Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Ból głowy przy nagłej zmianie pogody? Sposoby na meteopatię
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 02.05.2024 13:03

Ból głowy przy nagłej zmianie pogody? Sposoby na meteopatię

Kobieta z bólem głowy
fot. Canva/Syda Productions

Ostatnie lata pokazały nam, że pogoda już nigdy nie będzie taka jak kiedyś. Lepiej zapomnieć o zimach z kilkumetrową warstwą śniegu i spokojnym, słonecznym lecie. Niestety, zmiany klimatu sprawiają, że pory roku nieco się "przesuwają" i każdy miesiąc może nas zaskoczyć nagłymi zawirowaniami pogodowymi. Jest pewna grupa osób, która odczuwa to na własnym ciele. Jak walczyć z objawami meteopatii?
 

Źle znosisz nagłe zmiany pogody? Być może zmagasz się z meteoropatią

Bóle głowy, ogólne osłabienie, zmęczenia, brak apetytu i bóle stawów to objawy, które pojawiają się u ciebie przy każdej zmianie pogody? Bardzo możliwe, że zmagasz się z coraz popularniejszą dolegliwością jaką jest meteopatią. Meteopatia, lub meteoropatia, to nadwrażliwość na zmiany pogody. Mimo że nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej, to powiązanych jest z nią szereg objawów odbijających się na zdrowiu i skutecznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. 

Do głównych objawów meteopatii, na którą wpływa nie tylko temperatura, ale też ciśnienie czy wilgotność powietrza, należą: zmęczenie, ból głowy, nadwrażliwość na światło, nudności, zaburzenia widzenia, zmęczenie, senność, nerwowość, depresyjny nastrój. Często pojawiają się też bóle kostno-stawowe w miejscach, które kiedyś uległy urazom (np. złamanie ręki). 

Zmiany pogody
fot. Canva/ Alexander Dummer


 

Przygotuj dojrzałą cerę na słońce. Kremy z filtrem to nie wszystko Po tym peelingu skóra będzie gładka jak jedwab. Możesz go zrobić w domu

Skuteczne sposoby na zmiany pogody

Niestety, meteopaci, czyli osoby źle reagujące na zmiany pogody, nie mają w ostatnich czasach lekko. Niezależnie od pory roku, zmiany klimatu i związane z tym globalne ocieplenie sprawiają, że jednego dnia może świecić słońce, a drugiego konieczne będzie wyciągnięcie rękawiczek. Jak sobie radzić z takimi nagłym zmianami?

Po pierwsze, warto pamiętać, by nie działać wyłącznie doraźnie, lecząc objawy, które już się pojawiły, ale długofalowo zapobiegać ich wystąpieniu. Jednym z głównych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości jest odpowiednia i zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce oraz ryby, a także regularna aktywność fizyczna (szczególnie na świeżym powietrzu). Nie można zapominać także o wysypianiu się — zdrowy  zdrowy, dorosły człowiek powinien spać od 6 do 9 godzin na dobę.

Świetnym sposobem na niekorzystny biomet jest również hartowanie organizmu, które warto zastosować już w trakcie wystąpienia objawów meteopatii. Zimny prysznic poprawia krążenie i pobudza, dzięki czemu można się poczuć wyraźnie lepiej. Zawsze można się też ratować lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. W skrajnych przypadkach warto zasięgnąć pomocy lekarza specjalisty.
 

Te osoby są szczególnie narażone na objawy meteopatii

Meteopatia może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku, chociaż najczęściej dotyka osób starszych, wzmaga się wraz z wiekiem i stopniowym osłabianiem organizmu. Jak wykazały badania, meteopatia częściej występuje u kobiet, co ma związek przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi. Częściej, nie znaczy wyłącznie, bo z nieprzyjemnymi objawami zmiany pogody mierzy się również wielu mężczyzn. 

Na wystąpienie meteopatii narażone są przede wszystkim osoby przewlekłe chore, mające m.in. problemy z ciśnieniem, seniorzy, a także najmniejsze dzieci, których układ odpornościowy nie zdążył się jeszcze odpowiednio wykształcić.