Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Bardziej podstępna niż barszcz Sosnowskiego. Na łąkach rośnie groźna trucizna
Sara Karmańska
Sara Karmańska 09.05.2024 12:26

Bardziej podstępna niż barszcz Sosnowskiego. Na łąkach rośnie groźna trucizna

Starzec jakubek
Fot. Canva/Ivonne Wierink

Podczas spacerów na łonie przyrody trzeba uważać nie tylko na kleszcze. Na łąkach całej Polski można spotkać niebezpieczną roślinę. Zwykle kwitnie ona od czerwca do sierpnia, ale z powodu zmian klimatycznych potrafi pojawić się wcześniej i zostać na dłużej. Co ciekawe, kiedyś uważano ją za leczniczą. Dziś wiemy, że jest po prostu trująca.

Jak wygląda starzec jakubek?

Starzec jakubek, bo o nim mowa, był kiedyś wykorzystywany przy chorobach wątroby i nadciśnieniu. Dziś jednak wiadomo, że jest bardzo szkodliwy. 

Roślina ta cechuje się wysoką, charakterystyczną łodygą, która może osiągać nawet 120 cm wysokości. Nagle się rozgałęzia, tworząc nagie lub wełnisto owłosione pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne i odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Ich rozmiar zmniejsza się wraz z oddalaniem się od podłoża. 

Starzec jakubek ma żółte kwiaty. Są języczkowate lub rurkowate, a ich koszyczki mają średnice od 1,5 do 2,5 cm. Wkrótce po kwitnieniu na roślinie pojawiają się jedwabiste białe włoski. 

Starzec jakubek
Fot. Canva/Dauly Cuello, Getty Images
„Najgorsza ryba”, a Polacy ją uwielbiają. Ma ogrom ołowiu Pestycydy w popularnej przyprawie! Jej jedzenie może ci zaszkodzić

Starzec jakubek kiedyś był stosowany leczniczo

Roślina jeszcze nie tak dawno była powszechnie wykorzystywana przez ludowych znachorów. Korzystano z niej jeszcze w latach 80. XX wieku

Starzec jakubek był częstym składnikiem nalewek przygotowywanych przez zielarzy. Wierzono, że roślina ma działanie rozkurczowe i moczopędne, a do tego zmniejsza krwawienie miesiączkowe, zwalcza kolki, skurcze jelit, obniża ciśnienie krwi, a także pobudza czynność wątroby

Stosowanie ziela było polecane w medycynie naturalnej w przypadku chorób wątroby, jak również przy leczeniu nowotworów, wyprysków i trudno gojących się ran. Wraz z rozwojem medycyny konwencjonalnej starzec jakubek wychodził z użycia, gdy zdano sobie sprawę z jego szkodliwości. 

ZOBACZ TEŻ: Pyszne wiosenne ciasto ma jedną wadę. “To udręka dla nerek”

Starzec jakubek: groźny dla ludzi i zwierząt

Badania wykazały, że starzec jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe

To substancja, która może działać nawet rakotwórczo. Pierwsze informacje na temat szkodliwości rośliny dla zdrowia zgłaszano już w 1920 roku, a w kolejnych dekadach tylko potwierdzono te tezy. W latach 50. ostatecznie ustalono, że w starcu jakubku stężenie alkaloidów jest bardzo wysokie.

Obecnie zaleca się stosowanie ekstraktów z liści i kwiatów rośliny tylko do krótkotrwałych kuracji. Rośliny powinny jednak absolutnie wystrzegać się kobiety w ciąży i karmiące piersią. Roślina stanowi także zagrożenie dla koni i kuców, a także zwierząt domowych. Podczas spacerów z pupilem szczególnie należy zwracać uwagę na tę roślinę, ponieważ nawet niewielka dawka wyciągu ze starca jakubka może stanowić śmiertelne zagrożenie. 

Starzec jakubek
Fot. Canva/Tom Meaker , Getty Images
Starzec jakubek
Fot. Canva/Collinswood Images, Getty Images