Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Lubisz pracę w ogrodzie? Tej pozycji musisz unikać. Mocno obciąża kręgosłup
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 10.06.2024 10:00

Lubisz pracę w ogrodzie? Tej pozycji musisz unikać. Mocno obciąża kręgosłup

Kobieta pracuje w ogrodzie
fot. Canva/Robert Kneschke

Wiosna to okres szczególnie wyczekiwany przez wszystkich miłośników ogrodów. Rośliny zaczynają rozkwitać, a amatorzy ogrodowych aktywności ruszają sadzić, siać i plewić. Wykonując takie prace, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej pozycji, by nie obciążać zbyt mocno kręgosłupa. Sprawdź, jak prawidłowo kopać, grabić i kosić, by nie zrobić sobie krzywdy.
 

Wiosną i latem ruszaj do ogrodu!

Wraz z nadejściem ciepłych miesięcy, co obecnie ma miejsce już w kwietniu, natura zaczyna budzić się do życia. Rośliny zakwitają, zachwycając niezwykłą paletą barw i zapachów. To też idealny moment na rozpoczęcie pracy w ogrodzie i uporządkowanie go po zimie tak, by cieszył oko w trakcie długich, letnich wieczorów. 

Jednak praca w ogrodzie, mimo że dla wielu niezwykle przyjemna i odprężająca, stanowi też spory wysiłek fizyczny. Kopanie, grabienie czy plewienie wymagają od nas nieustannej zmiany pozycji: co chwilę pochylamy się, kucamy i wstajemy, co może wywierać niekorzystny wpływ na nasz kręgosłup. Nic więc dziwnego, że wiele osób, po ogrodowych aktywnościach narzeka na ból pleców. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia i wcale nie trzeba rezygnować z robót w ogrodzie, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.
 

Ogródek na balkonie to oaza zdrowia. Te kwiaty można już wystawić Stwórz ogród dopasowany do Ciebie. Każdy Silvers na to zasługuje

Pozycja ma znaczenie. Jak pracować w ogrodzie, by plecy nie bolały?

Ból pleców po pracy w ogrodzie wynika przede wszystkim ze złej pozycji w trakcie wykonywania poszczególnych czynności. Niestety, większość z nas idzie na skróty i pochyla się w nieprawidłowy sposób, w wyniku czego kręgosłup jest obciążony, a to prowadzi do bólu, a nawet jego nadwyrężenia (które może się skończyć wieloma tygodniami w łóżku). Dlatego przystępując do prac, warto zastosować się do kilku wskazówek, by w jak największym stopniu zadbać o swoje plecy i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości:

  1. Wykonaj rozgrzewkę przed przystąpieniem do prac — tak jak w trakcie uprawiania sportu tak i przed pracą w ogrodzie dobrze jest rozgrzać organizm i rozciągnąć mięśnie. Wystarczy kilka skłonów i skrętów tułowia, wymachów ramion i krótkie przebiegnięcie się po ogrodzie, aby odpowiednio przygotować organizm do pracy.
  2. Nie schylaj się, tylko uginaj nogi — jeśli musisz podnieść coś z ziemi to, zamiast pochylać się na wyprostowanych nogach, kucnij. To zdecydowanie mniej obciąża kręgosłup.
  3. Przy sadzeniu i pieleniu przejdź do pozycji na klęczkach — to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich prac prowadzonych blisko ziemi. Klęcząc, zarówno kręgosłup jak i stawy, są najmniej obciążone.
  4. Dobierz narzędzie ogrodowe pod siebie — to bardzo ważne, by w trakcie prac nie używać zbyt ciężkich i dużych narzędzi, które mogą nas obciążać. Działa to też w drugą stronę: ze zbyt małymi narzędziami, np. łopatą czy grabiami, będziemy musieli mocno się natrudzić, by przekopać grządki. Ważne jest także, by narzędzia były w jak najlepszym stanie, co znacznie ułatwi pracę.
  5. Rób sobie przerwy — pozwól swojemu ciału odpocząć i co mniej więcej godzinę rób sobie małe przerwy, w trakcie których rozciągniesz mięśnie.
  6. Pracę wykonuj na zmianę — podziel sobie wszystko, co masz do wykonania na etapy, nie rób przez cały dzień jednej czynności, lecz zmieniaj zajęcie. Dzięki temu zmienisz też pozycję, co korzystnie wpłynie na kręgosłup.
     

Na to musisz uważać pracując w ogrodzie

Dbanie o kręgosłup i odpowiednią postawę to tylko jeden aspekt, na który musisz zwrócić uwagę podczas prac ogrodowych. Oprócz tego ważne jest także, by zadbać o ochronę oczu, skóry oraz głowy. Czynności w ogrodzie prowadzone są przede wszystkim w trakcie ładnych, słonecznych dni, dlatego w tym czasie koniecznie postaw na kremy z filtrem, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. To bardzo ważne, ponieważ długotrwałe poddanie skóry działaniom promieni UV emitowanym przez słońce może prowadzić nie tylko do podrażnień, ale nawet nowotworów skóry. Zanim wyjdziesz do ogrodu, posmaruj więc odkryte części ciała kremem.

Oprócz tego, wychodząc do ogrodu, koniecznie zadbaj o nakrycie głowy, które ochroni ją przed słońcem. Idealnie sprawdzą się kapelusze, czapki z daszkiem, a nawet zwykłe chusty. Na koniec nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych, które nie tylko zabezpieczą oczy przed słońcem, ale również uchronią je przed dostaniem się do nich drobnych elementów, na które łatwo trafić w trakcie ogrodowych prac. 

Prace ogrodowe
fot. Canva/ Greta Hoffman