Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Zmianę czasu przypłaciła zdrowiem. Zaczęło się od rozdrażnienia
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 26.02.2024 17:59

Zmianę czasu przypłaciła zdrowiem. Zaczęło się od rozdrażnienia

Zmiana czasu
Fot. KAPiF; CanvaPro

Już niedługo ponownie będziemy przestawiali zegarki na czas letni. Wiele osób z optymizmem wyczekuje marca, aby dłużej cieszyć się promieniami popołudniowego słońca. Jednakże, czy wiedzieliście, że zmiany czas w rzeczywistości mogą przynieść negatywne konsekwencje? Szczególnie silnie odczuwają je osoby starsze.

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Wydaje się, że zmiana czasu nie może znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Ot 1-2 dniowe niewyspanie, które zniwelować można dodatkową filiżanką kawy i wszystko wraca do normy, czyż nie? Okazuje się, że jest to kwestia nieco bardziej zawiła.

Doskonale zdają sobie z tego sprawy osoby starsze, które znacznie silniej odczuwają wszelkie odstępstwa od swoich dziennych rutyn. Aby jednak zrozumieć zawiłość problemu zmiany czasu, musimy poznać podstawy funkcjonowania naszego organizmu.

Nasze samopoczucie w dużej mierze zależne jest od hormonów. To one regulują nasz rytm dobowy. Nad ranem naturalnie wydzielany jest kortyzol, który powoli wybudza nas ze snu. Jego przeciwieństwem jest melatonina, która pozwala nam spokojnie zasnąć wieczorem. Wszelkie zaburzenia równowagi hormonalnej prowadzą do pogorszenia się samopoczucia, ale nie tylko.

Zmiana czasu 2.png
Fot. CanvaPro
Męczy cię ból? Zminimalizuj go bez drogich leków Lubisz spacery i dużo czasu spędzasz na dworze?

Ta kobieta przypłaciła zmianę czasu zdrowiem

Zapewne każdy z nas po zmianie czasu odczuwa pewnego rodzaju „rozbicie”. Rok temu odczuwała go również Pani Janina, która rozdrażnienie i problemy z koncentracją zrzuciła na wspomnianą zmianę czasu z zimowego na letni. Nie podejrzewała, że czeka na nią coś znacznie gorszego.

Jej obawy wzbudził nietypowy poranek dzień po zmianie czasu. Obudziła się dziwnie nerwowa, ale jednocześnie z uczuciem ogromnej bezsilności. Wprost słaniała się na nogach, mimo że jej tętno wskazywało na to, że powinna być pobudzona.

Kobieta niezwłocznie poinformowała o tym swojego męża, który wykazał się niezwykłą przytomnością umysłu. Mężczyzna natychmiast zadzwonił po karetkę i poinformował ich o stanie żony. Zanim ratownicy przybyli na miejsce, kobieta była już zlana potem i skarżyła się na ból w klatce piersiowej. Nikt nie miał wątpliwości – Pani Janina miała zawał.

ZOBACZ TAKŻE: Beata Tyszkiewicz usłyszała diagnozę. Jej reakcja zaskoczyła

Endokrynolog tłumaczy niebezpieczeństwo zmiany czasu

Lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, specjalista endokrynolog i specjalista chorób wewnętrznych krakowskiego Centrum Medycznego Sublimed, na łamach Medonetu tłumaczy, dlaczego zmiany czasu są tak ryzykowne, szczególnie dla osób starszych:

W ciągu kilku pierwszych dni zwiększa się ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Dzieje się tak w związku z dużymi skokami hormonów, które są reakcją naszego organizmu na zaburzenie rutyny — podaje.

Lekarka zaleca, aby po zmianie czasu szczególnie skupić się na słuchaniu własnego organizmu. Jeśli czujemy się znużeni i ospali, warto zapewnić sobie kilka dni okresu adaptacyjnego po zmianie czasu. Specjalistka zaleca, aby pozwolić sobie na nieco spokojniejszy rytm dnia, dobrze się wyspać i nie forsować nadmiernie organizmu

Drodzy Czytelnicy, już z 30 na 31 marca będziemy ponownie zmieniać czas z zimowego na letni. W tym szczególnym okresie, poza przestawieniem zegarów, pamiętajcie o radach pani endokrynolog. Dzięki temu unikniecie wielu komplikacji zdrowotnych, o których z pewnością do końca życia nie zapomni pani Janina. 

Zmiana czasu 3.png
Fot. CanvaPro