Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Diabelnie skuteczny przy chorobach stawów. Łagodzi ból i zmniejsza dolegliwości
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 12.06.2024 15:27

Diabelnie skuteczny przy chorobach stawów. Łagodzi ból i zmniejsza dolegliwości

Ból stawów
fot. Canva/ Satjawat Boontanataweepol's Images

Wygląda jak z innego świata, zaskakuje swoją intensywną barwą i rozłożystym kwiatem, przypominającym diabelskie pazury, czemu zawdzięcza swoją oryginalną nazwę. Czarci pazur to jedna z najbardziej wyjątkowych roślin, z powodzeniem stosowana przy różnego rodzaju bólach i chorobach stawów. Sprawdź, jak działa i dlaczego warto po nią sięgnąć.
  

Właściwości lecznicze czarciego pzaura

Czarci pazur, zwany też hakoroślem, to wieloletnia bylina, którą naturalnie można spotkać przede wszystkim na pustyni Kalahari w Południowej Afryce, ale rośnie też na sawannach Namibii, Botswany, Zambii, Zimbabwe i RPA. Roślina pnie się po ziemi, a jej grube, bulwiaste korzenie potrafią wnikać nawet 2 metry pod jej powierzchnię. 

Swoją ciekawą nazwę zawdzięcza temu, że jego rozłożyste kwiaty do złudzenia przypominają ostre szpony czy też pazury. Jednak nie to czyni go jedną z najbardziej wyjątkowych roślin rosnących na naszej planecie. Hakorośli przyposuje się bowiem właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a jego działanie porównuje się do działania tradycyjnych leków przeciwbólowych dostępnych w aptece.  

Wszystko dzięki bogactwu wartościowych składników odżywczych, takich jak irydoidy, flawonoidy, fenolokwasy, sterole i triterpeny. To właśnie one pomagają zmniejszać dolegliwości bólowe, obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, redukują stany gorączkowe i pomagają organizmowi poradzić sobie z różnego rodzaju chorobami. Mają też działanie moczopędne, dzięki czemu łatwiej usunąć toksyny z organizmu. 


 

Czarci pazur
fot. Canva/Windchild
Kubki smakowe i jelita będą ci wdzięczne. Wystarczy 1 łyżka Szukamy najzdrowszej soli. Kamienna, morska czy himalajska?

Czarci pazur polecany w naturalnej terapii stawów

Czarci pazur uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych naturalnych metod walki z chorobami stawów, w tym schorzeniami reumatycznymi i stanami zapalnymi stawów. Swoje działanie zawdzięcza wspomnianym wcześniej irydoidom — organicznym związkom chemicznym wykazującym działanie przeciwbakteryjne i grzybostatyczne. To one hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za rozwój stanów zapalnych, będących głównym źródłem dolegliwości stawowych. Hakorośl wspomaga układ ruchowy i wzmacnia stawy oraz ścięgna.

Nie bez znaczenia jest tutaj także działanie przeciwbólowe, ponieważ choroby stawów wiążą się z odczuwaniem silnego dyskomfortu przy każdym, nawet najmniejszym ruchu, co może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak wykazano, czarci pazur ma działanie podobne do niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma to duże znaczenie nie tylko w przypadku chorób stawów, ale także m.in. przy chronicznym bólu pleców czy rwie kulszowej. 
 

Jak stosować czarci pazur?

W Polsce czarci pazur nie występuje naturalnie, ale to nie oznacza, że nie można go w żaden sposób dostać. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających w swoim składzie tę niezwykłą roślinę. Najpowszechniejszą jej formą jest herbata, którą zaleca się pić trzy razy dziennie przez około dwa miesiące, po czym należy zrobić sobie trzytygodniową przerwę. 

Oprócz tego dostać można różnego rodzaju balsamy i kremy, których głównym składnikiem jest właśnie czarci pazur. Stosowanie ich miejscowo zmniejsza ból i pomaga łagodzić dolegliwości reumatyczne. Instrukcja co do dawkowania i czasu stosowania produktu powinna się znajdować na jego opakowaniu.