Kroję i wkładam do słoików. To moja najlepsza kiszonka z cukinii, wszyscy się nią zajadają
Cukinia to królowa lata, a wieku Polaków uwielbia to warzywo nie tylko za łatwość w wyhodowaniu, ale również pyszny smak i wszechstronność. Choć wielu nie może przekonać się do kiszonej cukinii, zapewniamy, że ten przepis odmieni waszą kuchnię.
Kiszona cukinia - właściwości
Cukinia wykazuje szereg zdrowotnych właściwości . Jest bowiem bogata w żelazo, fosfor, potas, jod, wapń czy sód. Ponadto jest źródłem takich witamin jak A, C, K i z grupy B , a dodatkowo jest lekkostrawna , o niskim indeksie glikemicznym. Wykazuje właściwości przeciwnowotworowe i pozytywnie wpływa na wątrobę.
Kiszona cukinia zaś wykazuje właściwości podobne do ogórków, czyli przede wszystkim probiotyczne . Warto po nią sięgać, ponieważ pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową , a także wzmacnia odporność . Stanowi idealną przekąskę lub dodatek do dań jesienią i zimą, kiedy jesteśmy bardziej podatni na różne infekcje.
Przepis na kiszoną cukinię
Cukinię na początku należy dobrze umyć i pokroić według uznania. Niektórzy preferują grube, około 1,5-centymetrowe plastry, inni wolą słupki, a jeszcze inni kiszą warzywa, krojąc je w kostkę.
Przygotowaną według uznania cukinię należy następnie włożyć do wcześniej wyparzonych słoików, dodać czosnek, gorczycę, koper i chrzan . Całość zalewamy solanką, stosując zasadę 1 łyżki soli kamiennej na 1 litr wody . Następnie szczelnie zamknij słoik i odstaw w ciepłe, suche miejsce.
Dodatki do kiszonej cukinii
Kiszoną cukinię można urozmaicić wedle upodobań. Innymi popularnymi dodatkami jest papryczka chilli, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, a nawet keczup czy curry . Świetnie sprawdzi się również korzeń imbiru lub cebula . Dodatki można łączyć ze sobą wedle uznania.
Tak przygotowane słoiki są świetnym dodatkiem do obiadu lub kanapek. Śmiało można po nie sięgać jako przekąskę l ub wykonać z niej surówkę. Kiszona cukinia pasuje do marchewki, kapusty, ziemniaków, pomidorów, a nawet fasolki.