Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Najlepsze ćwiczenia na poprawę pamięci. Sport idealny dla osób po 50-tce
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 26.05.2024 15:14

Najlepsze ćwiczenia na poprawę pamięci. Sport idealny dla osób po 50-tce

Seniorzy na rowerach
fot. Canva/Robert Kneschke

Problemy z pamięcią to dolegliwość, która nasila się wraz z wiekiem. Z upływem lat mamy coraz większe problemy z zapamiętaniem, co dotyczy nie tylko ważnych dat i wydarzeń, ale również codziennych czynności: gdzie położyłam kluczyki? Czy wyłączyłam kuchenkę? Są jednak pewne metody, dzięki którym można na dłużej zachować sprawność umysłu. Jak się okazuje, nieoceniona jest tu.... aktywność fizyczna, a szczególnie kilka rodzajów zajęć. 
 

Dlaczego wraz z wiekiem pamięć zaczyna zawodzić?

Pamięć starzeje się dokładnie tak samo jak my. Wraz z upływem kolejnych lat stajemy się coraz mniej sprawni i trudniej nam zachować dobrą formę. Dotyczy to nie tylko ciała, ale również umysłu. Tak naprawdę już po 40. roku życia zaczynają się pojawiać problemy z zapamiętywaniem. U jednych dzieje się to wcześniej, u innych później, a jeszcze inni przez całe życie pamiętają praktycznie wszystko, a wpływ ma na to szereg czynników poczynając od stylu życia, przez dietę, stres, nieodpowiednią ilość snu lub poważne choroby. 

Z wiekiem umysł zaczyna działać nieco wolniej, a funkcje poznawcze ulegają zaburzeniom. To sprawia, że potrzebujemy więcej czasu, aby zrozumieć, przetworzyć i zapamiętać docierające do nas informacje. Jak stwierdzili naukowcy z Niemiec, Portugalii i Francji: duży wpływ na pogarszanie się pamięci wraz z wiekiem ma receptor adenozyny A2A, który znajduje się w neuronach oraz w komórkach glejowych.  
 

Dobra pamięć po 60-tce. Naukowcy wskazali obowiązkowy składnik diety Skończył 100 lat i zdradza przepis na długie życie. To takie proste

Ćwiczenia aerobowe poprawią zdolności zapamiętywania

Mamy dobre informacje dla wszystkich zmartwionych stopniową utratą zdolności do zapamiętywania: pamięć można ćwiczyć! Im bardziej będziemy trenować mózg i stawiać przed sobą więcej umysłowych zagadek, tym w lepszej formie będzie się znajdować i pamięć, i koncentracja. Jak się okazuje, nie tylko aktywności takie jak rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek czy układanie puzzli mogą polepszać pamięć. Nie bez znaczenia jest tu również ruch!

Udowodniono, że regularne uprawianie sportu (nie tylko zawodowo, ale również amatorsko) zwiększa przepływ krwi w okolicach hipokampu, odpowiedzialnego m.in. za pamięć. To sprawia, że aktywność fizyczna wpływa na zdolność nauki i zapamiętywania. Na szczególne wyróżnienia zasługują tu ćwiczenia aerobowe, które świetnie trenują tzw. pamięć epizodyczną. 

 

Kto może uprawiać aerobik? To ćwiczenia dla każdego

Ćwiczenia aerobowe to ćwiczenia fizyczne o niskiej lub średniej intensywności. Można do nich zaliczyć m.in. jazdę na rowerze, nordic walking, bieganie, a nawet brzuszki, pompki, podciągnięcia czy przysiady. Można je wykonywać zarówno na świeżym powietrzu, sali gimnastycznej jak i w zaciszu własnego domu.

Niewątpliwym plusem takich ćwiczeń jest to, że może je wykonywać dosłownie każdy! Są świetnym rozwiązaniem dla osób po 50-tce oraz dla seniorów. Ważne jest jednak, by dostosować ich intensywność oraz tempo do możliwości swojego organizmu. Dla seniorów ćwiczeniami aerobowymi będzie nawet... wchodzenie po schodach czy szybki spacer. 

Seniorki, basen
fot. Canva/FatCamera