Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Zgaga "lubi" tę pozycję snu. Lepiej przewrócić się na drugi bok
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 03.04.2024 11:04

Zgaga "lubi" tę pozycję snu. Lepiej przewrócić się na drugi bok

Śpiąca kobieta
Fot. Canva/Rido

Choroba refluksowa to udręka nawet dla ponad 10 proc. osób na świecie. Jednym z jej najbardziej uciążliwych objawów jest zgaga, czyli nieprzyjemne uczucie "palenia" w przełyku. Okazuje się, że w walce z problemami trawiennymi można pomóc sobie podczas snu. Kluczowa jest jedna pozycja.

Zgaga to już choroba cywilizacyjna

Choroba refluksowa przełyku powstaje na skutek tzw. refluksu, czyli cofania kwaśnej treści z żołądka z powrotem do przełyku. To właśnie wtedy czujemy nieprzyjemne pieczenie, kwaśny posmak w ustach albo nawet ból gardła.

Zgaga odbiera przyjemność z jedzenia i pogarsza jakość życia, a nieleczona choroba refluksowa może wywołać poważne powikłania. Chodzi np. o zwężenie przełyku, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz nowotwory.

Projekt bez nazwy - 2024-04-03T103758.804.jpg
Fot. Canva/SORAPOP

Chorobę refluksową uznaje się już za chorobę cywilizacyjną. To dlatego, że sprzyja jej szkodliwy styl życia. Brak ruchu, stres, alkohol, palenie papierosów oraz zła dieta prowadzą do problemów z żołądkiem. W leczeniu stosuje się leki, ale ogromną rolę odgrywa zmiana szkodliwych nawyków. Bardzo ważny jest sen i to, jak śpimy.

Warzywo bezcenne w dojrzałej diecie. Aż żal, że tak szybko znika ze sklepów Polacy po 50-tce jedzą za mało owoców. Ale na ten lepiej uważać

Dobry sen pomaga na zgagę

Jakość naszego snu wpływa na zdrowie i samopoczucie, a dolegliwości trawienne nie są wyjątkiem. Z badań wynika, że osoby w wieku 18–54 lat potrzebują dziennie 7–9 godzin snu, a osoby starsze, czyli w wieku powyżej 65 lat, nieco mniej, bo ok. 7-8 godzin.

Zgaga i problemy z trawieniem to problem także związany ze snem. Jak bowiem zwracają uwagę eksperci z Nagrodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, z jednej strony nocny refluks może prowadzić do zaburzeń snu, z drugiej - problemy ze snem mogą nasilać odczuwanie jego objawów. Jest jednak sposób, by podczas snu złagodzić objawy zgagi.

Kluczowa jest pozycja, jaką przyjmujemy podczas snu. Okazuje się, że odpoczynek w pozycji półleżącej ogranicza zgagę nocną. Dlatego też chorym zaleca się przyjmowanie pozycji półleżącej z uniesieniem wezgłowia łóżka.

Projekt bez nazwy - 2024-04-03T103915.106.jpg
Fot. Canva/Simarik

Nie zaleca się też spania na prawym boku. Wtedy połączenie żołądka z przełykiem znajduje się w pozycji, która ułatwia przemieszczenie treści i wywoływanie uczucia pieczenia. Tę pozycję “lubi” zgaga, więc lepiej przewrócić się na lewy bok.

Jedzenie przed snem? Warto

Pozycja snu to nie jedyny czynnik wiążący zgagę z odpoczynkiem. Eksperci żywieniowi odradzają osobom cierpiącym na zgagę leżenie od razu po posiłkach. Jeżeli mamy taką możliwość, lepiej odczekać 2-3 godziny. Pozycja leżąca sprawia, że treści wolniej przesuwają się przez kolejne odcinku układu pokarmowego.

Ryzyko zgagi jest również większe, kiedy jemy na krótko lub bezpośrednio przed snem. Problem mogą zwiększać zwłaszcza dania obfitujące w tłuszcz. Ostatni posiłek powinniśmy spożywać ok. 3 godziny przed snem. Pomoże to w walce zwłaszcza ze zgagą nocną oraz ułatwi zaśnięcie.