Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Do sanatorium można jechać za darmo. Jest kilka warunków
Sara Karmańska
Sara Karmańska 11.04.2024 08:06

Do sanatorium można jechać za darmo. Jest kilka warunków

Sanatorium Nad Kryniczanką
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak, Canva/Pawel P's Images

Pobyt w sanatorium jest bezcenny dla podreperowania zdrowia. Na wyjazd do uzdrowiska najkorzystniej wybrać się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki czemu nie będzie trzeba pokrywać wszystkich kosztów z własnej kieszeni. Ale czy do uzdrowiska można wybrać się całkowicie za darmo? W określonych przypadkach to możliwe.

Kto może wyjechać do sanatorium?

Do sanatorium można wybrać się zarówno odpłatnie, jak i w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Wyjazd do sanatorium jest traktowany jako kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, dlatego nie każdy może dostać skierowanie. Z wyjazdu do sanatorium mogą skorzystać osoby, które muszą odzyskać sprawność po chorobie lub wypadku, a także pacjenci zmagający się z określonymi chorobami zawodowymi

Aby otrzymać skierowanie do sanatorium trzeba jednak być na tyle sprawnym, by móc odbyć podróż do uzdrowiska, a także być osobą samodzielną, zdolną do samoobsługi oraz korzystania z zabiegów leczniczych. Do sanatorium nie mogą udać się osoby w aktywnej chorobie onkologicznej, a także w okresie po operacji lub leczeniu nowotworu. W przypadku większości nowotworów jest to jeden rok, z wyjątkiem nowotworów nerki, czerniaka, białaczki, ziarnicy złośliwej oraz chłoniaka. W tym przypadku od operacji lub zakończenia leczenia musi minąć co najmniej 5 lat.

Wybierasz się do sanatorium? Zapoznaj się z nowymi przepisami Znalazła kochanka w sanatorium. Gdy wróciła stało się to

Do sanatorium odpłatnie lub z dofinansowaniem ZUS lub NFZ

Aby skorzystać z pobytu w sanatorium na NFZ, trzeba mieć skierowanie od lekarza. Jeśli leczenie w sanatorium może skutkować poprawą zdrowia, kuracjusze mogą liczyć na dofinansowanie NFZ, ale nie będzie ono obejmowało wyżywienia i zakwaterowania, które musi samodzielnie opłacić każdy kuracjusz. NFZ pokrywa jedynie koszty zabiegów medycznych

W przypadku braku skierowania, całość kosztów będzie po stronie kuracjusza. Wówczas warto rozważyć pobyt w okresie między październikiem a kwietniem, ponieważ wówczas za pobyt można zapłacić nawet o 11 złotych mniej dziennie. 

Jest jeszcze szansa na opłacenie sanatorium przez ZUS. To z kolei zdarza się w sytuacji prewencji rentowej, czyli w przypadku osób, których choroba grozi utratą zdolności do pracy. Wówczas konieczne jest jednak, aby leczenie miało dobre rokowania dla zdrowia pacjenta. 

ZOBACZ TEŻ: Ważne zmiany w wystawianiu recept. Co to oznacza dla pacjentów?

Kto może skorzystać z darmowego sanatorium?

W przypadku chęci skorzystania z pobytu w sanatorium na ZUS, trzeba najpierw uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty. Następnie trzeba wypełnić odpowiedni wniosek i opisać w nim spodziewane efekty leczenia. Jeśli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, pokryje wszystkie koszty pobytu w sanatorium – leczenie, zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Istnieją jednak pewne grupy osób, które mogą skorzystać z pobytu w sanatorium całkowicie za darmo. Za pobyt w uzdrowisku nie muszą płacić:

  • dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia lub 26. roku życia w przypadku kontynuowania nauki;
  • dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym bez ograniczeń wiekowych;
  • osoby zatrudnione w zakładach, które stosowały w produkcji azbest i były zatrudnione w tych zakładach przed 28 września 1997 roku. Takie osoby mogą skorzystać za darmo z leczenia uzdrowiskowego raz w roku kalendarzowym. 
Projekt bez nazwy - 2024-04-03T122736.550.jpg
Fot. Canva/Kzenon
Sanatorium 2.png
Fot. Canva/Robert Kneschke