Idzie najtrudniejszy dzień w roku. Będą bóle głowy, bezsenność i skoki ciśnienia
Tego dnia biorytm szaleje, a ciało bywa całkowicie rozregulowane. Wiele osób uważa zbliżający się dzień za jeden z najgorszych w całym roku. Nic dziwnego, bo pojawiają się bóle głowy, uczucie rozbicia, dezorientacja, a czasami nawet skoki ciśnienia. Notuje się nawet więcej wypadków drogowych.
Najtrudniejszy dzień w roku dla organizmu. Zegary biologiczne się zbuntują
Dzień, który przysporzy wielu Polakom kłopotu, przypada już za niewiele ponad tydzień, bo 27 października . Wszystko przez zaburzenia, jakich doświadczą nasze zegary biologiczne.
To wtedy przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy : robimy to zawsze w ostatnią niedzielę października. W tym roku będzie to noc z 26 na 27 października. Nasze zegarki cofną się z godziny 3:00 na 2:00.
I choć wydaje się, że to niepozorna zmiana, to lekarze przypominają, by w tych dniach zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie . Wiele osób odczuwa w tych dniach o wiele gorsze samopoczucie.
Tak organizm reaguje na zmianę czasu. Duże obciążenie i stres
Po zmianie czasu może pojawić się wiele dolegliwości , które utrudniają normalne funkcjonowanie. Niekorzystne objawy związane są z rozregulowaniem trybu życia. Najczęściej są to:
- bóle głowy,
- zaburzenia snu , w tym senność i bezsenność,
- ogólne osłabienie organizmu,
- dezorientacja,
- zaburzenia hormonalne,
- pogorszenie samopoczucia,
- skoki ciśnienia.
Zwykle są to nieprzyjemności, które mijają, gdy organizm dostosuje się do zmiany. W niektórych przypadkach mogą być jednak bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla sercowców i ciśnieniowców . Rośnie bowiem ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Eksperci zwracają uwagę, że zakłócenie rytmu dobowego wywoływane sezonową zmianą czasu skutkuje również czasową mniejszą wydolnością w pracy i zwiększonym ryzykiem dekoncentracji i różnych chorób .
Zmiana czasu: jak przyzwyczaić ciało do nowego trybu?
Eksperci nie mają jednego uniwersalnego sposobu na to, by zminimalizować negatywne skutki zmiany czasu na organizm. Większość osób będzie po prostu potrzebować czasu, by przyzwyczaić ciało do nowego zegara. U jednych będzie to błyskawiczny proces, u innych potrwa nawet kilka dni .
Wszystkim, którzy mają problemy z dostrojeniem się do “nowego czasu”, zalecane są ruch, ćwiczenia relaksacyjne oraz przebywanie na świeżym powietrzu. W tych dniach warto oszczędzać się i obserwować reakcje swojego ciała. Zwłaszcza, jeżeli na co dzień też skarżymy się na problemy ze zdrowiem i choroby przewlekłe.