Kubki smakowe i jelita będą ci wdzięczne. Wystarczy 1 łyżka
Wywodzą się z Bliskiego Wschodu i mimo że często można je spotkać na sklepowych półkach również w Polsce, to wciąż są niedocenianym produktem. Mowa o... ziarnach sezamu, które są idealnym dodatkiem do różnego rodzaju dań, poprawiając ich smak, a jednocześnie wywierając korzystny wpływ na zdrowie.
Ziarna sezamu w trosce o zdrowie i lepszy smak
Sezam zaliczany jest do roślin oleistych i naturalnie występuje przede wszystkim w Chinach, Meksyku oraz Indiach. To właśnie stamtąd przywędrował do Polski, stając się jednym z podstawowych produktów w kuchni orientalnej i zyskując szerokie grono sympatyków. Zwłaszcza że sezam idealnie sprawdzi się nie tylko w indyjskich lub chińskich daniach, ale z powodzeniem może być stosowany również w kuchni polskiej. Sezam podkreśli smak potrawy i nada jej wyrazistego charakteru.
Warto wprowadzić go do codziennej diety, bo sezam posiada w swoim składzie szereg cennych substancji odżywczych, które w korzystny sposób wpływają na zdrowie całego organizmu. Można w nim znaleźć przede wszystkim białko, błonnik pokarmowy oraz minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, cynk, sód i fosfor. Ziarna pełne są także liganów i fitosteroli, które obniżają poziom złego cholesterolu i zapobiegają rozwojowi zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Regularne jedzenie sezamu poprawia metabolizm i wspomaga odchudzanie. Dzięki wysokiej zawartości błonnika sezam usprawnia perystaltykę jelit, dzięki czemu mamy mniejsze problemy z wypróżnianiem. Jakby tego było mało, zmniejsza też ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. A to tylko początek listy! Sezam wspomaga też układ krążenia, działa korzystnie na skórę oraz paznokcie, a także (dzięki zawartości wapnia) wzmacnia układ kostno-stawowy.
Białe czy czarne? Jakie ziarna sezamu wybrać?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje sezamu: biały oraz czarny. Biały jest delikatniejszy, ma łagodny, lekko słodkawy smak i wyraźnie miękkie ziarna. Z kolei sezam czarny jest bardziej chrupiący, a w smaku przypomina nieco orzechy. To z kolei sprawia, że biały sezam idealnie nadaje się jako marynata do mięs bądź też dodatek do chleba, natomiast czarny świetnie się sprawdzi w przypadku sałatek, potraw orientalnych i sushi.
Jednak walory smakowe to niejedyne co różni obie odmiany sezamu — ważny jest również jego skład. Biały sezam zawiera duże ilości żelaza, z kolei czarny, z uwagi na brak łuski cechuje się większą zawartością białka i wapnia. Pytanie o to, jaki sezam wybrać pozostaje wiec kwestią otwartą i każdorazowo warto go dopasować do swoich preferencji.
Sposoby podania sezamu. Możesz go jeść, tak jak chcesz
Sposobów podania sezamu może być niezliczona ilość, bo można go dodać... praktycznie do wszystkiego! Nawet słodkie wypieki nie stracą na uroku i słodyczy dzięki sezamowi. Ziarna doskonale sprawdzą się jako marynata do mięs, dodatek do sałatek, chleba czy bułek. To właśnie z sezamu robi się też aromatyczną pastę tahini, wykorzystywaną m.in. do hummusu i różnego rodzaju sosów.
Sezam jest szczególnie polecany osobom, będącym na diecie wegańskiej bądź wegetariańskiej, ponieważ pomaga uzupełnić ewentualnie niedobory tych składników, których nie ma w diecie bezmięsnej. Chodzi przede wszystkim o żelazo i białko.