Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Książki z PRL-u warte fortunę! Tego szukają kolekcjonerzy. Masz je u siebie na półce?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 02.04.2024 14:42

Książki z PRL-u warte fortunę! Tego szukają kolekcjonerzy. Masz je u siebie na półce?

Stare książki
fot. Canva/ DKrue

Jeśli należysz do grona osób, które zamiast wyrzucać stare bądź zużyte przedmioty, zachowują je na pamiątkę, to mamy dla ciebie dobre informacje. Kolekcjonerzy poszukują książek z czasów PRL-u i są gotowi słono zapłacić, by znalazły się w ich zbiorach. Sprawdź, o jakie tytuły chodzi, być może znajdziesz je na swojej półce.
 

Dlaczego warto czytać książki?

Czytelnictwo to niezwykle wartościowe i budujące zajęcie, przeznaczone zarówno dla małych jak i dużych. Nie bez powodu specjaliści zalecają czytanie dzieciom już od pierwszych dni życia. 

Książki pełnią nie tylko funkcję edukacyjną, ale i rozrywkową. Niewątpliwie dają możliwość poszerzania swojej wiedzy, stanowiąc wartościowe źródło nauki na wybrane tematy. Znaleźć w nich można odpowiedzi na wiele nurtujących pytań z praktycznie każdej dziedziny! Ale czytanie to również świetna forma relaksu, pozwalająca choć na chwilę przenieść się w zupełnie inny świat i oderwać od codziennych trosk i problemów. Czytanie rozwija wyobraźnie, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i koncentrację, a nawet zmniejsza objawy depresji. Książki potrafią poprawić humor i wprawić nas w dobry nastrój, a jak wiadomo optymizm, to recepta na długowieczność.

Niestety, w obecnych czasach idea czytania książek, głównie w formie papierowej, zanika i po egzemplarze w okładkach sięgają już przede wszystkim starsze osoby, w tym także seniorzy, dla których nawet pogarszający się z wiekiem wzrok nie jest przeszkodą - wizyta u okulisty i dobór okularów oraz odpowiednie dbanie o oczy, w tym regularny trening wzroku, z pewnością umożliwią pogrążenie się w ciekawej lekturze. 

Kobieta z książką
fot. Canva/Robert Kneschke


 

Używasz emotikonek po 60-tce? Koniecznie sprawdź ich znaczenie Proste ćwiczenia dla każdego. Możesz je wykonać w domu

Te książki to hit za czasów PRL-u. Co wtedy czytano?

Obecnie mamy wręcz nieograniczony dostęp do różnego rodzaju książek. Można wybierać spośród kryminałów, romansów, horrorów i powieści obyczajowych, nie wspominając już o książkach edukacyjnych czy biograficznych. 

W czasach PRL-u nie było tak łatwo dostać wymarzoną książkę, a fani czytania musieli czasem sięgnąć po coś, co niekoniecznie mieściło się w kręgu ich zainteresowań. Niektóre z tytułów cieszyły się jednak tak dużą popularnością, że chciał je mieć każdy i konieczne było wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży (niektóre książki można było kupić tylko w jednym egzemplarzu na osobę).

Wśród najbardziej poczytnych książek w czasach PRL-u znalazły się takie tytuły jak:

  1. "Zły" Leopold Tyrmand
  2. "Pięć manekinów" Edmund Niziurski
  3. "Wszyscy jesteśmy podejrzani" Joanna Chmielewska
  4. "Mały Książe" Antoine de Saint-Exupery
  5. "Pan Samochodzik" Znigniew Nienacki
  6. "Wizyta" Stanisława Fleszarowa-Muskat
  7. "Zaułek Mroków" Tadeusz Kostecki
  8. "Czarny Mercedes" Zygmunt Zeydler-Zborowski
  9. "Gdzie przykazań brak dziesięciu" Joe Alex
  10. "Przyłbice i kaptury" Kazimierz Korkozowicz

Oprócz tego dużą popularnością cieszyły się poradniki i książki kulinarne. 

Stare książki
fot. Canva/jarmoluk


 

Nawet kilkdziesiąt tysięcy złotych za książki z PRL-u

Jak się okazuje, książki z czasów PRL-u są w tej chwili na wagę złota! Kolekcjonerzy poszukują ciekawych tytułów i są w stanie dużo za nie zapłacić. 

Najcenniejsze są oczywiście pierwsze wydania lub edycje limitowane. Ważne, aby książka, mimo swojego wieku, była w dobrym stanie - brak stron, porwane lub zabrudzone kartki znacznie obniżają wartość danego egzemplarza. Istotny jest też rodzaj oprawy, ponieważ niektóre z tytułów zdobione były dodatkowymi materiałami, inne natomiast można spotkać w okładkach z prawdziwej skóry.

Wartościowe są również te książki, do których ilustracje przygotowywali znani graficy. Jednym z najbardziej cenionych Jan Marcin Szancer - jeśli posiadasz w swoich zbiorach wydania z jego ilustracjami, możesz je korzystnie sprzedać. 

 

 

Ile można otrzymać za książkę z PRL-u?

Na portalach ogłoszeniowych znaleźć można m.in. pierwsze wydanie "Małego Księcia" w cenie 30 tysięcy złotych. "Władca Pierścieni" w skórzanej oprawie to koszt ok. 2500 tysiąca złotych.

Ponad 1500 złotych można otrzymać za komplet ośmiu komiksów Tadeusza Barańskiego, a komplet powieści o "Panu Samochodziku" kosztuje ok. 1000 złotych.

Poszukiwane są również szkolne podręczniki z czasów PRL, za które można otrzymać kilkaset złotych, a także poradniki kulinarne i dla gospodyń domowych.