Ważne zmiany w wystawianiu recept. Co to oznacza dla pacjentów?
Resort Zdrowia zapowiada, że już od 8 maja wejdą w życie nowe regulacje prawne dotyczące wystawiania recept rocznych. Te recepty, które nie zostaną przygotowywane według nowego schematu, będą w aptece blokowane. Na co muszą się przygotować pacjenci?
Ograniczenia w wykupie leków długoterminowych
Obecnie pacjenci, którzy przyjmują leki na podstawie recepty rocznej, muszą się udać do apteki przynajmniej trzykrotnie. Wszystko dlatego, że w listopadzie ubiegłego roku weszły w życie przepisy, na mocy których w aptece można odebrać leki tylko na maksymalnie 120 dni , czyli cztery miesiące. Pozostałą część można wykupić po kolejnych 90 dniach.
Skąd takie zmiany? Jak zaznacza resort zdrowia, ograniczenia zostały wprowadzone głównie po to, by zmniejszyć ilość leków, które lądują w koszu na śmieci oraz by zapewnić wszystkim możliwość kupna wybranego medykamentu. Zdarzało się bowiem, że w przypadku większych zakupów przez pacjentów korzystających z recept rocznych, leki szybko znikały z aptecznych półek. A otrzymanie odpowiedniego środka farmaceutycznego jest niezwykle ważna w kontekście zdrowia .
Zmiany w receptach rocznych. Nowy system dawkowania
Od marca tego roku, ilości leków obliczane są automatycznie przez apteczny system teleinformatyczny . I właśnie tutaj pojawiają się pierwsze problemy, ponieważ system nie działa w stu procentach prawidłowo. Ma to związek z nieprawidłowym zapisem dawkowania określanym przez lekarzy w gabinetach. Aby system działał poprawnie, e-recepty muszą być wypisywane według nowego schematu.
Lekarze mają czas do 8 maja, by dostosować się do nowych przepisów i wypisywać
recepty
według ustalonego schematu. W innym wypadku, po upływie tego terminu, recepty roczne wypełnione nieprawidłowo będą blokowane przez system teleinformatyczny.
Na co muszą się nastawić pacjenci?
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia: pacjenci nie muszą nic robić w kwestii nowych przepisów. Zmiany dotyczą przede wszystkim lekarzy uprawnionych do wystawiania recept. Jeśli chodzi o pozostałe formy e-recept, to nic się nie zmienia.
Leki można uzyskać na podstawie numeru pesel oraz otrzymanego przez lekarza kodu. Na realizację recepty wystawionej przez lekarza pacjent ma zazwyczaj
30 dni
, po ich upływie recepta traci ważność. Warto przypomnieć, że
osoby powyżej 65. roku życia mają obecnie prawo do wielu bezpłatnych leków
.