Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Tyle kroków dziennie powinny robić osoby 50-tce. Łapiesz się w normie?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 07.06.2024 09:43

Tyle kroków dziennie powinny robić osoby 50-tce. Łapiesz się w normie?

Para z psem na spacerze w lesie
fot. Canva/Robert Knsechke

Codzienna, regularna aktywność fizyczna to podstawa utrzymania dobrej kondycji i zdrowia. I wcale nie trzeba wykonywać intensywnych ćwiczeń na siłowni -  wystarczy zwykły spacer. Naukowcy określili, ile kroków dziennie powinniśmy robić, by odpowiednio zadbać o organizm. Jak to wygląda w przypadku osób, które ukończyły już 50. rok życia? Sprawdź, czy udaje ci się wyrobić limit. 
 

Ruch to podstawa zdrowia. Dzięki ćwiczeniom czujesz się lepiej i wyglądasz lepiej

Nawet dzieci dobrze wiedzą, jak ważny jest sport w codziennym życiu. Regularne ćwiczenia niosą ze sobą wiele korzyści, a utrzymanie smukłej sylwetki jest tylko jednym z nich. Faktem jest, że większość osób zaczyna ćwiczyć właśnie z myślą o spaleniu zbędnych kilogramów, ale z biegiem czasu zauważają poprawę także w wielu innych aspektach. 

Dzięki aktywności fizycznej poprawia się metabolizm, lepiej pracuje układ wydolnościowy, a także układ krążenia, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wielu chorób sercowo-naczyniowych (w tym również zawału mięśnia sercowego). Sport wspiera pracę mózgu i oddziałuje na układ nerwowy, a do tego poprawia samopoczucie, ponieważ podczas ćwiczeń wydzielane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.
 

Najlepsze ćwiczenia na poprawę pamięci. Sport idealny dla osób po 50-tce Te roczniki mogą pobić rekord długowieczności. Eksperci twierdzą, że mogą dożyć nawet 130 lat

Intensywny trening to nie wszystko! Czasem wystarczy zwykły spacer

Jest grono osób, które mimo widocznych korzyści z uprawiania sportu, nie mogą się przekonać do żadnej dyscypliny. Część z nich po prostu nie lubi ćwiczyć. Co wtedy? Jak się okazuje, intensywny, wysiłkowy trening wcale nie jest potrzebny do zachowania dobrej formy. Czasem wystarczy zwykły spacer i przerzucenie się z samochodu na rower. Najważniejsze, żeby się ruszać!

Jak udowodnili naukowcy: codzienne wykonywanie określonej, minimalnej liczby kroków jest niezbędne dla zdrowia całego organizmu. Szacuje się, że powinniśmy ich wykonywać przynajmniej 10 tysięcy, chociaż badacze z University of Massachusetts wykazali, że sprawdza się już mniejsza liczba - 7 tysięcy. Wyniki badań wskazały, że u osób, które codziennie robią minimum 7 tysięcy kroków ryzyko przedwczesnej śmierci zmniejsza się nawet o 50%. Warto podkreślić, że sama intensywność kroków nie miała wpływu na śmiertelność. 

Czytaj też: Jazda konno po 40-tce - czy to dobry pomysł? Sprawdź, jak się do niej przygotować
 

Ile kroków powinny wykonywać osoby po 50-tce?

Poszczególne wytyczne naukowców, dotyczące nie tylko ilości wykonywanych kroków, ale także każdego innego aspektu życia, są zaleceniami ogólnymi i  z pewnością nie będą idealnie pasowały do każdej osoby - uwzględnić należy bowiem także cechy indywidualne, zdrowie i możliwości organizmu. Jeśli chodzi o ilość kroków, to zalecenia mogą się różnić w doniesieniu do poszczególnych grup wiekowych - inaczej może to wyglądać w przypadku dzieci, osób dojrzałych i seniorów. 

Jeśli chodzi o osoby starsze, które przekroczyły już magiczną "pięćdziesiątkę" to powinny one wykonywać od 10 tysięcy do 20 tysięcy kroków dziennie, przy czym warto podkreślić, że im więcej, tym lepiej. Każde kolejne 500 kroków może zmniejszać ryzyko przedwczesnej śmierci, wzmacniając odporność, układ krążenia i wydolność organizmu. Takie same zasady odnoszą się również do osób starszych, seniorów. Należy jednak pamiętać, by dostosować intensywność spacerów do swoich własnych możliwości. Jeśli chorujesz lub masz problemy z poruszaniem się - nie próbuj robić czegoś ponad swoje siły. 

Ludzie na spacerze nordic walking
fot. Canva/Robert Knsechke