Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > W Danii zakazana, a w Polsce to hit. Tajemnica piekielnej zupki
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 15.06.2024 15:21

W Danii zakazana, a w Polsce to hit. Tajemnica piekielnej zupki

Ramen
Fot. Canva/Halfpoint

Z pozoru niewinne danie instant wywołuje wiele kontrowersji. Buldak, zupka w formie makaronu do zalania wrzątkiem, została wycofana ze sprzedaży w Danii. Powodem są obawy o szkodliwe działanie dla zdrowia. W Polsce możemy kupić ją bez problemu, nawet w Lidlu czy Biedronce. Czy rzeczywiście trzeba jej unikać? Sprawdzamy.

Czym jest kapsaicyna?

W Danii wycofano ze sprzedaży zupkę Buldak, produkowaną przez firmę Samyang. Powodem była bardzo wysoka zawartość kapsaicyny. Kapsaicyna to naturalny związek chemiczny, który nadaje jedzeniu ostry smak. Wywołuje uczucie pieczenia, znane m.in. ze smaku papryczek.

Eksperci z Danii uznali, że zawartość kapsaicyny w tej zupce jest tak wysoka, że może powodować zatrucia. W uzasadnieniu czytamy, że taka dawka może być niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci i seniorów.

Projekt bez nazwy - 2024-06-15T145921.658.jpg
Fot. Samyang

Zupka, którą wycofała Dania, jest bez problemu dostępna w Polsce. Znajdziemy ją na półkach wielu sklepów, a ostatnio była dostępna m.in. w Lidlu. Ma kilka poziomów ostrości. Zdobywa popularność zwłaszcza wśród nastolatków, a zjedzenie całej uznawane jest za duży wyczyn, którym można pochwalić się w internecie.

Czy rzeczywiście kapsaicyna z zupki Buldak jest groźna dla zdrowia dzieci i seniorów?

"Syn zamawia dostawę jedzenia i zjada sam". Odpłaciła się pięknym za nadobne Pobyt w sanatorium o większym komforcie. Kosztuje 40,9 zł za noc, ale są warunki

Kapsaicyna a zdrowie: wady i zalety

W badaniach naukowych udowodniono, że kapsaicyna w rozsądnych dawkach ma pozytywny wpływ na zdrowie, a o jej przedawkowanie jest niezwykle trudno. Z przeglądu publikacji na ten temat wynika, że składnik ten ma wiele prozdrowotnych właściwości:

 • wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego,
 • pomaga regulować poziom cukru we krwi,
 • działa przeciwzapalnie,
 • wspomaga odchudzanie,
 • w małych dawkach obniża ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka,
 • działa przeciwbólowo - jest składnikiem wielu leków, jako dodatek do odżywek zapobiega wypadaniu włosów,
 • sugeruje się, że zmniejsza ryzyko nowotworów.

A jakie są potencjalne szkodliwe działania wysokich dawek kapsaicyny?

 • bolesne, aż do granicy bólu, uczucie pieczenia w ustach i przewodzie pokarmowym,
 • bolesne podrażnienie żołądka,
 • wywoływanie biegunek i wymiotów,
 • trudności w złapaniu oddechu i pojawienie się uporczywej czkawki,
 • negatywny wpływ na błonę śluzową żołądka.

Jak podkreślają jednak eksperci, o przedawkowanie kapsaicyny jest niezwykle trudno, a większość przykrych dolegliwości mija po krótkim czasie.

Projekt bez nazwy - 2024-06-15T150023.433.jpg
Fot. Canva/Ma-No

Pamiętajmy, że zawartość kapsaicyny w wycofanych przez Danię zupkach jest rzeczywiście niezwykle wysoka, a dla przeciętnej osoby zjedzenie całego talerza jest wręcz niemożliwe z powodu potężnego pieczenia, jaki wywołuje ten składnik. U wrażliwych osób mogą zatem wystąpić bolesne powikłania, a dla osób chorych może być to groźne dla zdrowia. To danie, którego lepiej unikać, jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do ostrych potraw.

Jak złagodzić ból i pieczenie po ostrych potrawach?

Spożywanie papryczek lub bardzo pikantnych potraw to dla wielu osób przyjemność, ale często wiąże się też z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i bólem, który utrzymuje się długo po zjedzeniu. Co zrobić, by złagodzić te dolegliwości?

Choć w pierwszym odruchu najczęściej sięgamy po wodę, jest to błędem. Woda może wręcz pogorszyć sytuację. Ból po zjedzeniu ostrych potraw najskuteczniej złagodzimy napojem mlecznym: samym mlekiem, jogurtem, kefirem lub maślanką.