Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Trenuj jogę i zmniejsz uciążliwe objawy menopauzy. Ćwiczenia dla każdej kobiety
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 12.05.2024 15:00

Trenuj jogę i zmniejsz uciążliwe objawy menopauzy. Ćwiczenia dla każdej kobiety

Joga
fot. Canva/Rido

Menopauza to jeden z trudniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Intensywne zmiany hormonalne powodują uderzenia gorąca, uczucie nadmiernego zmęczenia, rozdrażnienie i wahania nastroju. Nic dziwnego, że kobiety szukają wszelkich sposobów na złagodzenie tych objawów. Jak się okazuje, jednym z nich może być... regularny trening jogi. Sprawdź, jak odpowiednie ćwiczenia wpływają na organizm w trakcie menopauzy.
 

Czym jest menopauza? Poznaj jej objawy

Menopauza to etap, w którym następuje stopniowe wygaszanie funkcji hormonalnej jajników prowadzące do utraty płodności. Diagnozuje się ją jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy u kobiety nie pojawiła się żadna miesiączka. Dzieje się to zazwyczaj w okolicach 50. roku życia i trwa mniej więcej przez rok.

Niestety, objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe i potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Należą do nich: 

 • uderzenia gorąca
 • przybieranie na wadze
 • niepokój
 • drażliwość
 • zmiany nastroju
 • problemy ze snem
 • zmęczenie
 • kołatanie serca
 • problemy z pamięcią i koncentracją
 • stany depresyjne
 • dreszcze

Warto podkreślić, że nie każda kobieta ma dokładnie takie same objawy. U części z nich menopauza przebiega bezobjawowo, jednak w zdecydowanej większości przypadków kobiety muszą sobie poradzić z nieprzyjemnymi dolegliwościami.
 

Po menopauzie zadbaj o sen. Badania mówią jasno, skutki są nieodwracalne Zamocz w tym stopy a staną się gładkie jak tafla lodu! Metoda na suche pięty z PRL

Joga sposobem na menopauzę

Gdy kobiety wkraczają w okres menopauzy, zaczynają szukać sposobów na to, by poradzić sobie z uciążliwymi objawami. Warto sięgnąć po naturalne metody, które nie wpłyną negatywnie na organizm. Jeśli jednak dolegliwości są wyjątkowo intensywne, warto skorzystać z wizyty u lekarza, który dobierze odpowiednią terapię hormonalną, dzięki której łatwiej będzie przejść przez ten trudny okres.

Jak wskazują specjaliści: w trakcie menopauzy niezwykle istotny jest ruch. Regularne ćwiczenia pozwolą zmniejszyć objawy, a jednocześnie pozytywnie wpłyną na wszystkie funkcje organizmu. Jak się okazuje, niezwykle pomocna w trakcie menopauzy jest... joga, która zarówno złagodzi dolegliwości jak i ułatwi zaakceptowanie zachodzących zmian hormonalnych. Rozciąganie i techniki relaksacyjne pomogą bowiem zmniejszyć napięcie mięśniowe i stres towarzyszący menopauzie.
 

Jak ćwiczyć jogę w trakcie menopauzy?

Joga hormonalna, czyli przeznaczona m.in. dla kobiet w okresie menopauzalnym, różni się nieco od tradycyjnej jogi. Tutaj ćwiczenia są nieco delikatniejsze i polegają na wykonywaniu delikatnych wygięć i skłonów, połączonych z równomiernym oddychaniem. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim pobudzenie do działania narządów, odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów. 

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z jogą hormonalną, skorzystaj z dostępnych w Internecie poradników i prowadzonych treningów. Warto również zorientować się, czy w twojej okolicy nie są prowadzone takie zajęcia, na których dodatkowo poznasz kobiety będące na tym samym etapie życia. Jeśli chodzi o intensywność ćwiczeń, to przez pierwszy miesiąc powinno się je wykonywać codziennie, by przyzwyczaić organizm do nowego trybu. Później wystarczą 2-3 treningi w tygodniu. 

Ćwiczenia jogi
 fot. Canva/SilviaJansen