Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Urlop okolicznościowy na komunię? Sprawdź, czy możesz wziąć wolne
Sara Karmańska
Sara Karmańska 17.05.2024 09:44

Urlop okolicznościowy na komunię? Sprawdź, czy możesz wziąć wolne

pierwsza komunia święta
Fot. Canva/Avalon_Studio, Getty Images Signature

Wiele osób może zastanawiać się, czy pierwsza komunia święta może być powodem do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Wyjaśniamy, co na ten temat mówią przepisy. 

Czym jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy jest rodzajem wolnego, który jest przeznaczony na specjalne okazje. Wśród nich można wymienić między innymi ślub, narodziny dziecka czy śmierć bliskiej osoby. Prawo do skorzystania z takiego urlopu trzeba odpowiednio udokumentować pracodawcy. Za wykorzystane dni urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Jeśli nieobecność jest możliwa do przewidzenia, jak choćby w przypadku ślubu, należy poinformować pracodawcę o chęci skorzystania z urlopu okolicznościowego z odpowiednim wyprzedzeniem. Natomiast w sytuacji, gdy nie można przewidzieć wydarzenia będącego powodem urlopu okolicznościowego, jak choćby śmierć członka rodziny, informacja powinna zostać przekazana najszybciej jak to możliwe. 

Ma dobrą emeryturę, a na komunię wnuczki wydała 50 zł. Rodzina zdębiała Pojechała do USA zamiast na komunię wnuczki. Synowa śmiertelnie obrażona

Kiedy można skorzystać z urlopu okolicznościowego?

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikom w kilku przypadkach. W zależności od powodu można otrzymać jeden lub dwa dni wolnego. 

1 dzień wolnego przysługuje z okazji ślubu dziecka, a także zgonu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, jak również innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką

Natomiast 2 dni przysługują w przypadku własnego ślubu, narodzin dziecka, a także zgonu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

ZOBACZ TEŻ: Strój komunijny dla dojrzałych. Jak ubrać się na komunię wnuków?

Urlop okolicznościowy na pierwsza komunię świętą

W okresie komunijnym niektórzy mogą zastanawiać się, czy na taką okoliczność również przysługuje urlop okolicznościowy. Ustawodawca nie przewidział jednak takiej możliwości. Co za tym idzie, pierwsza komunia święta dziecka nie znajduje się wśród szczególnych wydarzeń, na które przysługuje urlop okolicznościowy.

Co ciekawe, prawo nie przewiduje także urlopu okolicznościowego na ślub kościelny, jeśli nie będzie się on wiązał ze skutkami cywilnymi. Mowa tu o sytuacji, gdy narzeczeni zdecydowali się zawrzeć ślub cywilny, a po pewnym czasie wziąć ślub wyznaniowy. Co za tym idzie, na taką uroczystość nie przysługuje drugi urlop okolicznościowy. 

pierwsza komunia święta
 
chłopiec przystępujący do pierwszej komunii świętej