Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jeśli to masz, nie jedz szparagów. Puryny mogą ci zaszkodzić
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 21.06.2024 13:51

Jeśli to masz, nie jedz szparagów. Puryny mogą ci zaszkodzić

Szparagi
fot. Canva/dragana991

Szparagi to jedno z najbardziej popularnych, wiosennych warzyw. Sezon na nie trwa zaledwie do końca czerwca, dlatego gdy tylko pojawiają się w sklepach, wiele osób ochoczo po nie sięga. Jednak szparagi nie są dla każdego! Jest pewna grupa osób, która zdecydowanie powinna ich unikać.
 

Wiosenne szparagi cenne dla zdrowia. Dlaczego warto je jeść?

Szparagi cieszą się dużą popularnością przede wszystkim z uwagi na swój delikatny, niepowtarzalny smak. Jednak niewątpliwe walory smakowe to tylko jedna z ich licznych zalet. Szparagi są bowiem prawdziwą bombą dla zdrowia! Zawierają szereg cennych witamin i minerałów, a do tego są niskokaloryczne.

Jedzenie szparagów pomaga oczyścić organizm z toksyn, wspomaga regenerację, korzystnie działa układ krążenia i zmniejsza ryzyko nowotworów. Dzięki zawartym w nim minerałom, takim jak wapń i fosfor, spożywanie szparagów wzmacnia kości i zęby. Jakby tego było mało, szparagi korzystnie oddziałują też na włosy, skórę i paznokcie.
 

Kiszone, konserwowe czy świeże? Te ogórki są najzdrowsze, Najzdrowszy chleb dla cukrzyków w Biedronce. Tylko trzy składniki

Te osoby nie powinny jeść szparagów

Szparagi, mimo niewątpliwych zalet zdrowotnych (które zresztą można przypisać większości warzyw) nie są jednak przeznaczone dla wszystkich. Z uwagi na swój skład mogą bowiem nasilać objawy niektórych chorób. To oznacza, że pewna grupa osób zdecydowanie powinna z nich zrezygnować, bo przyniosą więcej szkody niż pożytku.

Szparagów powinny unikać osoby chorujące na dnę moczanową, kamienie nerkowe oraz zmagające się z dolegliwościami ze strony jelit. Wszystko dlatego, że szparagi powodują wzdęcia i gazy oraz mają wysoką zawartość puryn, które mogą wzmagać gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie.  
 

Szparagi mogą być toksyczne! Sprawdzaj, gdzie kupujesz

Kupując szparagi, warto wybierać te pochodzące ze sprawdzonego źródła — z ekologicznych upraw, na których nie stosuje się chemikaliów i pestycydów, a jedynie naturalne nawozy. Wszystko dlatego, że szparagi absorbują szkodliwe substancje zawarte w glebie co sprawia, że stają się toksyczne i w nadmiarze mogą zaszkodzić.

Czy to oznacza, że należy z nich całkowicie zrezygnować? Z pewnością nie! Nie wolno bowiem zapominać o ich korzystnym działaniu na zdrowie i urodę. Należy jednak kupować je w sezonie, od lokalnych dostawców. 
 

Szparagi
fot. Canva/ orinoco-art