Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Polacy przepłacają za chwyt marketingowy. Nawet 50 zł w błoto
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 18.05.2024 12:38

Polacy przepłacają za chwyt marketingowy. Nawet 50 zł w błoto

Smażenie na patelni
Fot. Canva/Pixelshot

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że wielu Polaków używa do smażenia oliwy z oliwek. Uważamy, że jest najzdrowszym możliwym wyborem, i chętnie płacimy za butelkę nawet kilkadziesiąt złotych. Dietetycy mogą tylko rozłożyć ręce. Owszem, oliwa z oliwek jest zdrowa, ale po co przepłacać, skoro równie dobry olej kosztuje nawet kilkanaście razy mniej?

Olej rzepakowy tańszy i lepszy od oliwy z oliwek?

Tanim i zdrowym odpowiednikiem oliwy z oliwek jest olej rzepakowy. Jak wynika z badań, mało kto z nas wie, że zamiast "śródziemnomorskiej oliwy z oliwek" można z powodzeniem i z tymi samymi korzyściami dla zdrowia używać go do do smażenia. W niczym nie ustępuje oliwie, a jest dużo tańszy.

Olej rzepakowy polskiej produkcji dostaniemy w sklepach za ok. 10 zł za litr. Ceny dobrej jakości oliwy z oliwek zaczynają się od 40 zł, ale litr może kosztować nawet i ponad 100 zł. Rachunek jest prosty, a niska cena to oczywiście nie jedyna zaleta oleju rzepakowego.

Projekt bez nazwy - 2024-05-18T123613.112.jpg
Fot. Canva/Foodiesher
Nie tylko miód to super food. Pyłek pszczeli na trawienie i wzmocnienie Seniorzy mogą zapomnieć o tańszych lekach. Przepisy jak ściana

Olej rzepakowy: skarbiec witamin dla zdrowia

Jak wskazuje raport przygotowany przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, olej rzepakowy jest olejem o dużych walorach zdrowotnych. Eksperci zwracają uwagę, że porównaniu do innych olejów ma bardzo korzystny skład kwasów tłuszczowych, dużo witamin i steroli roślinnych.

W sposób szczególny należy uwypuklić dużą ilość, niedoborowego w naszej diecie, kwasu alfa-linolenowego (omega-3), która w tym oleju jest 10-krotnie większa niż w oliwie z oliwek - czytamy w badaniu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Olej rzepakowy ma najmniej kwasów tłuszczowych nasyconych, których spożycie należy ograniczać. To jedynie 6,7 proc., a więc mniej niż oliwa z oliwek (14,9 proc.).

Nasz krajowy odpowiednik greckiej oliwy zawiera również inne dobroczynne składniki.

To sterole roślinne, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi, oraz witaminy E i K. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem i chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Witamina K bierze zaś udział w procesie krzepnięcia krwi i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości - przypominają eksperci.

Olej rzepakowy: na to zwróć uwagę na etykiecie

Olej rzepakowy przy najpopularniejszych zastosowaniach w polskiej kuchni sprawdzi się więc jako godny zastępca oliwy z oliwek. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w zanadrzu mieć także zdrową oliwę ze względu na np. jej walory smakowe. Nie ma jednak potrzeby, by używać jej do smażenia, bo w tym przypadku ze względu na skład kwasów tłuszczowych zalecany jest właśnie olej rzepakowy.

Tak jak przy wszystkich codziennych zakupach, tak też przy zakupie oleju rzepakowego, warto zwrócić uwagę na etykietę. Najważniejszą z informacji jest ta, czy olej jest rafinowany. Rafinacja oznacza, że olej został w maksymalnym stopniu pozbawiony zanieczyszczeń i innych składników ubocznych. Jest on wtedy bardziej odporny na działanie wysokiej temperatury, niż tłoczony na zimno.