Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Wydłuża życie i świetnie działa na stawy. Wystarczy jeden dziennie
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 31.05.2024 13:16

Wydłuża życie i świetnie działa na stawy. Wystarczy jeden dziennie

Ogórki
fot. Canva/romiri

Współcześnie ludzie coraż częściej odchodzą od leczenia farmakologicznego starając się zadbać o organizm naturalnymi metodami tak, by uniknąć wielu chorób. Na tapecie laduje więc warzywa, owoce, a takze różnego rodzaju zioła. Wśród nich prym wiedzie... ogórek, który wykazuje niezwykłe właściwości nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody. 
 

Ogórki to cenne źródło witamin. Wartości odżywcze ogórków

Ogórki powinny regularnie pojawiać się w naszym codziennym jadłospisie. Można z nich przygotować kanapki, można dodać do sałatki, a można też zajadać zupełnie bez niczego. I warto, bo ogórki pełne są cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Co ważne dla wszystkich osób będących na diecie: ogórki są niskokaloryczne i można po nie sięgać bez obaw.

W swoim składzie zawierają witaminę C, A, E, K, witaminy z grupy B, w tym B1, B2, B3 i B6, a także wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Są też bogate w przeciwutleniacze oraz flawonoidy, które wykazują działanie antynowotworowe. Ogórki to również doskonałe źródło nawilżenia, zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz, ponieważ w 96% składają się z wody
 

Nie wyrzucaj fusów po kawie. Pomogą zwalczyć cellulit Najlepsze i najzdrowsze mięso, a ludzie go nie doceniają. Wolą wybrać kurczaka

Wpływ ogórków na zdrowie, czyli dlaczego warto je jeść?

Duża ilość witamin i minerałów sprawia, że jedzenie ogórków może mieć świetny wpływ na kondycję całego organizmu:

  • wspomagają walkę z chorobą zwyrodnieniową stawów,
  • korzystnie działają w przypadku zaparć, ułatwiając wypróżnianie się,
  • mają działanie moczopędne, co ułatwia usuwanie toksyn z organizmu,
  • pełnią istotną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych (m.in. dzięki zawartości kukurbitacyny),
  • pomagają regulować ciśnienie krwi,
  • pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu,
  • są wskazane u osób zmagających się z cukrzycą, ponieważ regulują poziom glukozy we krwi,
  • nawadniają organizm,
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera,

Jakby tego było mało, specjaliści wskazują, że regularne jedzenie ogórków (wystarczy nawet jeden dziennie) może wpłynąć na wydłużenie życia. Wszystko dzięki witaminie A, która, jak udowodniono w licznych badaniach zmniejsza prawdopdobieństwo wystąpienia wielu chorób. 
 

Nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody. Dzięki nim będziesz wyglądać pięknie

Ogórki znajdują swoje zastosowanie nie tylko w profilaktyce zdrowotnej oraz w kuchni, ale także w kosmetyce, ponieważ świetnie działają na urodę. Z uwagi na dużą zawartość wody oraz witaminy A, wykazują niezwykle korzystne właściwości dla skóry — nawilżają ją, pozostawiają świeża, promienną i "odmłodzoną". Dlatego też obecnie bardzo popularne stały się m.in. maseczki ogórkowe na twarz.

Przy okazji przygotowywania dań z ogórka warto też zostawić skórkę i posmarować nią twarz. Dzięki temu skóra nie będzie sucha i zyska świeży koloryt. Z ogórka można też przygotować mgiełkę do włosów i skóry głowy, dzięki czemu na dłużej zachowają naturalną świeżość i nawilżenie. 

Ogórki
fot. Canva/Sumners Graphics