Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Dzięki tym sposobom odzyskasz kontrolę nad jedzeniem. Dietetyczka radzi
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 18.07.2024 06:01

Dzięki tym sposobom odzyskasz kontrolę nad jedzeniem. Dietetyczka radzi

kobieta
fot. Canva/Dean Drobot

Zdarza ci się zajadać stres? A może bardzo cenisz sobie wieczory, podczas których delektujesz się ulubionymi potrawami i przekąskami? Wszystko jest dla ludzi, jednak warto znać umiar i kontrolować ilość oraz jakość spożywanych posiłków. Jeśli czujesz, że powoli tracisz na tym kontrolę, a Twoja waga wciąż rośnie - ten artykuł jest dla ciebie. 

Brak kontroli nad tym, co jemy

Jedzenie jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas, jednak bywa, że relacja z nim może stać się toksyczna, a w skrajnych przypadkach zagrażać życiu i zdrowiu. Otyłość to choroba, z którą mierzy się ogromna ilość osób na całym świecie. W Polsce osób z nadwagą jest prawie 60%, jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Narodowego Funduszu Zdrowia

Zdrowa relacja z jedzeniem to przede wszystkim kontrolowanie tego, co jemy, kiedy i w jakich ilościach. Bywa, że stres, nieregularne godziny snu, nadmiar pracy i obowiązków pozbawia rozsądnego podejścia do jedzenia. Efektem jest nie tylko otyłość, ale również zły stan psychiczny oraz fizyczny, a w niektórych przypadkach pojawienie się chorób, takich jak miażdżyca czy cukrzyca

Wypełni zmarszczki niczym cement. Maść z apteki za grosze potrafi zdziałać cuda Co możesz, a czego nie możesz robić na swojej działce? Musisz to wiedzieć

Jak odzyskać kontrolę nad spożywanym jedzeniem?

Dietetyczka dr n. med. Dominika Wnęk na łamach serwisu twojezdrowie.rmf24.pl podzieliła się kilkoma skutecznymi radami, które pomogą przywrócić kontrolę nad jedzeniem. Jedną z pierwszych porad jest korzystanie z mniejszych talerzy, misek i innych naczyń, z których jemy posiłki. Okazuje się, że wypełniony jedzeniem mniejszy talerz sprawia iluzję, że jedzenia jest więcej, nawet jeśli taka sami ilość znalazłaby się w większym naczyniu. Ten zabieg sprawi, że poczujemy, iż spożywamy wystarczająco dużą ilość jedzenia. 

Ekspertka zwróciła również uwagę na tempo przeżuwania. Okazuje się, że jedząc wolniej, szybciej możemy poczuć nasycenie. Dietetyczka poleciła również rozpoczęcie spożywania posiłku od produktów o najmniejszej ilości kalorii, zaś zakończyć na tych najbardziej kalorycznych. Jeśli po zjedzonym posiłku wciąż czujesz głód, odczekaj 10 minut. Jeżeli po tym czasie uczucie nie zniknie, zjedz niskokaloryczną przekąskę, np. owoc lub warzywo. 

Projekt bez nazwy - 2024-07-14T160428.290.png
fot. Canva/Rido

Ochota na słodkości

Część osób ulega również pokusie i delektuje się słodkościami, chipsami, paluszkami i innymi niezdrowymi przekąskami. Są to puste kalorie, które sprawiają jednak ogromną przyjemność podczas jedzenia. Jak radzić sobie z taką pokusą? Dietetyczka radzi, że w przypadku, kiedy sięgniemy po słodycze lub inne niezdrowe jedzenie, warto zawczasu dokładnie wyznaczyć sobie ilość, jaką zjemy. Poleca się wysypać do osobnej miski garść chipsów lub przełożyć na talerz 3 kostki czekolady, a resztę schować, by nie kusiło zjedzenie całego opakowania. 

Ekspertka poleciła również, aby w trakcie spożywania posiłków być w pełni skupionym na nim. Lepiej zrezygnować z oglądania telewizji czy rozpraszania się innymi bodźcami, przez które możemy nie dostrzec nasycenia w odpowiednim momencie.

mężczyzna jedzący jabłko
fot. Canva/corelens