Jak uniknąć chorób cywilizacyjnych? Po 50-tce zmień nawyki
Naukowcy alarmują – coraz młodsze osoby skarżą się na dolegliwości związane z chorobami cywilizacyjnymi. To prawdziwa zmora XXI wieku. Tak źle nie było nigdy. Jeśli chcecie uniknąć przykrych konsekwencji związanych z chorobami cywilizacyjnymi, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
Specjaliści alarmują. Choroby cywilizacyjne stają się epidemią
Chociaż o chorobach cywilizacyjnych można by pisać wiele, najnowsze doniesienia naukowców z naszego rodzimego podwórka przyprawiają o dreszcze .
Co trzeci Polak ma co najmniej dwie choroby cywilizacyjne przewlekłe. I to jest problem diagnostyczny i leczniczy dla lekarzy – powiedział podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, dr Michał Koźmin, kierownik Oddziału Internistycznego Szpitala św. Józefa w Mikołowie.
Rzeczywiście, choroby cywilizacyjne stają się ogromnym wyzwaniem XXI wieku. Specjaliści zauważają, że mimo podejmowania różnych inicjatyw mających na celu ograniczenie częstotliwości zachorowań na choroby cywilizacyjne, problem ten z roku na rok się pogłębia.
Jakie choroby cywilizacyjne trapią Polaków?
Wśród Polaków jednym z największych problemów jest otyłość, kolejnym - cukrzyca, są to akurat dwie choroby, które są ze sobą mocno powiązane. Następnie choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory i schorzenia układu pokarmowego, w szczególności choroba wrzodowa – podaje w wywiadzie dla portalu abczdrowie dr Łukasz Durajski, pediatra i internista, konsultant WHO, członek American Academy of Pediatrics (AAP) i Ambasador Zdrowia.
Internista przyznaje, że Polska wiedzie prym w Europie we wzroście zachorowań na choroby cywilizacyjne. Niestety, poza dolegliwościami fizycznymi zalicza się do nich również depresja , z którą jako „mistrzowie narzekania” mamy niebagatelny problem.
ZOBACZ TAKŻE: Idą duże zmiany dla kierowców 65+. Kto zapomni, straci prawo jazdy
Jak przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym?
Specjaliści nie mają wątpliwości – tylko poprzez zdrowy tryb życia i regularne badania kontrolne, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne. Konieczne do tego jest ograniczenie używek, zwiększenie aktywności fizycznej i prowadzenie zbilansowanej diety.
Niebagatelny wpływ na zachorowania ma również chroniczny stres , a także niska świadomość społeczna odnośnie chorób cywilizacyjnych. Przypomnijcie sobie tylko, kiedy ostatnio robiliście profilaktyczne badania kontrolne, które powinniśmy wykonywać raz do roku? Tymczasem eksperci stawiają sprawę jasno :
Jesteśmy w przełomowym i niezwykle trudnym momencie walki z chorobami cywilizacyjnymi. Jeśli Polska nie podejmie teraz działań, które zaowocują za około 20 lat, za chwilę może być za późno – podkreślali na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych.
Źródło: portal.abczdrowie.pl