Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Jazda konno po 40-tce. Sprawdź, jak się do niej przygotować
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 31.05.2024 15:03

Jazda konno po 40-tce. Sprawdź, jak się do niej przygotować

Kobieta na koniu w lesie
fot. Canva/ Sitikka

Przygodę z jazdą konno można zacząć w każdym wieku. Jeśli myślisz, że to już za późno, by po raz pierwszy wsiąść na konia — nic bardziej mylnego! Jeździectwo to dyscyplina dla każdego, która ma świetny wpływ nie tylko na kondycję, ale też m.in. na samopoczucie. Zanim jednak wybierzesz się do stadniny sprawdź, jak się do tego przygotować. 
 

Na dobrą formę i świetnie samopoczucie. Zalety jazdy konnej

Kiedyś konie były jedynym środkiem transportu, dziś jazdę na tych pięknych zwierzętach traktuje się jak hobby i świetną formę rozrywki. Jazda konno niesie ze sobą wiele korzyści dla organizmu, dlatego nic dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością. Niewątpliwie pierwszą zaletą tego sportu, tak jak zresztą każdego innego, jest korzystny wpływ na figurę i na kondycję. Jazda konno, na poziomie bardziej zaawansowanym niż spacer, uaktywnia mięśnie ud, łydek, pośladków oraz brzucha, dzięki czemu łatwiej nam zachować smukłą sylwetkę. Co więcej, poprawia też koordynację ruchową, wymagając stabilnego utrzymania się na idącym, bądź biegnącym, koniu.

Kolejnym, niezwykle ważnym plusem z kontaktów z końmi jest poprawa samopoczucia. Koniec świetnie wyczuwają energię ludzi i potrafią w zaskakujący sposób "naładować nas" spokojem i harmonią. Lepiej jednak nie przychodzić do stajni w stanie silnego wzburzenia, bo koń z pewnością to odczuje i może się zrobić niespokojny. W tej kwestii warto również podkreślić, że konie wymagają odpowiedniego podejścia, dlatego jeździectwo z pewnością ułatwia ćwiczenie cierpliwości.

Wreszcie, jak każdy sport tak i jazda konna uaktywnia wydzielanie endorfin, dzięki czemu poprawia się samopoczucie i zmniejsza się ryzyko zapadnięcia m.in. na depresję. Specjaliści mogą zalecać zajęcia z jazdy konnej osobom z zaburzeniami emocjonalnymi oraz na przykład w sytuacjach niedostosowania społecznego. Nie bez znaczenia jest też dotlenienie organizmu, ponieważ większość treningów odbywa się na świeżym powietrzu.

Co więcej, konie stosowane są też w rehabilitacji psychoruchowej, ze względu na ich pozytywne oddziaływanie na przykład w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego, chorób mięśni, wad postawy, opóźnień psychoruchowych czy cukrzycy. Użycie koni w celach terapeutycznych nazywane jest hipoterapią.
 

Najlepsze ćwiczenia na poprawę pamięci. Sport idealny dla osób po 50-tce Jedne grzyby się wycina, a inne wykręca. Pomyłka słono kosztuje

Czy można zacząć jeździć konno po czterdziestce?

To oczywiste, że im wcześniej zaczniemy uprawiać pewien rodzaj sportu, tym szybciej i sprawniej się w niego wdrożymy. Jednak jazdę konną można zacząć trenować w każdym wieku! Oczywiście pod warunkiem, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Jeśli masz 5, 20 lub 50 lat, a twoje zdrowie ci na to pozwala — możesz wskakiwać na konia!

Z intensywnej jazdy konnej powinny zrezygnować osoby z poważnymi schorzeniami kręgosłupa, w przypadku których nawet najmniejsza nieprawidłowość postawy w siodle może pogłębiać dolegliwości. To samo dotyczy osób mających jakiekolwiek problemy z poruszaniem się oraz tych, którzy przyjmują leki wpływające na percepcję. 
 

Jak przygotować się do pierwszego treningu na koniu?

Jeśli zdecydowałeś się już, by zacząć swoją przygodę z jeździectwem, to w pierwszej kolejności poszukaj najlepszej stadniny koni w swojej okolicy. Na szczęście obecnie praktycznie w każdym zakątku Polski znajdują się stadniny i szkółki jeździeckie, więc nie powinno być z tym większego problemy. Upewnij się, że w stadninie pracują profesjonalni instruktorzy, którzy nie tylko nauczą cię odpowiednich technik, ale przede wszystkim zadbają o twoje bezpieczeństwo. 

Jeśli chodzi o strój, to na początek nie potrzebujesz wydawać ogromnych pieniędzy, by zacząć jeździć konno. Z pewnością niezbędny będzie kask, ale większość stadnin oferuje swoje, z których możesz skorzystać bezpłatnie na czas jazdy. Przydadzą się wygodne buty, najlepiej z twardą podeszwą ułatwiającą stabilne utrzymanie się w strzemionach, a także wygodne spodnie, bez wyraźnie zaznaczonych szyć, które mogą powodować podrażnienia skóry. 

Konie
fot. Canva/PublicDomainPictures