Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Zdrowy i orzeźwiający koktajl na upalne dni. Musisz go spróbować!
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 11.05.2024 17:03

Zdrowy i orzeźwiający koktajl na upalne dni. Musisz go spróbować!

Koktajl ogórkowy
fot. Canva/Marcin Jucha

Dni są coraz cieplejsze, a temperatury podskakują niebezpiecznie wysoko, dlatego nic dziwnego, że na wszelkie sposoby szukamy ochłodzenia. Latem lód do napojów staje się wręcz koniecznością! W upalne dni warto spróbować także orzeźwiających koktajli, które pomogą odetchnąć i odpocząć od gorąca. Wypróbuj ten prosty napój, do którego wystarczy tylko kilka składników. 
 

W upalne dni picie wody to podstawa!

Przyjęło się, że zdrowy dorosły człowiek powinien wypijać dziennie przynajmniej 2 litry wody. Dotyczy to zarówno samej wody jak i innych napojów, w tym np. herbaty czy soków. Jednak, gdy temperatury robią się coraz wyższe, ilość wypijanej wody również powinna wzrastać. To niezwykle ważne, by nie dopuścić do przegrzania i odwodnienia organizmu. 

Woda nie tylko gasi pragnienie, ale także reguluje temperaturę ciała i usuwa toksyny z organizmu. Wpływa również na przemianę materii i procesy trawienne, a także pełni funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej, płodu, rdzenia kręgowego. Jej niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a przetrwanie bez niej jest niemożliwe.
 

Tych napojów nie pij po 50-tce. Mogą zrujnować twoje zdrowie Kiedy brać witaminy: rano czy wieczorem? Godzina ma duże znaczenie

Ile wody należy pić w gorące dni?

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w upalne dni, ponieważ na skutek intensywnego słońca i wysokich temperatur, szybciej odparowuje ona z organizmu. Prowadzi to do zmęczenia, senności, apatii i osłabienia, a w skrajnych przypadkach do omdleń, a nawet śmierci. Właśnie dlatego uzupełnianie jej na bieżąco jest tak istotne. 

To jakiej ilości wody potrzebuje organizm zależy m.in. od wagi ciała, a także stylu życia - sportowcy będą mieli większe zapotrzebowanie niż osoby pozostające nieaktywnie fizycznie. W czasie gorących dni każdy powinien jednak pić około 1 litra wody więcej niż zazwyczaj. Ważne jest, aby dawkować sobie wodę przez cały dzień - nie należy wypijać całej przeznaczonej ilości za jednym razem. 

Seniorzy piją wodę
fot. Canva/Robert Knsechke

Czytaj też: Napój roślinny zamiast mleka? Po 50-tce najważniejszy jest jeden składnik.
 

Orzeźwiający koktajl na upalne dni

Szukając ochłodzenia w upalne dni warto sięgnąć po orzeźwiające koktajle na bazie wody, które skutecznie ugaszą pragnienie, a jednocześnie uzupełnią zapotrzebowanie na wodę. Nie da się również zaprzeczyć, że dodadzą energii i witalności!

Do przygotowania takiego koktajlu wystarczą ulubione owoce, a nawet warzywa. Świetnym pomysłem będzie użycie do tego celu... ogórka, który sam w sobie również posiada duże ilości wody. Wystarczy wrzucić do blendera kawałki ogórków (mogą być ze skórą), dolać do tego wody, kilka kostek lodu i zmiksować. Dla polepszenia smaku można dołożyć także kawałki jabłka i sok z cytryny. Całość można przyozdobić listkami mięty. Gotowy koktajl podawać z lodem. Taki napój gwarantuje dobry humor na resztę upalnego dnia!