Niedoceniany przysmak z PRL. Na jelita działa jak balsam
Kisiel cieszył się dużą popularnością w czasie PRL-u, ale nadal jest przekąską, po którą chętnie sięgają osoby w każdym wieku. Deser jest lubiany ze względu na swoją niską wartość kaloryczną i łatwość przygotowania. Równocześnie ten smakołyk ma także pewne korzystne dla zdrowia właściwości.
Kisiel to szybka i tania przekąska
Kisiel jest dostępny w niemal każdym sklepie spożywczym, a jego cena jest naprawdę przystępna. Jak jednak większość gotowych produktów, jego skład pozostawia wiele do życzenia. Znajdują się w nim sztuczne barwniki i dużo cukru, a także regulatory kwasowości i sztuczne aromaty. Dla naszego zdrowia znacznie lepiej będzie, jeśli samodzielnie przygotujemy kisiel, szczególnie że nie jest to trudne zadanie.
W takiej sytuacji w przekąsce znajdą się prawdziwe owoce, które stanowią źródło wielu enzymów, soli mineralnych, błonnika i witamin (A, C, D, E, K), a także flawonoidów, które wykazują właściwości antyoksydacyjne. Drugim składnikiem tego deseru jest mąka ziemniaczana, która z kolei zawiera witaminę C, witaminę B6 i minerały.
Właściwości prozdrowotne kisielu
Kisiel jest lekkostrawny, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by potraktować go jako przekąskę nawet po obfitym posiłku. Należy mieć jednak na uwadze, że w kisielu bez dodatku kawałków owoców i cukru znajdują się głównie węglowodany.
Dzięki owocom w kisielu ma on wiele właściwości prozdrowotnych, choć zależą one nieco od rodzaju owoców, na jaki się zdecydujemy. Truskawki mają właściwości odtruwające, wiśnie poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego oraz nerek, a z kolei jabłka działają pozytywnie na układ pokarmowy i łagodzą podrażnienia.
Kisiel jest także pełen składników odżywczych, takich jak żelazo, fosfor, wapń, sód i potas. Aby zwiększyć jego prozdrowotne działanie, warto dodać do środka owoce, które nie tylko poprawiają walory smakowe, ale również sprawią, że przekąska silniej zaspokoi głód. Jako dodatek do kisielu świetnie sprawdzą się także przyprawy korzenne takie jak cynamon, goździki czy kardamon, które nie tylko dodatkowo rozgrzeją, ale również wpłyną na zdrowotne aspekty przekąski.
ZOBACZ TEŻ: Niezwykle zdrowe i coraz droższe! Za te warzywa zapłacimy więcej
Domowy kisiel – zrobisz go w zaledwie kilka minut
Domowy kisiel jest mieszaniną wywaru owocowego z mąką ziemniaczaną. Jego przygotowanie jest dziecinnie proste i z tym zadaniem powinien poradzić sobie każdy, niezależnie od poziomu swoich kucharskich umiejętności. Aby przygotować kisiel truskawkowy, będziemy potrzebować: 2 szklanek truskawek, 3 szklanek wody, 2 łyżeczek cukru lub innej substancji słodzącej oraz 3 łyżeczek mąki ziemniaczanej.
Do rondelka należy włożyć truskawki, cukier i 2,5 szklanki wody, a następnie gotować wszystko przez około 3 minuty. Do pozostałej 0,5 szklanki wody trzeba dodać mąkę ziemniaczaną i dokładnie wymieszać. Na koniec mieszankę trzeba wlać do przygotowanego wywaru z owoców i zagotować. Kisiel można zjeść zarówno na ciepło jak i na zimno.