Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Dodatkowe 21 dni urlopu na rehabilitację. Także dla seniorów
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 07.08.2024 06:07

Dodatkowe 21 dni urlopu na rehabilitację. Także dla seniorów

Rehabilitacja seniorów
Fot. PFRON

Osoba z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z dofinansowania wyjazdu rehabilitacyjnego oraz z dodatkowego urlopu przeznaczonego na ten cel. Kryterium wieku nie obowiązuje, ale konieczne będzie orzeczenie o stanie zdrowia i dochodach.

Turnus rehabilitacyjny. Kto może skorzystać w 2024 roku?

Z turnusów rehabilitacyjnych z dofinansowaniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogą korzystać wszystkie osoby z niepełnosprawnością. Potrzebne będzie jedno z orzeczeń:

  • orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
  • orzeczenie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów,
  • orzeczenie o niepełnosprawności wydane osobie przez ukończeniem 16 roku życia.

Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie musi złożyć odpowiedni wniosek. Powinien zawierać:

  • kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, 
  • wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny,
  • oświadczenie o wysokości dochodu w rodzinie,
  • liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym centrum pomocy rodzinie. Decyzja zapada w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.

Wiadomo, co z dodatkiem do emerytury. Ważny komunikat dla seniorów Hit z Rossmanna za 7,49 zł. Włosy od razu wyglądają lepiej

Turnus rehabilitacyjny z dofinansowaniem. Tyle można dostać

Osoby, które spełniają kryteria, mogą otrzymać dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego w wysokości od 20 do 30 proc. kwoty aktualnego przeciętnego wynagrodzenia. Będzie to:

  • 30% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności; osoby niepełnosprawnej w wieku do 16. roku życia; osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności,
  • 27% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
  • 25% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności,
  • 20% przeciętnego wynagrodzenia - dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością,
  • 20% przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.

W przypadku szczególnie trudnej sytuacji życiowej osoby niepełnosprawnej, dofinansowanie może zostać podwyższone do 40% przeciętnego wynagrodzenia. Dofinansowanie można otrzymać tylko raz w roku kalendarzowym.

W I kwartale 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 8147,38​​​​​​​ zł brutto.

Urlop na rehabilitację. To gwarantowane ustawowo

Osoba ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może skorzystać z dodatkowego urlopu na turnus w wymiarze do 21 dni, zagwarantowanego ustawowo.

Wynagrodzenie przysługujące za czas urlopu na turnus rehabilitacyjny należne jest w takim samej wysokości jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Rehabilitacja z PFRON. Warunki uczestnictwa

Jak wynika z orzecznictwa PFRON, pierwszeństwo dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym mają osoby, które posiadają orzeczenia o zaliczeniu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo równoważne, a także osoby z niepełnosprawnością w wieku do 16 lat albo w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące, bez względu na stopień niepełnosprawności.

Ze środków PFRON nie może być dofinansowane uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych organizowanych przez ZUS, KRUS czy NFZ. Działają one na odrębnych zasadach.