Dzięki tym sposobom twoje paznokcie będą twarde jak skała. Pamiętaj o jednym
Niektórzy twierdzą, że dłonie są wizytówką człowieka. Jeśli chcemy o nie zadbać, nie musimy wydawać majątku w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Istnieje wiele sprawdzonych i naturalnych sposobów, dzięki którym poprawimy stan skóry i paznokci. Efekty przewyższą twoje oczekiwania, ale musisz pamiętać o jednym.
Słabe, miękkie i łamiące się paznokcie - przyczyny
Problemy z paznokciami mogą być różnego typu, a w niektórych przypadkach potrafią boleśnie uprzykrzyć życie. Miękkie paznokcie utrudniają drapanie się i chwytanie małych przedmiotów, zaś łamliwe potrafią pękać bardzo głęboko, raniąc opuszki do krwi. Z kolei osoby brykające się z rozdwajającymi się paznokciami mogą zapomnieć o schludnym i trwałym manicure.
Przyczyn złych stanów paznokci jest wiele. Mogą wynikać z nieodpowiedniego wykonywania manicure lub niedoborów w organizmie. Najczęściej są to:
- niedobór krzemu,
- cynku,
- potasu,
- wapnia,
- żelaza,
- witaminy B,
- witaminy F,
- magnezu,
- nieprawidłowa pielęgnacja dłoni i paznokci lub jej całkowity brak,
- używanie produktów z acetonem,
- nieprawidłowe usuwanie stylizacji paznokci.
Sposoby na wzmocnienie paznokci
Możliwości na poprawę kondycji paznokci jest wiele, jednak dziś skupimy na sposobach domowych, tanich i naturalnych, bez użycia specjalistycznych i drogich kosmetyków. Jednym z popularniejszych sposobów stosowanych od dawien dawna jest oliwa z oliwek, która regularnie wcierana w paznokcie i skórki potrafi zdziałać cuda. Do oliwy można dodać również kilka kropel soku z cytryny, która ma działanie rozjaśniające. Taka mikstura dogłębnie nawilży i wzmocni paznokcie oraz skórę wokół nich.
Borykając się z problemami paznokci, warto także wcierać w nie olej rycynowy, który kosztuje kilka złotych i jest dostępny w każdej aptece, a jego działanie jest nieocenione. Poleca się także moczyć dłonie i paznokcie we wcześniej zagotowanym w wodzie i wystudzonym siemieniu lnianym. Świetnie na paznokcie działa także olejek herbaciany oraz ocet jabłkowy, który jest bogaty w wapń, żelazo, potas i magnez. Ocet należy rozrobić w wodzie i moczyć w roztworze dłonie.
W pielęgnacji paznokci najważniejsze jest jedno
Należy pamiętać, że kluczowym aspektem w walce o piękne, nawilżone i zadbane paznokcie jest dieta. Niedobory w organizmie są pierwszą rzeczą, którą należy się zaopiekować. Kruche, słabe, łamiące się, przebarwione i rozdwajające się paznokcie mogą świadczyć nie tylko o niedoborach, ale również niektórych chorobach, takich jak schorzenia płuc, wątroby, zaburzenia metabolizmu, a nawet cukrzycy.
Aby zadbać o stan swoich paznokci, warto spożywać posiłki bogate w wapń, cynk, żelazo i siarkę. Poleca się sięganie po takie produkty jak: orzechy, szpinak, ryby, owoce morza, jarmuż, migdały, sezam, mak, nasiona słonecznika, jajka, pestki dyni, kasza gryczana, kakao, biała fasola, pełnoziarniste kasze, ciemne makarony, pieczywo razowe, nasiona strączkowe, warzywa i owoce, w szczególności kiwi, truskawki, natka pietruszki i papryka.