsypali ją masą komplementów.

Tomasz Oświeciński
19.05.2021 19:53 Tomasz Oświeciński pokazał zdjęcie z córką. Internauci nie mogą oderwać wzroku od 12-latki

Tomasz Oświeciński opublikował na swoim profilu zdjęcie z 12-letnią córką. Nie trzeba było długo czekać na reakcję internautów. Wszyscy patrzyli tylko na śliczną buzię dziewczynki i obsypali ją masą komplementów. Córka Tomasza Oświecińskiego zrobiła prawdziwą furorę w sieci. Jej najnowsze zdjęcie u boku taty wywołało masę pozytywnych komentarzy. Internauci są wprost oczarowani jej urodą.

Ola Kwaśniewska pokazała łazienkę
29.04.2021 13:34 Ola Kwaśniewska pokazała wnętrze swojej łazienki, piękny widok

Ola Kwaśniewska zazwyczaj bardzo pilnuje swojego życia prywatnego. Jednak tym razem gwiazda zrobiła mały wyjątek. Córka byłego prezydenta pokazała fragment swojego mieszkania. Ola Kwaśniewska wraz z mężem bardzo pilnuje, aby nie zdradzać w internecie, jak wygląda ich dom. Wielu fanów bardzo chętnie zobaczyłoby, jak w domowym zaciszu odpoczywa córka byłego prezydenta, jednak raczej nie mamy co na to liczyć, przynajmniej na razie. Jednak w ostatnim czasie Ola Kwaśniewska zrobiła mały wyjątek od zasady, że nie pokazuje w internecie swojego domu. Prezenterka opublikowała na swoim profilu instagramowym zdjęcie, na której widać jej łazienkę.

Justyna Żyła o diecie córki
24.04.2021 23:20 Justyna Żyła martwi się o dietę 9-letniej córki. Wbiła też szpilę byłemu mężowi

Justyna Żyła podzieliła się swoimi obawami dotyczącymi diety córki z fanami. Celebrytka przy okazji wbiła szpilę swojemu byłemu mężowi. Justyna Żyła często chwali się w internecie zdjęciami przygotowanych przez siebie dań. Mimo to celebrytka ostatnio przyznała, że martwi się o dietę swojej 9-letniej córki. Dziecko wybrzydzające przy stole to norma dla wielu rodziców. Dzieci często nie chcą jeść przygotowanego posiłku i o wiele chętniej w tym samym czasie pochłonęłyby jakąś słodką lub słoną przekąskę. W przypadku córki Justyny Żyły problem jest nieco inny.

Adam Małysz
15.04.2021 15:56 Córka Adama Małysza opuściła Polskę. Karolina przebywa teraz w Chorwacji

Córka Adama Małysza wyjechała z Polski. Poprzez swoje konto w mediach społecznościowych ujawniła, co było przyczyną i gdzie teraz przebywa. Adam Małysz bez wątpienia zapisał się wielkimi literami w historii polskiego sportu. Jednak jego córka nie za bardzo przepada za udzielaniem się w mediach czy też korzystaniu z tego, kim jest jej tata. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy jej zobaczyć na ekranach naszych telewizorów czy też komputerów, jednak patrząc na dzieci innych gwiazd, bez wątpienia wyróżnia się tym, że pilnuje swojej prywatności. Co ciekawe, Karolina Małysz jakiś czas temu wyjechała z Polski. Wiemy, dlaczego zdecydowała się na taki krok i gdzie teraz przebywa.

Robert Lewandowski
08.04.2021 17:28 Lewandowski udzielał wywiadu, kiedy nagle wparowała Klara. Zadała mu pytanie, piłkarz nie wiedział co robić

Robert Lewandowski razem ze swoją żoną Anią, bardzo chronią prywatności swoich dzieci. Jak dotąd bardzo pilnowali, by zdjęcia, które oboje wstawiają na Instagram, nie zdradzały zbyt wiele z ich życia rodzinnego. Jednak tym razem Robertowi nie udało się ukryć jednej z córeczek. Podczas jednego z ostatnich wywiadów dla amerykańskiej telewizji CBS Sports słynny sportowiec Robert wydawał się nieco zestresowany. W pewnym momencie w kadrze pojawiła się Klara.

córka
07.04.2021 19:51 Córka Pawła Golca opublikowała zdumiewające nagranie. Maja ma wielki talent

Bracia Golec mają najlepsze lata kariery muzycznej i sławy w show-biznesie za sobą, jednak wiele wskazuje na to, że tradycja rodzinna w odniesieniu do muzyki zostanie podtrzymana. Córka Pawła Golca po raz kolejny udowodniła, że ma ogromny talent wokalny. Opublikowała na TikToku nagranie, którym oczarowała niejednego internautę. Jakiś czas temu bracia Golec zostali mocno skrytykowani za przyjęcie dużej sumy pieniędzy z Funduszu Wsparcia Artystów. Ich kariera została przyhamowana z powodu pandemii koronawirusa. Natomiast córka Pawła Golca robi karierę w internecie i udowadnia, że ma zadatki na wspaniałą piosenkarkę.