Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Babki i prababki uwielbiały tę roślinę. Pomaga zwalczyć zaparcia i pobudza trawienie
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 24.07.2024 10:19

Babki i prababki uwielbiały tę roślinę. Pomaga zwalczyć zaparcia i pobudza trawienie

Kobieta zbiera wrotycz
fot. robertprzybysz/Canva

Kiedyś stosowanie roślin w celach zdrowotnych czy pielęgnacyjnych było czymś zupełnie normalnym. Teraz, trend ten wraca do łask, a naturalne metody zyskują coraz większe grono zwolenników. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje zioło, które ma niezwykle korzystny wpływ na jelita. Chodzi o wrotycz, po którą z ochotą sięgały nasze przodkinie. Sprawdź, w jaki sposób może ci pomóc.
 

Wrotycz w ziołolecznictwie od setek lat

Wrotycz to popularna roślina o szerokim zasięgu występowania. Można ją naturalnie spotkać w Polsce, ale w także w innych rejonach Europy, Ameryki Północnej, Azji i Afryki. Szacuje się, że na całym świecie występuje nawet 160 jej odmian — nic dziwnego, że znana była już setki, a nawet tysiące lat temu, w starożytnej Grecji i Rzymie. 

Wrotycz znalazła zastosowanie w medycynie ludowej i z powodzeniem wykorzystywana była przez nasze babki i prababki, które miały do niej wręcz nieograniczony dostęp. Wierzono także, że pomaga odpędzić duchy i złe moce. Teraz, z uwagi na swoje prozdrowotne właściwości, zioło ponownie cieszy się dużym powodzeniem. 

Wrotycz
fot.  AYImages/Canva


 

Jedna z najdroższych przypraw świata. W Polsce jest w każdej kuchni Polacy bagatelizują tę chorobę, bo przypomina przeziębienie. Lista chorych rośnie z dnia na dzień

Roślina, którą kochają jelita

Wrotycz wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, szczególnie w kontekście jelit i trawienia. Ma działanie rozkurczowe, antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego warto po niego sięgnąć w przypadku infekcji lub też osłabienia organizmu. Zioło pomoże zwalczyć pasożyty, takie jak na przykład glista ludzka czy owsiki. Jest również pomocne w łagodzeniu dolegliwości bólowych, związanych m.in. z miesiączką. Co więcej, wrotycz przyspiesza gojenie ran oraz poprawia kondycję skóry, paznokci, a nawet włosów, ponieważ niweluje łupież i nadmierne przetłuszczanie. Jakby tego było mało, zioło... zwiększa libido poprzez wpływ na syntezę hormonów płciowych.

Jednak na szczególnie wyróżnienie zasługuje wpływ wrotycza na procesy trawienne. Roślina usprawnia przemianę materii i stymuluje wydzielanie soków trawiennych, wskutek czego zmniejsza wzdęcia. Warto więc sięgnąć po nią po zbyt obfitym posiłku — napar z wrotycza sprawi, że uczucie ciężkości zniknie, a ty poczujesz się zdecydowanie lepiej. Zioło jest szczególnie polecane osobom zmagającym się z problemami żołądkowymi. 
 

Jak stosować wrotycz?

Wrotycz można przyjmować na kilka sposobów, jako:

  • maść
  • napar
  • nalewkę

Wszystkie z nich można przygotować samemu — tym bardziej, ze dostęp do wrotycza jest powszechny i łatwy (można go uprawiać w swoim ogródku, znaleźć na łące lub kupić u lokalnych ogrodników). 

Wrotycz
fot. chamillewhite/Canva