Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Najzdrowsza zielenina, a Polacy wolą sałaty. Przez PRL o niej zapomniano
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 14.06.2024 13:32

Najzdrowsza zielenina, a Polacy wolą sałaty. Przez PRL o niej zapomniano

Stragan z warzywami
Fot. Marek BAZAK/East News

Myśląc o wyborze zieleniny na obiad lub sałatkę, Polacy najczęściej sięgają po sałatę lodową, masłową, czy roszponkę. Tymczasem inna zielenina jest bogatsza w składniki odżywcze i ma więcej prozdrowotnych właściwości. A na dodatek jest bardzo smaczna. Dietetycy nie bez powodu coraz częściej namawiają na jarmuż.

Jarmuż: skarbnica zdrowia i pysznego smaku

Jarmuż jest jedną z odmian kapusty. Pochodzi z terenów Europy, co sprawia, że jest bardzo wskazany w diecie w naszym regionie świata. W Polsce był znany i używany już w XIV wieku. Był także popularny w przedwojennej kuchni, ale w czasie PRL został nieco zapomniany.

Co takiego ważnego dla zdrowia znajdziemy w jarmużu? Lista cennych składników jest długa:

  • witamina K
  • β-karoten
  • witamina C
  • foliany
  • potas
  • wapń
  • poliflenole
  • białko
  • błonnik

Dziś moda na jarmuż wraca, choć nie jest on jeszcze tak popularny jak inne rodzaje zieleniny. Niesłusznie, bo nad sałatami ma wiele przewag. Wygrywa z większością z nich, jeżeli spojrzymy na wartości odżywcze. Ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Projekt bez nazwy - 2024-06-14T132901.119.jpg
Fot. Canva/Pixelstore
Szukamy najzdrowszej soli. Kamienna, morska czy himalajska? Sanatorium z ZUS dla emerytów. Ponad 800 tys. osób uprawnionych

Jarmuż wsparciem w walce z ryzykiem nowotworów

Jak przypomina Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, jarmuż plasuje się na wysokiej pozycji na liście pokarmów mających właściwości zmniejszające ryzyko niektórych nowotworów.

Częste jedzenie jarmużu wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej, gardła, przełyku i żołądka Może zmniejszać także znacząco ryzyko raka odbytu, gruczołu krokowego i pęcherza.

Jarmuż: propozycje podania

Po latach niełaski w PRL, jarmuż znajdziemy dziś praktycznie wszędzie. Jest w zasięgu ręki na bazarkach, w sklepach Biedronka czy Lidl.

Projekt bez nazwy - 2024-06-14T133019.028.jpg
Fot. Canva/ManiPal

Jarmuż można jeść i na surowo, np. w sałatkach, i po obróbce cieplnej. Nadaje się do duszenia, przygotowania zup, sosów i koktajli. Świetnie smakuje także po upieczeniu - powstają wtedy pyszne i zdrowe chipsy.

Niezależnie od formy podania, przed zjedzeniem warto wyciąć zgrubiałe środkowe części liści jarmużu: są niesmaczne i twarde.