Jakie są opłaty za sanatoria na NFZ? Wysokość opłat nie jest przypadkowa
Wyjazd do sanatorium jest dla wielu seniorów nie tylko sposobem na podratowanie swojego zdrowia, ale również świetną rozrywką i niezapomnianym doświadczeniem. Każdy przebywający tam pacjent musi jednak ponieść koszty swojego pobytu. Ile kosztuje takie leczenie z NFZ w 2024 roku?
Czy emeryci muszą płacić za pobyt w sanatorium?
Wyjazd do sanatorium wydaje się być perfekcyjnym rozwiązaniem dla większości seniorów. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy przebywający tam pacjent musi ponieść koszty swojego zakwaterowania oraz wyżywienia. Dotyczy to również emerytów.
Wysokość opłat zależy najczęściej od standardu, jaki oferuje konkretne uzdrowisko. Często cena podlega również okresowi, w którym organizowany jest dany turnus. W tańszym okresie za pokój wieloosobowy bez węzła higieniczno-sanitarnego przyjdzie nam zapłacić około 10,60 złotych, natomiast pokój jednoosobowy może kosztować nas nawet 32,50 złotych.
Całkowicie inaczej sytuacja wygląda w tak zwanym “sezonie wysokim”, kiedy to ceny będą prezentować się następująco: 11,90 za pokój wieloosobowy oraz 40,90 złotych za “jedynkę”. Dotyczy to okresu od 1 maja do 30 września.
Skończył 100 lat i zdradza przepis na długie życie. To takie proste 36,6 stopni Celsjusza to już nie jest norma. Temperatura ciała się zmieniaTeraz ceny za sanatorium są jeszcze wyższe
Niestety, w związku z występującą w naszym kraju inflacją wszystkie ceny poszły w górę. Dotyczy to również kosztów wyjazdu do sanatorium. Od kwietnia 2022 roku podwyżka wyniosła nawet 5,1 procent. W praktyce jednak ceny te zaczęły obowiązywać od kolejnego miesiąca, czyli maja 2022 roku, kiedy to rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy.
Najczęściej pobyt w sanatorium obejmuje 21 dni, czyli trzy tygodnie. W związku z tym za pobyt w pokoju wieloosobowym bez indywidualnego węzła higieniczno-sanitarnego przyjdzie nam zapłacić około 222,60 złotych, natomiast pokój jednoosobowy może wynieść nas nawet 858,90 złotych w “sezonie niskim”.
ZOBACZ TEŻ: Dzięki tej roślinie kleszcze będą od ciebie uciekać. Wystarczy pić codziennie.
Pobyt w sanatorium: za co nie płaci nam NFZ?
W ramach wyjazdu do sanatorium, współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjenci nie powinni ponosić wyższych kosztów. Warto jednak pamiętać, że NFZ nie pokrywa za nas kosztów przejazdu do i z uzdrowiska, częściowej odpłatności za zakwaterowanie i wyżywienie, pobytu opiekuna pacjenta oraz dodatkowych, obowiązujących w tym miejscu opłat, jak chociażby tej klimatycznej.
Niestety, sam fakt bycia emerytem nie sprawi, że otrzymamy prawo do darmowego pobytu w sanatorium. Jedynie pracownicy zakładów, które w swojej produkcji stosowały azbest, którzy zostali zatrudnieni w tym miejscu przed dniem 28 września 1997 roku, mogą raz skorzystać z darmowego leczenia w sanatorium.