Dodaj do śniadania jeden produkt. Twoje życie zmieni się na lepsze
Jest takie powiedzenie, według którego śniadanie należy zjeść królewskie, obiad książęcy, a kolacje żebraczą. Dzięki prostej analogii nie ma więc wątpliwości, który z tych posiłków jest najważniejszy w hierarchii. Jednak jeśli ktoś nie jest rannym ptaszkiem lub żyje w ciągłym biegu, przyrządzanie pierwszego posiłku może przysparzać mu zwykle sporo trudności. Jest jednak sposób, aby sobie z tym poradzić.
Pierwszy posiłek dnia
Dietetycy i lekarze wielokrotnie rozpisywali się na temat tego, jak ważnym posiłkiem dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu jest śniadanie. Oczywiście pojawiają się też teorie z odwrotną tezą, które nie nadają temu posiłkowi aż tak wysokiej rangi. Ludzie, którzy pomijają śniadanie, argumentują swój wybór tym, że rano po prostu nie odczuwają głodu lub nie mogą nic przełknąć zaraz po przebudzeniu.
Nie zmienia to jednak faktu, że planując posiłki, powinniśmy starać się dostarczyć organizmowi jak najwięcej składników odżywczych. Wszystko po to, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną, energię w ciągu dnia i w ostatecznym rozrachunku zadbać o swoje zdrowie.
Najlepsze dodatki do śniadania
Przeciwnicy śniadań narzekają, że nie mają czasu przygotować posiłku, a co dopiero zadbać o to, aby był pełny składników odżywczych. Nie trzeba jednak być nagradzanym szefem kuchni, ani zaopatrywać się w drogie i trudne do dostania produkty, żeby sobie z tym problemem poradzić.
Obok kanapek, najczęściej przyrządzanym daniem śniadaniowym jest owsianka lub koktajl. Płatki owsiane są doskonałym źródłem błonnika i przeciwutleniaczy. Mało tego, niektórzy nawet sądzą, że to właśnie w nich tkwi sekret długowieczności.
Nie ważne jednak czy na śniadanie zdecydujemy się właśnie na owsiankę, czy zostaniemy przy prostych kanapkach. W zasadzie do każdej z tych opcji można dodać jeden produkt, żeby mieć pewność, że odżywiamy się zdrowo.
Siemię lniane to dobry dodatek do śniadania
Warto do codziennej diety włączyć siemię lniane. Nawet niewielka ilość może mieć zbawienne skutki dla naszego organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej przyswaja się, gdy jest zmielone .
Nasiona są bogate w witaminy i składniki mineralne. Zawierają błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, wapń, magnez, potas, fosfor oraz cynk. Ten produkt ma szczególnie dobroczynny wpływ na układ trawienny. Ponadto łagodzi dolegliwości takich chorób jak zespół jelita drażliwego, astma, dna moczowa, łuszczyca czy kwasota.
Siemię lniane można spożywać na czczo, zalane wrzątkiem lub zmielić ziarna i posypywać nimi posiłki w ciągu dnia. Nieduże ilości siemienia lnianego, ale przyjmowane regularnie, szybko dadzą korzystne rezultaty.