Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Zanim kupisz mamie kwiaty, sprawdź ich znaczenie. W Dzień Matki łatwo o gafę
Sara Karmańska
Sara Karmańska 16.05.2024 09:44

Zanim kupisz mamie kwiaty, sprawdź ich znaczenie. W Dzień Matki łatwo o gafę

kobieta wręcza kwiaty na Dzień Matki
Fot. Canva/Yuganov Konstantin

Z okazji Dnia Matki wiele osób decyduje się podarować swoim mamom prezenty lub kwiaty. To, na jakie gatunki i kolory się zdecydujemy, nie jest jednak bez znaczenia.

Jakie kwiaty kupić na Dzień Matki?

Kwiaciarnie oferują szeroki wybór kwiatów, które można podarować bliskim na najróżniejsze okazje. Prawdopodobnie każda mama ucieszy się z bukietu kwiatów – te mogą być i bardzo okazałe, jak i małe i skromne. Dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie w wybranym przedziale cenowym.

Można zdecydować się także na kwiatowe kompozycje w koszach lub pudełkach. Dla mam, które lubią ogrodnictwo, dobrym pomysłem może być żywa roślina w doniczce, która będzie cieszyć oko przez wiele tygodni, a może nawet lat.

tworzenie bukietu kwiatów
Fot. Canva/KatarzynaBialasiewicz, Getty Images
Prezenty na Dzień Matki dla aktywnej 70-latki. Każda mama się ucieszy Sprzedali dorobek życia i wyjechali do Kenii. Żyją z polskiej emerytury

Symbolika kwiatów

Idealnymi propozycjami kwiatów na Dzień Matki będzie bukiet róż, który symbolizuje miłość. Równie dobrze sprawdzą się tulipany i goździki, które występują w wielu kolorach, co pozwoli na stworzenie pięknych, wielobarwnych kompozycji. 

Innymi kwiatami, które sprawdzą się jako prezent na tę okazję, są gerbery. Symbolizują one piękno i ogromny szacunek. Subtelne i delikatne margaretki także świetnie sprawdzą się jako baza bukietu. Można także zdecydować się na eleganckie lilie, które są symbolem docenienia kobiecego piękna.

Poszczególne kolory kwiatów także mają swoją symbolikę. Kolor czerwony symbolizuje miłość, różowy – delikatność i kobiecość, a natomiast biały – niewinność i szczerość

ZOBACZ TEŻ: "Bratki to moje oczko w głowie". Jeden sekret uprawy, który da nam piękne kwiaty

Tych kwiatów unikaj na Dzień Matki

Wybierając kwiaty na Dzień Matki lepiej unikać tych, które symbolizują przemijanie i negatywne emocje. Co do zasady warto unikać kwiatów w kolorze żółtym, ponieważ symbolizuje on złe intencje, zazdrość i złość. Niektórzy sądzą nawet, że takie kwiaty potrafią wywoływać negatywne emocje. Dobrze uważać także na fioletowe kwiaty. Ten kolor symbolizuje żal oraz smutek

Z powodu symboliki lepiej nie decydować się na bukiety składające się z:

  • żółtych goździków, ponieważ symbolizują pogardę,
  • żółtych żonkili, ponieważ to symbol zazdrości, nieodwzajemnionej miłości,
  • chryzantem, które są symbolem przemijania, smutku i śmierci,
  • kalii, które są częstym elementem wiązanek pogrzebowych,
  • niecierpków, których nazwa mówi sama za siebie. 
bukiet tulipanów
Fot. Canva/Annie Japaud, Pexels
bukiet kwiatów
Fot. Canva/Артем Смолдарев, Pexels