Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > "Grzyby nie mają wartości odżywczych". Nic bardziej mylnego
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 14.10.2024 14:17

"Grzyby nie mają wartości odżywczych". Nic bardziej mylnego

Smażone grzyby
Fot. Annie Mueller / Flickr

Często można usłyszeć opinię, że grzyby nie mają w sobie wartości odżywczych, i że zjada się je tylko dla smaku. Nic bardziej mylnego. Ten pogląd można już włożyć między bajki. Okazuje się, że w grzybach znajdziemy składniki mineralne, które są korzystne dla zdrowia. Nic, tylko zbierać i jeść!

Grzyby mają liczne wartości odżwycze

Badania przeprowadzone w ostatnich latach obalają mit, że grzyby nie mają w sobie żadnych wartości dla zdrowia. Można je więc jeść nie tylko dla smaku, ale także dla wsparcia organizmu podczas trudnego dla zdrowia okresu jesienno-zimowego.

Okazuje się, że leśne skarby potrafią być skarbnicą cennych minerałów i składników, których na co dzień brakuje nam w diecie.

W grzybach znajdziemy m.in.:

  • białko roślinne,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • witaminę D,
  • postas,
  • selen.

Ilość tych składników może różnić się w zależności od gatunku grzyba. Co obecność tych elementów oznacza jednak dla organizmu?

Zbierają "leśne kalafiory" i smażą na maśle. Smakują, że palce lizać Przyprawa, którą każdy ma w kuchni, może być fałszywką

Grzyby korzystne dla zdrowia. Pomogą w tych chorobach

Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, istnieje wiele korzyści dla zdrowia z jedzenia grzybów. Są to m.in.:

  • mniejsze ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych,
  • wsparcie w leczeniu cukrzycy,
  • pomoc w nadciśnieniu tętniczym,
  • wsparcie organizmu w walce z chorobami wirusowymi,
  • pomoc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu.

Naukowcy przypuszczają również, że grzyby dają ciału wsparcie w chorobie Alzheimera, a także w leczeniu chorób onkologicznych. Trwają badania na ten temat.

Nieoczywista zaleta grzybobrania. Warto wybrać się do lasu

Jak wskazują eksperci Narodowego Centrum Informacji Żywieniowej, grzybobranie ma też cenną zaletę, która nie jest związana z jedzeniem grzybów.

Dla wielu osób jest to rodzinna tradycja, hobby czy przyjemna forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Regularny ruch w formie długiego spaceru może przynieść korzyści zdrowotne - czytamy w opinii ekspertów.

Grzybobranie to znakomity sposób na zażywanie ruchu w okresie jesienno-zimowym, kiedy z powodu gorszej pogody rzadziej chodzimy na spacery. A o zaletach wdychania świeżego powietrza w lesie nie trzeba nikogo przekonywać.