Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jagodzianki jak 100 lat temu. Wskazówki Lucyny Ćwierczakiewiczowej
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 17.06.2024 15:48

Jagodzianki jak 100 lat temu. Wskazówki Lucyny Ćwierczakiewiczowej

Jagodzianki
Fot. zakwitnij/Flickr/CC BY-SA 2.0

Lepsze te od Magdy Gessler, czy te z Olsztynka? O tej porze roku smakosze z całej Polski dyskutują o jednym przysmaku. Każdy ma swoje preferencje co do jagodzianek - jedni wolą te wypchane po brzegi owocami, inni doceniają pulchne ciasto drożdżowe. A jak smakowałyby jagodzianki, gdyby przyrządzić je według wskazówek słynnej kucharki Lucyny Ćwierczakiewiczowej?

Kim była Lucyna Ćwierczakiewiczowa?

Trudno o bardziej barwną postać dziewiętnastowiecznej Polski. Lucyna Ćwierczakiewiczowa była sławna w całym kraju. To autorka wręcz kultowych książek kucharskich i poradników prowadzenia domu. Mówi się, że to ona nauczyła Polaków gotować.

Jej najbardziej znaną książką kucharską jest "365 obiadów za pięć złotych". Nakłady tej książki były gigantyczne i często prześcigały pod tym względem najbardziej poczytne powieści.

Projekt bez nazwy - 2024-06-17T154557.519.jpg
Fot. Wikimedia Commons

Ćwierczakiewiczowa zasłynęła z oryginalnych przepisów, które łączyły tradycyjną polską kuchnię z nowoczesnymi jak na tamte czasy propozycjami. Dawała do zrozumienia, że dania nie muszą być drogie, by były smaczne. Ograniczała też ilość tłuszczu w swoich przepisach.

Gazetka Biedronki sprzed 25 lat. Ceny takie, że oko bieleje Pojechali nad Bałtyk, trafili na izolację. 40 seniorów utknęło w ośrodku

Jagodzianki jak od Ćwierczakiewiczowej

Choć w zachowanych przepisach Lucyny Ćwierczakiewiczowej nie znajdziemy receptury na znane dziś jagodzianki, to w jej książkach kucharskich są przepisy na słodkie ciasto drożdżowe oraz na farsz z jagód. Radzimy potraktować je jako ciekawostkę.

Czy właśnie w ten sposób przygotowałaby je Lucyna Ćwierczakiewiczowa? Tak słynna kucharka radziła przygotować ciasto drożdżowe. Pisownia oryginalna.

Garniec‎ ‎mąki‎ ‎rozczynić‎ ‎półkwartą‎ ‎mleka‎ ‎wolnego‎ ‎i‎ ‎6‎ ‎łutami‎ ‎drożdży‎ ‎w‎ ‎kwaterce‎ ‎mleka‎ ‎rozpuszczonych.‎ ‎Gdy‎ ‎to‎ ‎podrośnie,‎ ‎wlać‎ ‎ubitych‎ ‎jaj‎ ‎30,‎ ‎piętnaście‎ ‎z‎ ‎białkami‎ ‎razem,‎ ‎a‎ ‎15‎ ‎samych‎ ‎żółtek;‎ ‎można‎ ‎nawet‎ ‎tylko‎ ‎25‎ ‎jaj,‎ ‎i‎ ‎tak‎ ‎placki‎ ‎będą‎ ‎dobre; kwaterkę‎ ‎masła,‎ ‎funt‎ ‎cukru,‎ ‎rodzenków‎ ‎i‎ ‎migdałów wiele‎ ‎kto‎ ‎chce,‎ ‎wyrobić‎ ‎dobrze‎ ‎niech‎ ‎wyrośnie, a‎ ‎potem‎ ‎na‎ ‎blachę - radziła Lucyna Ćwierczakiewiczowa.

A czym napełnić ciasto, jak nie świeżymi jagodami? Taki przepis na konfiturę z czarnych jagód znajdziemy w książce kucharskiej “Jedyne praktyczne przepisy” Ćwierczakiewiczowej.

‎Jagody‎ ‎czarne‎ ‎nie‎ ‎zupełnie dojrzałe‎ ‎wybrać‎ ‎czysto,‎ ‎na‎ ‎funt‎ ‎jagód‎ ‎wziąć‎ ‎funt cukru,‎ ‎zrobić‎ ‎syrop‎ ‎gęsty,‎ ‎wrzucić‎ ‎na‎ ‎gorący‎ ‎syrop, jagody‎ ‎przysmażyć‎ ‎na‎ ‎wolnym‎ ‎ogniu‎ ‎20‎ ‎minut,‎ ‎wyszumować,‎ ‎ostudzić‎ ‎na‎ ‎salaterce‎ ‎i‎ ‎schować.‎ ‎Bardzo‎ ‎smaczną‎ ‎i‎ ‎tania‎ ‎konfitura - czytamy w przepisie sprzed ponad 100 lat.

Gdzie znajdziemy najlepsze jagodzianki w Polsce?

Ilu Polaków, tyle opinii, ale od lat za najlepsze jagodzianki w Polsce wiele osób uważa te z cukierni “Jagodzianka" w Olsztynku w województwie warmińsko-mazurskim. To podobno zasługa receptury, bo od ponad 40 lat wypiekane są w ten sam sposób.

Olsztyneckie jagodzianki zostały nawet wpisane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na listę polskich produktów tradycyjnych. "Miękkie, puszyste, sprężyste ciasto. Gęsta masa jagodowa" - tak jagodzianki z Olsztynka opisane są w oficjalnych dokumentach.