Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Wyglądem przypomina banana, ale jest zdrowszy. Idealnie nadaje się na grilla
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 04.07.2024 16:51

Wyglądem przypomina banana, ale jest zdrowszy. Idealnie nadaje się na grilla

Plantany z grilla
fot. Canva/ Pablo Merchan

Trwa sezon grillowy, więc wiele osób poszukuje ciekawych przepisów będących miłą odmianą dla tradycyjnej kiełbasy i karkówki. Na rozżarzone węgle może trafić nie tylko mięso, ale też warzywa, z czego chętnie korzystają wegetarianie. Jest jedno warzywo, które idealnie nadaje się na grilla — nie dość, że świetnie smakuje, to jeszcze posiada szereg cennych substancji odżywczych. Warto go spróbować. 
 

Wprowadź plantany do codziennej diety. To bogactwo witamin i minerałów

Warzywem, o którym mowa są plantany. Mimo że wyglądem przypominają jedne z najbardziej popularnych owoców, czyli banany, to jednak istnieją między nimi zasadnicze różnice. Po pierwsze plantany to warzywa, często nazywane warzywnymi bananami. Zazwyczaj są nieco większe od tradycyjnych bananów i mają nieco bardziej zielony kolor. Jeśli chodzi o środek to bardzo trudno je od siebie odróżnić, bo wyglądają praktycznie tak samo.

Banany i plantany różnią się jednak smakiem i zawartością witamin i minerałów. Te drugie mają ich zdecydowanie więcej! Plantany są doskonałym źródłem witaminy  C, A oraz witamin z grupy B. Zawierają też minerały takie jak magnez, żelazo, wapń, potas, cynk czy fosfor. Dzięki temu ich jedzenie może korzystnie wpływać na zdrowie:

  • regulują ciśnienie krwi
  • wspomagają pracę serca i całego układu krążenia
  • wzmacniają kości oraz zęby
  • regulują przemianę materii
  • usprawniają pracę jelit
  • wykazują działanie przeciwnowotworowe
  • spowalniają naturalne procesy starzenia się skóry

Co więcej, w swoim składzie posiadają skrobię oraz błonnik pokarmowy, dzięki czemu szybko i skutecznie zaspokajają apetyt. Są przy tym niskokaloryczne, dlatego będą doskonałym wyborem dla osób na diecie. 

Plantany
fot. Canva/ zarinmedia


 

Ostrzegają przed jedzeniem sera z pomidorem. Jest opinia ekspertów Ta ryba wygląda jak sola, a jest dużo gorsza. Sprzedawcy oszukują w sklepach

Plantan na grilla to prawdziwe odkrycie

Plantany można przygotować na wiele sposób. Można je jeść na surowo (dokładnie tak jak banany), można usmażyć, upiec, a nawet... przygotować z nich mąkę lub zdrowe chipsy. Wakacyjnym odkryciem są plantany z grilla, które nie dość, że świetnie smakują, to jeszcze są rewelacyjnym dodatkiem do mięs (mogą być też podawane jako osobne danie).

Jak zrobić plantany z grilla? Wystarczy pokroić je na kawałki (nie trzeba nawet ściągać skórki), posypać solą lub inną, ulubioną przyprawą i położyć na grillu. Warzywo powinno się grilllować około 20 minut, ale warto cały czas kontrolować czy nie przypieka się zbyt mocno — wiele zależy bowiem od intensywności ognia. Tak przygotowane plantany można jeść np. z sosem. 
 

Gdzie można dostać plantany?

Plantany naturalnie występują w Ameryce Południowej, a dokładniej w Brazylii i Ekwadorze oraz w Ameryce Północnej, najczęściej w Meksyku. W Polsce nie są jeszcze zbyt popularne, a szkoda, bo to zdecydowanie lepszy wybór niż np. ziemniaki do obiadu. 

Niestety, nie wszędzie uda się dostać plantany. Zdarza się, że można na nie trafić w supermarketach typu Lidl, Carrefour, Biedronka, Aldi czy Netto, ale najlepiej szukać ich w sklepach internetowych. W większych miastach zdarzają się również na lokalnych ryneczkach.