Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Używasz emotikonek po 60-tce? Koniecznie sprawdź ich znaczenie
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 31.03.2024 13:00

Używasz emotikonek po 60-tce? Koniecznie sprawdź ich znaczenie

Emotikony
Fot. Canva/McLittle

Emotikony dla pokolenia biegle poruszającego się w Internecie to normalny dodatek do komunikacji. Problem jednak zaczyna się wówczas, gdy korzystamy z emotikonek, nie rozumiejąc ich znaczenia. Badania sugerują, że wielu 60-latków może mieć problem z odpowiednim odczytywaniem emoji.

Emotikony w badaniach naukowych

Emotikony (zwane także emoji) to dodatek do komunikacji tekstowej, z którego chętnie korzystamy podczas chatowania. Z ich pomocą o wiele prościej możemy przekazać nasze emocje. Wystarczy dodać do wiadomości uśmiechniętą albo smutną buźkę, by wyrazić więcej, niż tysiącem słów. Wydaje się proste, nieprawdaż?

Niestety, wielu seniorów nie wie jak właściwie odczytywać emotikony, przez co są oni zagubieni w tego typu komunikacji, co potwierdzają badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Ottawie.

Odkryliśmy, że starsi użytkownicy rzadziej używają emoji i czują się mniej komfortowo, jeśli chodzi o umiejętność interpretowania emotikon – mówi psycholog prof. Isabelle Boutet.

Emotikony 2.png
Fot. Canva/Blessed & Highly Favored
Gust muzyczny zmienia się wraz z wiekiem. Po 50-tce znów zmienisz styl Te nawyki rujnują młody wygląd. Po 40-stce nie popełniaj 6 błędów

Czy warto umieć korzystać z emotikonek?

Chcąc biegle komunikować się przez Internet, warto znać znacznie emotikon. Znacząco ułatwia to zrozumienie kontekstu wiadomości i pozwala na łatwiejsze przekazanie emocji. Prof. Boutet wyjaśnia, że coraz więcej seniorów dostrzega rolę emotikonek w komunikacji internetowej.

Seniorzy mają motywację i umiejętność korzystania z emoji, ale brakuje im pewności siebie i ogólnej wiedzy technologicznej niezbędnych do przystosowania się do tego sposobu komunikacji – wyjaśnia.

Pomińmy oczywiście fakt, jak wielu użytkowników komunikatorów zwyczajnie nadużywa emotikonek w wiadomościach. Jeśli znacie kogoś, kto dodaje „buźkę” do każdej wiadomości, albo kończy je „xD”, z pewnością wiecie, o czym mowa. Trudno doszukiwać się tutaj racjonalnego wykorzystania emoji.

ZOBACZ TAKZE: Tu zrobisz zakupy w święta wielkanocne. Nie czekaj do wtorku

Jak pomóc w seniorom w zrozumieniu emotikonek?

Warto zachęcać starszych użytkowników Internetu do tego, aby uczyli się oni nowych form komunikacji. Zrozumienie istoty emoji w języku internetowym silnie może wpłynąć na zacieranie granic pomiędzy pokoleniami. Prof. Boutet twierdzi nawet, że taka praktyka u seniorów może pomóc im w zmniejszeniu poczucia samotności. Podaje on także rozwiązanie, które mogłoby ułatwić seniorom korzystanie z emotikonek:

Twórcy oprogramowania mogliby rozważyć modyfikację istniejących menu emoji, aby ułatwić korzystanie z nich przez różne pokolenia, na przykład poprzez udostępnienie jednoznacznych emoji, które starsi użytkownicy będą mogli zinterpretować – uważa prof. Boutet.

Drodzy Czytelnicy, a czy Wy wiecie, jak poprawnie używać emotikonek?

Emotikony 3.png
Fot. Canva/tolgart, Getty Images Signature